iWant

Bývalý zaměstnanec vynášel z Applu informace. Hrozí mu 10 let vězení a pokuta čtvrt milionu dolarů

iWant

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) obvinil bývalého zaměstnance Apple z krádež obchodního tajemství. Xiaolang Zhang musel při nástupu podepsat smlouvu o duševním vlastnictví a zúčastnit se povinných školení zaměřených na udržení obchodního tajemství. Ukradením důvěrných dat však tuto dohodu porušil. A společnost Apple bere tyto věci velmi vážně.

Inženýra čínské národnosti najal Apple v prosinci 2015, aby pracoval na Projektu Titan, který se primárně soustředil na vyvíjení hardwaru a softwaru autonomních vozidel. Zhang po narození svého dítěte odešel na otcovskou dovolenou a odcestoval na nějaký čas do Číny. Krátce po tom, co se vrátil zpět do Spojených států, svému zaměstnavateli oznámil, že chce odstoupit z funkce. Chystal se začít pracovat pro čínskou automobilovou společnost Xiaopeng Motor, jež se také soustředí na vývoj autonomních systémů. To však ještě netušil, co ho čeká.

Jeho nadřízený měl pocit, že byl při poslední schůzce vyhýbavý a tudíž pojal určité podezření. V Applu nejprve nic netušili, ale po jeho poslední návštěvě začali pátrat a podívali se na zoubek jeho síťovým aktivitám a Apple produktům, které dříve používal. Kromě jeho bývalých zařízení také prověřovali bezpečnostní kamery a nestačili se divit. Na záznamech uviděli Zhanga pohybovat se v prostoru kampusu, kdy vstoupil do laboratoří Applu věnovaným autonomním vozidlům a odcházel s krabicí plnou hardwarového vybavení. Čas jeho návštěvy přitom seděl s časy stažených souborů.

Bývalý inženýr Applu FBI přiznal, že si stáhl důvěrné interní soubory do manželčina laptopu, aby k nim měl stálý přístup. Dle slov vyšetřovatelů bylo nejméně 60% převedených dat závažných. Zhang byl 7. července zatčen při pokusu o útěk do Číny. Nyní mu hrozí desetileté vězení a pokuta 250.000 dolarů.

Společnost Xmotor mohla teoreticky z těchto ukradených dat těžit, a na Zhanga tak kvůli tomu bylo podáno obvinění. Mluvčí společnosti Tom Neumayr řekl, že společnost Apple bere důvěrnost a ochranu intelektuálního vlastnictví velmi vážně. Na tomto případu nyní spolupracují s úřady a dělají vše pro to, aby zajistili, že Zhang a další zúčastnění jednotlivci budou zodpovědní za své činy.