Zavřít reklamu

Rok 2021 nebyl jen tím dalším s onemocněním COVID-19. Byl také tím, ve kterém se společnost Facebook přejmenovala na Meta Platforms Inc., tedy Meta, a kdy celý svět skloňoval termín metaverse. Tento termín však rozhodně Mark Zuckerberg nevymyslel, protože toto označení sahá až do roku 1992. 

Neal Stephenson je americký spisovatel, jehož beletristická díla bývají řazena do mnoha rozličných kategorií, od cyberpunku, přes science fiction až po historické romány. A právě jeho dílo Sníh z roku 1992 kombinující memetiku, počítačové viry a jiná technická témata se sumerskou mytologií a rozborem politických ideologií, jako např. libertariánství, laissez faire či komunismu obsahuje i zmínky o metaversu. Ten zde totiž nastínil podobu virtuální reality, kterou pojmenoval právě Metaverse, a ve které je přítomna virtuální simulace lidského těla.

Pokud by šlo o definici slova metaverse, zněla by ta jako: kolektivní virtuální sdílený prostor, který je vytvořený konvergencí virtuálně vylepšené fyzické reality a fyzicky perzistentního virtuálního prostoru. 

Co si ale pod tím představit? Interpretací může být samozřejmě více, ale Zuckerberg jej popsal jako virtuální prostředí, do kterého můžete sami vstoupit, a ne jej jen sledovat na ploché obrazovce. A vstoupit do něho budete moci třeba jako avatar. I tento termín vymyslel Stephenson ve svém počinu Sníh a až později se jím začaly označovat virtuální postavy ať už v počítačových hrách, filmech (Avatar), operačních systémech atd. Základem metaversa by tedy měla být jistá podoba 3D internetu.

Bez hardwaru to nepůjde 

Abyste ale takový obsah mohli patřičně konzumovat/prohlížet/pohybovat se v něm, musíte k tomu mít patřičný nástroj. Tím jsou a budou VR a AR brýle či celé headsety, třeba v kombinaci s chytrými telefony a dalšími zařízeními. Meta se jim věnuje se svou společností Oculus, velké věci se v tomto ohledu čekají i od Applu.

Facebook

Budete tak moci nakupovat ve virtuálních obchodech, sledovat virtuální koncerty, cestovat do virtuálních destinací, a to vše samozřejmě z pohodlí svého domova. Viděli jste snímek Ready Player One? Pokud ne, tak se na něho podívejte a budete mít jistou představu o tom, jak by to mohlo v budoucnu skutečně „reálně“ vypadat.

Vše tak budeme prožívat realističtěji a intenzivněji, a to nejen skrze Metu a Apple, protože na svém řešení pracují i jiní technologičtí giganti, kteří nebudou chtít zůstat pozadu (Microsoft, Nvidia). Kdo tento svět rozjede dříve, bude mít jasný náskok. Nejen v prodejním úspěchu svého řešení, ale i ve sběru dat o uživatelích a samozřejmě cílením té ideální reklamy. 

.