Zavřít reklamu

Když představil Apple v roce 2007 první iPhone, změnil tím mobilní svět i v tom ohledu, jak jsme do té doby smartphony ovládali. Druhá změna přišla o 10 let později, kdy Apple představil iPhone X bez tlačítka plochy. Od té doby jsme se ale žádné větší změny už nedočkali. Nedá se ale říci, že by se nedělo vůbec nic. 

Nejvíce je to vidět u Apple Watch. Právě s Apple Watch Series 9 a watchOS 10 se změnilo mnohé, kdy jsme dostali i gesto Poklepání. Chytré hodinky společnosti tak můžeme více ovládat, aniž bychom se jakkoli dotkli jejich displeje. A pak je zde Vision Pro. Ten bez nutnosti jakéhokoli hardwaru drženého v rukou rozeznává naše gesta, kterými interagujeme v systému. Není tedy právě toto ta budoucnost? 

Jistě to znáte i ze sci-fi filmů. Ale i takový Tom Cruise si musel ve filmu Minority Report z roku 2002 oblékat rukavice, my nyní o 20 let později již nemusíme. Nabízí se proto úvaha, kdy podobný smysl ovládání přijde i na dospělejší platformy, tedy iOS a macOS. 

Gesta už tady jsou 

Každý rok technologické společnosti osazují svá zařízení lepšími a lepšími fotoaparáty. iPhony ostatně mohou s počítači Mac fungovat i jako lepší webkamery. Modely iPhonů Pro mají navíc i LiDAR skener. Proč by tedy nešlo propojit iPhone s Macem tak, aby první řečený snímal naše gesta, kterými bychom právě Mac ovládali? Sama gesta zde přitom už jsou, pokud se podíváte, jak se ovládá rozhraní Visionu. 

Pokud zajdeme s myšlenkou ještě dál, proč vůbec potřebovat k iPhonu Mac? Kdybychom jej připojili k externími monitoru, stačila by jen patřičná nadstavba systému, kterou bychom mohli takto „virtuálně“ ovládat. Např. Samsung má svůj režim DeX, který vlastně takovou nadstavbou je, jen jej ovládáte připojenou myší a klávesnicí. 

Že to nejsou úplně liché představy dokládá i fakt aktuálně uveřejněného patentu Applu, i když ten přece jen pojednává o něčem mírně odlišném. Uvádí, jak by zařízení mělo řadu senzorů, typicky v každém rohu, a ty by snímaly váš pohyb prstu stejně jako míru jeho tlaku. Patent ukazuje také stylus držený nad trackpadem notebooku a řadu vysílačů i přijímačů zabudovaných do šasi, které pohyb pera sledují. Právě s ohledem na Apple Pencil se silně spekuluje nad jeho budoucí generací, která by byla podporována i v prostředí visionOS. 

Apple patent

Asi je to všechno ještě docela daleko, nicméně postupnými kroky bychom se mohli do zdárného cíle někdy přece jen dopracovat. Mimochodem gesty můžete ovládat třeba i Galaxy Watch Samsungu, které vám nabídnou i ovládání samotného systému, ne jen jednoduchou interakci. Jak ale tušíte, funguje to tak nějak na půl. Od Applu jsme zvyklí na 100% funkčnost a je klidně možné, že svá gesta bude dále ladit a přidávat další a další možnosti. Už aby to bylo. Více se zcela jistě dozvíme v červnu na WWDC24. 

.