Zavřít reklamu

Ne, pokud jste se včas nezařadili do fronty, doručení iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max už pod vánoční stromek nestihnete. Pokud jste s tím ale smíření, nakonec by vám mohl dorazit dřív, než bylo původně deklarováno. Apple totiž v českém Apple Online Store zmírnil dodací lhůty svých pořád hodně žhavých a žádaných novinek. 

Bylo to až 5 týdnů, pokud jste si ještě nedávno chtěli iPhone 14 Pro nebo 14 Pro Max v českém Apple Online Store objednat, a to nehledě na velikost, paměťovou kapacitu a barvu. Byl to také jediný obchod, kde jste o nějaké dodací lhůtě měli info na první dobrou, protože ostatní e-shopy uváděly a ostatně pořád uvádějí jen Na objednávku – termín upřesníme nebo Předobjednat (brzy očekáváme) atd. Pokud si nový iPhone 14 Pro nebo 14 Pro Max v oficiálním e-shopu Applu nakonfigurujete, svítí u něho už „jen“ čtyři týdny. Samozřejmě ani to pořád není žádný zázrak, nicméně nyní to znamená, že by vám mohl telefon dorazit spolu s Novým rokem.

Uzavírky končí, začíná se montovat 

Zahraniční zprávy hlásí, že to nejhorší máme za sebou. Bohužel přece jen trochu pozdě. Ani loni to nebyla s iPhony 13 Pro žádná sláva, ale hned se začátkem prosince se Applu podařilo situaci stabilizovat, a i při prosincovém objednání novinek jste to ještě pod vánoční stromek stihli. Letos je situace jiná, a to i když jsme si mysleli, že jsme nad COVIDem už vyhráli.

Čínská politika COVID Zero, tedy snaha o úplné vymýcení šíření viru, způsobila, že celá tamní města byla striktně uzavřena už po malém počtu pozitivních testů. Postihlo to i Čeng-čou, tedy město, které je „domovem“ největšího závodu na montáž iPhonů na světě, a to o to více, že se virus začal šířit i napříč ubytovnami pro zaměstnance. Ti měli nedostatek léků, jídla a ostatně i peněz. Všechno vyústilo k protestům a už tak omezenou výrobu zasáhla další rána.

CNN však nyní uvádí, že lockdown Čeng-čou skončil. Tím se zmírní napětí a začne se zase makat na plné obrátky. Právě toto se už tedy začíná odrážet i v dodávkách, ale podle odhadů se situace stabilizuje až během ledna. Kdyby vás pak zajímalo, kolik to Apple stálo, tak údajně až miliardu dolarů týdně. A to jen na tom, že nemohl iPhony, na které je tak dlouhá čekačka, prodávat.

Co bude dál? 

Bude jistě zajímavé sledovat to, jak se Apple v budoucnu k celé situaci postaví a jestli bude nadále tak hloupý, a bude všechno sázet na jednu kartu. Údajně by se měl ale pokusit část produkce modelů Pro přesunout do Indie. O základní modely totiž není zájem jednoduše proto, že u nich Apple nepřinesl žádné výrazné novinky.

Stejně tak bude zajímavé, jestli se na jaře opět dočkáme nové barevné varianty iPhonů. Ta u základní verze, kdo ví jaké, lepší prodeje asi nepřinese, ale bude mít smysl přinést novou barvu i modelům Pro? Nabízí se dvě možnosti. Jedna je taková, že to nebude mít smysl, protože zákazníci po nich budou pořád lační. Druhá možnost je, že už nebudou zákazníky zajímat, protože budou z aktuální situace otrávení a budou už spíše čekat na iPhony 15 Pro, nebo naopak nečekali a sehnali si starší modely v podobě iPhonů 13 Pro. 

.