Zavřít reklamu

EU nařizuje technologickým společnostem, že nemohou používat libovolný konektor a musí se soustředit na tvarový faktor USB-C. Znamená to, že zde není prostor pro Lightning Applu, ani dříve používaný microUSB, ani jakoukoli jinou specifikaci konektoru, kterou mohou používat telefony, tablety, přehrávače, konzole, sluchátka atd. Jak to ale bude dál? 

Pokud se na to podíváme střízlivým pohledem, tak pokud Apple přejde na USB-C, budou z toho profitovat uživatelé. Ano, vyhodíme sice všechny Lightning kabely a příslušenství, ale dostaneme množství benefitů, které nám neustále vylepšující se USB-C konektor nabízí. Lightning víceméně stejně jen přežíval z neoblomné vůle Applu, která jej nijak neinovovala. A právě zde vzniká ten problém.

Technologie jsou o inovacích. Ohání se tím i sám Apple, když zmiňuje, že EU zpomalí vývoj. Jeho argument může být pravdivý, nicméně sám na Lightning nesáhl od doby jeho představení v iPhonech 5. Kdyby mu rok co rok přinášel užitečné upgrady, bylo by to jiné a mohl by se hádat. USB-C se oproti tomu vylepšuje stále, kdy dostává novější generace, které obvykle poskytují lepší rychlosti a větší možnosti v připojení periférií, jako jsou externí monitory atd., a to ať už se jedná o USB4 nebo Thunderbolt 3.

USB-C na věčné časy 

USB-A vzniklo v roce 1996 a v mnoha případech jej využíváme dodnes. USB-C vzniklo v roce 2013, takže má před sebou ještě dlouhou budoucnost, ať už v jakékoli podobě specifikace, bavíme-li se o stejné velikosti konektoru a portu jako takového. Dočkáme se ale reálně nějakého fyzického nástupce?

Zbavili jsme se 3,5mm jack konektoru, a protože jsme všichni přešli na TWS sluchátka, už nám to přijde jako zapomenutá historie. Od příchodu technologie bezdrátového nabíjení se ta dostává stále do více a více zařízení, takže roste její obliba mezi uživateli, kteří si také stále více kupují bezdrátové nabíječky spíše než jen klasické kabely s daným konektorem. 

Ani Apple nepřišel s MagSafe pro nic za nic. Je to jednoznačná příprava na to, co přijde. Nemusíme být nějakými analytiky nebo věštci, aniž bychom mohli s určitostí říci, že budoucnost je opravdu bezdrátová. Dokud nějaký odvážlivec nepřijde s plně bezportovým zařízením, bude zde s námi stále se vyvíjející USB-C, než v mobilních telefonech zemře i to. A dává to smysl. Když se podíváme na životnost USB-A, opravdu bychom vůbec chtěli nějaký další standard?

Zejména čínští výrobci umí hnát rychlosti bezdrátového nabíjení do extrémů, takže to není ani tak o této technologii, jako o tom, co zvládnou baterie a co dovolí výrobce. Všichni víme, že i Apple by uměl 15W Qi nabíjení, ale prostě nechce, a tak máme jen 7,5 W nebo 15W MagSafe. Např. Realme umí s jeho technologií MagDart 50 W, společnost Oppo má zase 40W MagVOOC. Oba případy bezdrátového nabíjení tak převyšují i to drátové Applu. A pak je zde ještě bezdrátové nabíjení na krátké a dlouhé vzdálenosti, z čehož bude trend, až se budeme loučit s bezdrátovými nabíječkami.

Potřebujeme vůbec konektor? 

Bezdrátové powerbanky umí MagSafe, takže v terénu nabijete iPhone bez problémů. Televize a reproduktory umí AirPlay, takže do nich obsah pošlete také bezdrátově. Záloha do cloudu také nepotřebuje žádný drát. K čemu tedy konektor? Možná k připojení lepšího mikrofonu, možná ke stažení off-line hudby mimo streamovací platformy, možná k nějakému servisnímu úkonu. Nešlo by ale toto všechno také řešit bezdrátově? Kdyby Apple odemknul NFC pro širší použití, určitě by to nebylo na škodu, nemuseli bychom se pořád spoléhat jen na Bluetooth a Wi-Fi, v každém ohledu, kdyby byl plně bezdrátový už iPhone 14, neměl bych s tím vlastně vůbec problém. Apple by tím aspoň ukázal EU vztyčený prostředníček. 

Diskuze k článku

    proč se řeší usb-c kvůli „ekologii“ když samotné bezdrátové nabíjení je snad o 20-40% méně účinné.. bezdrátové iphony budou mít tím pádem o dost vyšší spotřebu energie pro nabíjení.. tak kde je ta ekologie ? Myslím, že hromada odpadu kvůli kabelům je stejně tak hrozná jako zbytečně vyrábět o tady pomalu třetinu více elektřiny.. teď to nemířím na apple ale spíš na eu..

celý text

Čtěte více