Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění na mezinárodním poli, pravděpodobně vám neunikla poslední kapitola v rámci obchodní války mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump tento týden zavedl další cla na vybrané produkty z Číny, což mimo jiné posiluje protiamerický sentiment mezi čínským obyvatelstvem. To se projevuje také bojkotem některých amerických produktů, zejména zbožím od Applu.

Donald Trump vydal příkaz, který nařizuje zvýšení celního zatížení vybraných produktů z 10 na 25 %. V horizontu několika nadcházejících měsíců by se mohla celní povinnost rozšířit ještě na další produkty, přičemž některé Apple příslušenství je postiženo už nyní. Kromě cel na dovážené produkty však poslední exekutivní příkaz omezil také dodávky komponent z USA do Číny, což je pro některé výrobce docela velký problém. Právě kvůli tomu narůstají protiamerické tendence jak mezi čínskými představiteli, tak mezi zákazníky.

Apple je v Číně braný jako symbol amerického kapitalismu a jako takový schytává rány za obchodní tahanice mezi oběma zeměmi. Dle zahraničních médií klesá popularita Applu mezi čínskými zákazníky, kteří se cítí touto obchodní válkou zasaženi. To se projevuje (a do budoucna bude projevovat nadále) uměle sníženým zájmem o Apple produkty, což společnosti značně uškodí. Obzvláště v případě, kdy se Applu v Číně nedaří už delší dobu.

Mezi uživateli na sociální síti Weibo se šíří proti-Appovské tendence, které potenciální zákazníky nabádají k bojkotu americké společnosti, a zároveň podpoře domácích produktů. Podobné žádosti o bojkot Apple produktů nejsou v Číně neobvyklé – podobná situace nastala na konci loňského roku, když v Kanadě došlo k zadržení vysoce postavené manažerky společnosti Huawei.

apple-china_think-different-FB

Zdroj: Appleinsider

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.