Zavřít reklamu

Již během několika následujících týdnů by měl Apple odhalit čtveřici nových iPhonů. Konkrétně by se mělo jednat o stejné modely jako loni, kvůli čemuž se nabízí jedna zajímavá otázka. Bude mít iPhone 13 mini úspěch, anebo jej čeká stejný propadák jako jeho předchůdce iPhone 12 mini? Loňský model totiž absolutně nenaplnil očekávání a jeho prodeje netvořily ani 10 % ze všech modelů.

Už dříve se navíc diskutovalo o tom, že Apple jablečné telefony s označením mini kompletně smete ze stolu a další model již nepředstaví. To se následně lehce změnilo. Aktuálně by očekávaný iPhone 13 mini měl představovat poslední pokus o úspěch – další generace už se totiž asi vůbec nedočkáme. O to zajímavější je, že ještě relativně nedávno lidé doslova prahli po telefonech v kompaktních rozměrech. To ostatně prokazuje například iPhone SE (1. generace), který se pyšnil pouze 4″ displejem, zatímco tehdejší vlajková loď nabízela 4,7″ displej. Proč ale stejný úspěch nepotkal „dvanáctku“ mini?

Poslední šance pro malý iPhone

Aktuálně navíc nikomu není jasné, proč se Apple rozhodl pro přípravu iPhonu 13 mini. Nabízí se dvě poměrně jednoduchá vysvětlení. Buďto byl tento model již delší dobu zakořeněn v plánech cupertinské společnosti, anebo nám jen gigant chce dát poslední šanci s tímto menším iPhonem, než jej kompletně odebere ze své nabídky. Ať už je důvod jakýkoliv, letos se ukáže, zdali loňský neúspěch byl vinou špatného načasování, nebo jestli samotní jablíčkáři skutečně upustili od kompaktních rozměrů a plně si již zvykli na (dnes) standardní velikosti.

Je také nutné zohlednit fakt, že od uvedení populárního iPhonu SE v roce 2016 uplynulo již 5 let. Změnily se tak nejen aplikace či různé nástroje, ale především potřeby samotných uživatelů, pro které je větší displej zkrátka přívětivější. Tehdy lidé doslova milovali telefony kompaktnějších rozměrů. Z tohoto důvodu se objevují názory, zdali 5,4″ iPhone 12 mini zkrátka jen nepřišel příliš pozdě, konkrétně tedy v období, kdy lidé o podobně drobné telefony již neměli zájem.

Proč vlastně iPhone 12 mini v prodejích pohořel?

Zároveň se nabízí otázka, proč iPhone 12 mini vlastně pohořel. Mohou za to jeho určité nedostatky, nebo se pouze jedná o nezájem o telefon kompaktních rozměrů? Důvodů je pravděpodobně hned několik, které vyústily v tehdejší situaci. Na vině bude rozhodně špatné načasování – ačkoliv se všechny telefony z loňské generace představily najednou, tak model iPhone 12 mini na trh vstoupil až 3 týdny po 6,1″ iPhonu (Pro). První testeři proto neměli příležitost bok po boku porovnat tyto telefony, kvůli čemuž například někteří nenároční zákazníci ani nevěděli, že podobný model vlastně existuje.

iPhone 12 mini Jablíčkář

Zároveň tento kousek přišel pouze chvíli po vydání iPhonu SE (2020) s 4,7″ displejem. Praví fanoušci kompaktních rozměrů, kteří ještě tehdy stále lobovali za zařízení podobné prvnímu iPhonu SE, se tehdy buďto rozhodli pro jeho druhou generaci, anebo přešli na iPhone 11/XR. V tomto směru hraje hlavní roli opět špatné načasování, jelikož jablíčkáři, kteří by teoreticky mohli přejít na iPhone 12 mini, pouze několik málo měsíců předtím zakoupili jiný jablečný telefon. Rozhodně také nesmíme zapomenout zmínit jeden silný nedostatek, který majitele iPhonů 12 mini trápí doteď. Řeč je samozřejmě o relativně slabší výdrži baterie, především ve srovnání s 6,1″ iPhony 12 (Pro). Právě slabší baterie může spoustu lidí od koupě odradit.

Uspěje tedy iPhone 13 mini?

Očekávaný iPhone 13 mini má rozhodně daleko větší šanci na úspěch než jeho předchůdce. Apple se totiž tentokrát nemusí obávat špatného načasování, kvůli kterého loňská verze značně upadla. Zároveň se může poučit z vlastních chyb a vylepšit proto baterii zařízení natolik, aby byla schopná konkurovat standardní „třináctce.“ Odhadnout, zdali bude mít iPhone 13 mini letos úspěch, je pochopitelně nesmírně těžké. Pravděpodobně se jedná o poslední šanci pro jablečný telefon s označením mini, který následně rozhodne o jeho budoucnosti. Prozatím to však vypadá vcelku bledě a dokonce již nyní se mluví o tom, že v případě iPhonu 14 se podobného zařízení již nedočkáme.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Když už mluvíme o tom, že mini netvořil ani 10 % z prodeje všech modelů, tak by mě zajímala procenta těch ostatních, ať to není jen plácání játrama. Možná bychom se totiž dobrali k tomu, že těch 10 % není vůbec špatný výsledek. 😉 Další věc je hledání nesmyslů v tom, proč řada uživatelů mini nechtěla, např. “rozhodně špatné načasování”, ale to jsou prázdné kecy. Jako uživatel verze mini dobře vím, co je na něm špatně – je to foťák. Kdyby měl mini místo ultra-wide objektivu teleobjektiv, byl by o pořádný kus někde jinde. Když to šlo u iPhonu X, mohlo by to jít i u miniho. A kdo na miniho přešel z desítky, ten to musel sakra poznat. O malý iPhone rozhodně zájem je. Vůbec to není propadák a 10 % je dost slušný úspěch. Je potřeba to brát v kontextu s ostatními modely na trhu a ne jen bezmyšlenkovitě tancovat kolem jednoho čísla.

    Mini je příliš dobrý na to, aby byl výrazně levnější, než standardní 12, která už je ale přece jen dost drahá. Koupí ho tedy ten, kdo může koupit 12 a zároveň jsou pro něj důležitější malé rozměry, než výdrž baterie. 10% pro Mini z celé řady 12 mi nepřipadá vůbec špatné.

    A ono to není 10 % z celé řady 12, ale i z dalších modelů a variant, takže těch 10 % opravdu není špatný výsledek. Vyrovnaný poměr tedy nemá být 25 %, ale nižší.

celý text

Čtěte více.