Zavřít reklamu

V beta verzi Xcode 13 byly spatřeny nové čipy Intel vhodné pro Mac Pro, který aktuálně nabízí až 28jádrový Intel Xeon W. Jedná se o Intel Ice Lake SP, který společnost představila v dubnu letošního roku. Nabízí pokročilý výkon, zabezpečení, efektivitu a výkonnější umělou inteligenci. A jak to tak vypadá, Apple své stroje nebude vybavovat jen vlastními Apple Silicon čipy. 

Tedy alespoň prozatím a co se týče těch nejvýkonnějších strojů. Je pravda, že řada iMac Pro už byla ukončena, o nových 14 a 16“ MacBoocích Pro se naopak čile spekuluje. Pokud nebudeme počítat větší iMac, než je ten 24“ a o kterém se prakticky neví, jestli na něm společnost vůbec pracuje, zbývá nám právě Mac Pro. Kdyby tento modulární počítač dostal SoC čip Apple Silicon, prakticky by modulární být přestal.

SoC a konec modularity 

Systém na čipu je totiž integrovaný obvod, který zahrnuje všechny součásti počítače nebo jiného elektronického systému do jediného čipu. Může zahrnovat digitální, analogové a smíšené obvody, a často také rádiové obvody – to pořád vše na jednom čipu. Tyto systémy jsou velmi časté v mobilní elektronice, a to díky jejich malé spotřebě energie. V takovém Macu Pro byste si tedy nevyměnili jedinou komponentu.

A to je právě důvod, proč by nyní byl ještě ten čas k tomu udržet aktuální Mac Pro při životě, než se celé portfolio Applu přepne na čipy M1 a jeho nástupce. Při představení Apple Siliconu totiž společnost uvedla, že chce přechod z Intelu dokončit do dvou let. Nyní, po WWDC21 jsme teprve v půlce tohoto období, takže Applu prakticky nic nebrání v tom, aby ještě nějaký stroj s Intelem skutečně na trh uvedl. Navíc Mac Pro má nadčasový design, byl totiž představen na WWDC v roce 2019.

Poslední spolupráce se společností Intel 

Informacím o novém Macu Pro s Intel čipem dává navíc váhu i to, že jej potvrdil Mark Gurman, tedy analytik Bloombergu s 89,1% úspěšností svých informací (podle AppleTrack.com). Bloomberg nicméně už v lednu uvedl, že Apple vyvíjí dvě verze nového ‌Mac Pro‌, která je přímým nástupcem aktuálního stroje. Ty by však měly mít přepracované šasi, které by mělo být oproti tomu aktuálnímu poloviční a v tomto případě by se dalo soudit, že už by byly přítomny Apple Silicon čipy. I když na nich však může Apple pracovat, může je představit až za rok nebo dva, může se také jednat jen o nástupce Macu mini. V těch nejoptimističtějších předpovědích by se nicméně mělo jednat o Apple Silicon čipy s až 128jádrovými GPU a 40jádrovými CPU.

Pokud tedy letos bude nový Mac Pro, bude nový jen svým čipem. Dá se také soudit, že Apple se nebude chtít příliš chlubit tím, že ještě s Intelem spolupracuje, proto bude novinka ohlášena jen formou tiskové zprávy, což ostatně není nic zvláštního, protože společnost takhle naposledy představila např. své AirPody Max. Ice Lake SP každopádně bude s největší pravděpodobností tečkou za spoluprací mezi oběma značkami. A protože je Mac Pro velice úzce zaměřené zařízení, prodejní hit se od něho očekávat jistě nedá.

.