Zavřít reklamu

Letos na podzim už tomu budou dva roky, kdy Apple uvedl ve svých počítačích Mac první generaci čipu Apple Silicon. Ten dostal označení M1 a je více než pravděpodobné, že se ještě během roku dočkáme jeho nástupce. Podzimní novinky, kterými jsou osazeny nové MacBooky Pro, jej totiž nenahrazují, ale doplňují. Zde tedy najdete vše, co zatím o čipu M2 víme.  

Apple M1 je tzv. systém na čipu, který se označuje zkratkou SoC. Je založený na architektuře ARM a navržený Applem jako centrální procesorová jednotka neboli CPU, a grafický procesor, tedy GPU, primárně určeným pro své počítače. Nyní jej však můžeme vidět i v iPadu Pro. Tento nový čip přinesl už třetí změnu společnosti v architektuře instrukční sady používané v počítačích, a to 14 let poté, co Apple přešel z PowerPC na Intel. Stalo se tak v listopadu 2020, kdy společnost uvedla 13“ MacBook Pro, MacBook Air a Mac mini s čipem M1.

Výkon 

Na jaře jsme se dočkali 24“ iMacu se stejným čipem a na podzim pak přišlo duo MacBooků Pro s úhlopříčkami jejich displejů 14 a 16 palců. Ty však přinesly značné vylepšení, kdy čip M1 dostal ještě přídomek Pro a Max. Je tak velmi pravděpodobné, že letos Apple přijde s druhou generací svého základního čipu, který by měl nést označení M2.

M1 Pro má až 10 jader CPU a až 16 jader GPU, zatímco M1 Max má 10jádrový CPU a až 32 jader GPU. I když pak M2 nahradí čip M1, nebude tak výkonný jako právě dvě zmíněné novinky dostupné v MacBoocích Pro. Zatím se spíše očekává, že M2 bude mít stejné 8jádrové CPU, tedy shodně jako je tomu u M1, ale dojde k zvýšení rychlosti a efektivity. Namísto 7 či 8jádrového GPU by pak mohlo přijít 9 a 10 jádrové. Řada čipů by totiž měla být zaměřena opět spíše na spotřebitele než na profesionály, a jako taková bude více cílit na energetickou účinnost. Mohlo by tedy dojít i k navýšení výdrže MacBooků.

M1 může být doplněn maximálně 16 GB operační paměti RAM, zatímco M1 Pro podporuje až 32 GB a M1 Max až 64 GB. Je ale spíše nepravděpodobné, že M2 bude podporovat až 32 GB RAM, což může být pro „základní“ Mac možná až zbytečné.

Plánovaná zařízení 

Neexistuje žádný známý termín, kdy by nám měl Apple svou novinku představit. Předpokládá se, že v březnu bude pořádat jarní událost, na které by se mohl objevit především po vzoru 24“ iMacu redesignovaný MacBook Air, který by mohl nový čip už obsahovat. Stejně tak ale může být prvním 13“ MacBook Pro, nebo dokonce i Mac mini, či právě dokonce iPad Pro, i když to je to nejméně pravděpodobné. Smysl by novinka dávala i u větší varianty iMacu.

Protože by nám měl Apple v tomto termínu ukázat i iPhone SE 3. generace a nové iPady Pro, je docela možné, že na počítače nedojde vůbec a dočkáme se jich až ve 3. čtvrtletí roku. To dost možná i z toho důvodu, že i když zůstane výrobní proces na 5 nanometrech, tak Apple použije novou generaci procesu N4P společnosti TSMC, což je jeho vylepšená verze (jenže výroba se má rozjet až ve druhém čtvrtletí). Tento nový proces má přinést přibližně o 11 % vyšší výkon a téměř o 22 % vyšší účinnost ve srovnání s běžným 5nm procesem používaným pro A15, M1, M1 Pro a M1 Max. Čipů M2 Pro a M2 Max bychom se měli dočkat až v roce 2023. 

.