Zavřít reklamu

Už tento pátek začíná ostrý prodej iPhonu 14 Plus, tedy poslední ze zářijových novinek Applu. Výbavou je shodný s iPhonem 14, jen má samozřejmě větší displej a baterii. Máte-li na něho ale zálusk, opravdu se vyplatí utrácet za něho ty peníze, nebo je zde lepší řešení? Ano, samozřejmě že je. 

Apple to letos cenou svých novinek na evropském trhu dost zabil. Nemůže za to tedy přímo on, ale celosvětová situace, i když je nutno říci, že kdyby trošku polevil na výškách svých maržích, prodávaly by se jeho iPhony o něco více. Samozřejmě je otázkou, jestli to vůbec chce, když stejně nestíhá pokrývat poptávku zejména po modelech 14 Pro. Možná i právě proto přichází na trh s iPhonem 14 Plus až nyní, tedy měsíc po představení telefonu.

Novinky spočítáte na prstech jedné ruky 

Letošní iPhony 14 Pro přece jen přinášejí oproti své předchozí verzi několik výhod, včetně výkonnějšího čipu, kompletně vylepšené sestavě fotoaparátů a prvku Dynamic Island. Co ale víc umí iPhony 14? Pomineme-li sekundární funkce, jako je detekce dopravní nehody a u nás nedostupná satelitní komunikace, byla zde vylepšována právě oblast fotoaparátů. Oproti papírovým hodnotám to ale zas tak razantní není. iPhone 14 Plus má alespoň dle Applu nejdelší výdrž iPhonů vůbec. Stačí to ale?

Výhoda iPhonu 14 Plus je samozřejmě v jeho velikosti, kdy disponuje 6,7“ displejem. Dává tedy velkou úhlopříčku i těm, kteří nepotřebují funkce modelu Pro Max. Jenže zde přichází na řadu poměrně zásadní otázka: Proč si kupovat iPhone 14 Plus a nepoohlédnout se spíše po loňském iPhonu 13 Pro Max? Mají stejné čipy, stejný výřez, ale 13 Pro Max přihazuje teleobjektiv, LiDAR, a adaptivní obnovovací frekvenci displeje. Jeho selfie kamera sice neumí automaticky ostřit a chybí zde akční režim a ten filmařský neumí 4K rozlišení, ale to je rozhodující jen pro hrstku uživatelů.

Kde ale koupit? 

Když se na situaci podíváme objektivně, je to trošku smutný fakt doporučovat koupi loňské generace oproti té aktuální. Jenže iPhone 14 Plus prostě kvalit iPhonu 13 Pro Max nedosahuje. Problém je však v tom, kde nyní loňský model sehnat. S aktuálními iPhony 14 Pro totiž loňská profesionální řada vyklidila pulty obchodů, což je klasická strategie Applu. Ten v prodeji zachovává jen starší základní řady a Pro verze mají životnost jen po jeden rok.

iPhone 14 Plus vás vyjde ve své 128GB verzi na 29 990 Kč. Loni stál nový iPhone 13 Pro Max na 33 tisíc Kč a aktuálně jej můžete napříč e-shopy sehnat za 32 tisíc Kč, což se ty dva tisíce za ty možnosti navíc rozhodně vyplatí připlatit. Samozřejmě můžete zkusit i Aukro nebo FB Marketplace, kde se dostanete ještě na lepší ceny, obvykle ale spíše v oblasti zánovních zařízeních. Zde se ovšem také vyplatí zauvažovat nad tím, zda by vám toto vyloženě nevadilo, protože můžete ušetřit nemalé peníze a výsledek je vlastně stejný, jen třeba se zkrácenou zárukou.

Jednodušší situace je, pokud se poohlížíte po vyšší paměťové variantě. iPhone 14 Plus vás v 256GB verzi vyjde na 33 490 Kč, v 512GB verzi na 39 990 Kč. Vyšší paměťové konfigurace iPhonu 13 Pro Max jsou ale dostupnější, protože také samozřejmě stojí více a největší hlad je po základních úložištích. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.