Zavřít reklamu

Již delší dobu se hovoří o příchodu pokročilého AR/VR headsetu od Applu. Tento headset by měl být plně samostatný a fungovat nezávisle na vašich dalších jablečných produktech, přičemž i přesto má nabízet veškeré možnosti díky použití výkonných čipů Apple Silicon. S tímto alespoň jablíčkáři prvotně počítali. Nejnovější zprávy ale ukazují, že pravděpodobně tomu bude úplně jinak.

Portál The Information informoval o tom, že přinejmenším první generace produktu bude méně schopná, než se prvně předpokládalo. Headset bude z tohoto důvodu pro náročnější operace kompletně závislý na jablečném telefonu. Problém je navíc vcelku jednoduchý. Cupertinský gigant již dokončil čip Apple AR, který bude tyto chytré brýle pohánět, avšak ten nenabízí Neural Engine. Právě Neural Engine je následně zodpovědný za práci s umělou inteligencí a strojovým učením. Z tohoto důvodu je tedy nutné, aby svůj výkon headsetu propůjčil právě iPhone, jenž si s náročnějšími operacemi hravě poradí.

Povedený koncept AR/VR headsetu od Applu (Antonio DeRosa):

Čip Apple AR však bude kompletně zajišťovat bezdrátový přenos dat, energetickou správu zařízení a zpracovávat video ve vysokém rozlišení, pravděpodobně tedy až v 8K, díky čemuž dokáže i tak nabídnout prvotřídní vizuální zážitek. Zároveň není vyloučené, že headset bude na iPhonu kompletně závislý. Zdroje dobře obeznámené o vývoji produktu totiž informovaly o tom, že čip by měl nabízet i vlastní CPU jádra. V praxi by to mohlo znamenat jediné – produkt bude fungovat i samostatně, avšak v lehce limitované podobě.

Apple View koncept

Nadále je důležité se zamyslet, že se o zas tak velký problém nejedná. Již nyní lze lehce počítat s tím, že se headset bude nějakou chvíli vyvíjet, a pravděpodobně se tedy dočkáme více generací, než Apple přijde se skutečně samostatně fungujícím zařízením. V takovém případě tomu ale nebude poprvé. Stejně tomu totiž bylo i v případě Apple Watch, které u své první generace byly silně závislé na iPhonu. Až posléze se dočkaly nezávisle fungujícího Wi-Fi/Celullar připojení a ještě později vlastního App Storu.

Kdy Apple představí AR/VR headset?

V závěru se ještě nabízí velice jednoduchá otázka. Kdy vlastně Apple představí svůj AR/VR headset? Poslední zprávy hovoří o tom, že byl dokončen vývoj hlavního čipu, který přešel do fáze testovací produkce. Společnost TSMC, která jablečné čipy produkuje, v tomto případě ale narazila na různé problémy – údajně je senzor pro zpracování obrázků příliš velký, kvůli čemuž dochází ke komplikacím. Z tohoto důvodu se mezi jablíčkáři hovoří, že od hromadné produkce čipů nás dělí přinejmenším rok.

Vícero zdrojů se následně shoduje na příchodu zařízení někdy v roce 2022. Od toho nás každopádně stále dělí hned několik měsíců, během kterých může nastat prakticky cokoliv, co teoreticky může příchod headsetu značně zbrzdit. V současné chvíli tedy můžeme jen doufat, že se dočkáme co možná nejdříve.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.