Zavřít reklamu

Počátky mobilních operačních systémů byly rozhodně bohatší, že současný stav. Dnes proti sobě stojí hlavně Apple a Google, jenže ještě nedávno bylo hráčů na mobilním trhu mnohem více.

Málokdo ví, že Bill Gates měl i po svém odchodu v roce 2000 stále zásadní slovo ve firmě Microsoft. Proto se částečně viní za to, že společnost naprosto prohrála na mobilním trhu. Přitom stačilo málo a místo dvojice Apple x Google jsme mohli mít tradiční rivaly Apple a Microsoft.

Svět softwaru se řídí dle jednoduchých pravidel. Systém lze přirovnat k americkým prezidentským volbám, jelikož vítěz bere vše. Android je nyní standardem v ne-Apple světě, což je, ale pozice přirozeně patří Microsoftu. Jenže jak popisuje Gates, firma v této oblasti selhala.

Mobilní Windows měly mnoho originálních nápadů, které se později nakonec dostaly do iOS i Androidu Mobilní Windows měly mnoho originálních nápadů, které se později nakonec dostaly do iOS i Androidu

Nejen Ballmer podcenil iPhone

Po odchodu z místa ředitele vystřídal Gatese známý Steve Ballmer. Mnohým se do paměti vryl právě jeho smích na adresu iPhonu, ale také nesčetná rozhodnutí, která nebyla pro Microsoft vždy ideální. Jenže Gates měl z pozice vedoucího softwarového architekta stále moc ovlivnit dění. Stál například za rozhodnutím přetransformovat Windows Mobile na Windows Phone a dalšími, o kterých bychom si mohli myslet, že jsou z hlavy Ballmera.

Samotný Bill Gates po neúspěchu mobilních Windows přešel v roce 2017 demonstrativně na Android.

Obecně se příliš neví, že v době kdy byl iPhone ještě utajován, koupil Google za 50 milionů dolarů platformu Android. Tehdy ještě nikdo netušil, že Apple bude dlouhé roky na mobilním trhu udávat trendy a směr.

Android jako prostředek proti Windows Mobile

Tehdejší CEO Googlu Eric Schmidt mylně předpokládal, že Microsoft se stane dominantním hráčem na rodícím se trhu se smartphony. Koupí Androidu tak Google chtěl vytvořit alternativu k Windows Mobile.

Android pod křídly Googlu posléze v roce 2012 ustál právní přestřelku s Oracle, která se točila okolo Javy. Následně operační systém vyrostl do pozice jedničky a zcela ukončil jakékoli naděje mobilních Windows.

Přiznání chyby ze strany Gatese je poněkud překvapující. Většina totiž toto selhání přičítala na vrub Ballmerovi, který se proslavil hláškou:

„iPhone je nejdražší telefon na světě, který nemá potenciál oslovit firemního zákazníka, protože nemá klávesnici.“

Ballmer však uznal, že iPhone se může dobře prodávat. Co už příliš neuznal bylo, že Microsoft (společně s Nokií a dalšími) kompletně propásl šanci v éře smartphonů ovládaných dotykem prstu.
Gates dodává: „Microsoft je díky Windows a Office lídrem v daných kategoriích. Pokud bychom však nepromarnili svou šanci, mohli jsme být celkovým lídrem na trhu. Nepodařilo se.“

Zdroj: 9to5Google

.