Zavřít reklamu

V rámci jablečných operačních systémů funguje bezdrátový komunikační protokol AirPlay, s jehož pomocí lze streamovat video  audio z jednoho zařízení do druhého. V praxi to má celkem solidní využití. Prakticky okamžitě tak totiž můžeme zrcadlit náš iPhone, Mac nebo iPad do Apple TV a daný obsah tak promítnout ve velkém, případně z iOS/iPadOS zařízení zrcadlit do macOS. Samozřejmě lze AirPlay využít i pro přehrávání hudby v případě HomePodu (mini). V takovém případě pak AirPlay používáme pro přenos zvuku.

Možná jste si ale mohli všimnout, že má protokol/služba AirPlay ve skutečnosti dvě odlišné ikonky. Pokud jste si někdy kladli otázku, proč v kterých případech vidíte tuhle, zatímco jindy tu druhou, tak jste na správném místě. V tomto článku si totiž posvítíme přímo na tuto problematiku a vysvětlíme, proč se Apple rozhodl pro tuto odlišnost. V zásadě nám to totiž pomáhá s orientací. O jakých ikonkách je vůbec řeč si můžete prohlédnout na níže přiloženém obrázku.

Lepší přehled o tom, co zrcadlíme

Jak už jsme zmínili výše, v případě AirPlay Apple vsází na dvě odlišné ikonky proto, aby nám pomohl se lépe zorientovat. Na snímku pod tímto odstavcem je můžete obě vidět. Pokud se vám v jablečných operačních systémech zobrazí ikonka, která se nachází nalevo, pak je to víceméně jasné. Podle displeje lze usoudit, že v takovém případě dochází ke streamování videa. Pokud se naopak zobrazuje ikonka, kterou můžete vidět vpravo, znamená to jediné – „aktuálně“ se streamuje zvuk. Podle toho můžete hned určit, co vlastně někam posíláte. Zatímco první z nich je běžná při zrcadlení například do Apple TV, s tou druhou se setkáte především u HomePodu (mini).

  • Ikona s displejem: AirPlay se využívá pro zrcadlení videa a audia (např. z iPhonu do Apple TV)
  • Ikona s kruhy: AirPlay se využívá pro streamování audia (např. z iPhonu do HomePodu mini)
AirPlay ikony

Následně lze ještě rozlišovat barvy. Pokud je ikonka, nezávisle na tom, o kterou se momentálně jedná, bílá/zašedlá, tak to znamená jediné. V danou chvíli žádný obsah z vašeho zařízení nestreamujete a AirPlay se tak nevyužívá (nanejvýš je k dispozici). V opačném případě může ikonka zmodrat – v takovém okamžiku se již obraz/zvuk přenáší.

AirPlay ikonky
AirPlay používá odlišné ikony pro zrcadlení videa (vlevo) a streamování audia (vpravo)
.