Zavřít reklamu

Virtuální realita ve spojení s jednou z nejvlivnějších technologických společností je neustále rozebírané téma. Není se prakticky čemu divit, jelikož se konkurence do těchto vod již ponořila a postupně začíná rozšiřovat svá portfolia o tuto, podle mnohých přelomovou, technologii. Apple se zatím oficiálně v oblasti virtuální reality nijak neangažuje, ovšem podle aktuálních informací nejsou akvizice firem specializujících se na VR a najmutí Douga Bowmana, VR specialisty, jediným indikátorem, že Apple skutečně něco chystá.

Deník Financial Times na základě zdrojů, které mají s danou situací co do činění, píše o tom, že Apple zkompletoval tajný tým plný odborníků na virtuální a rozšířenou realitu za účelem vytvoření prvních prototypů virtuálních headsetů. Tým, který má ve svých řadách nejen stovky zaměstnanců z pečlivě vybraných akvizic, ale také jistým způsobem přetažené pracovníky z Microsoftu či start-upu Lytro, by s VR a AR produkty mohl v budoucnu konkurovat zařízením jako Rift od Oculusu (od roku 2014 vlastněný Facebookem) a HoloLens od Microsoftu (na obrázku níže).

Zajímavostí je, že cupertinská společnost již dříve experimentovala s virtuální realitou. Malý tým pod vedením Steva Jobse vytvářel různé prototypy, které si nechal i patentovat, ovšem poté se tohoto nápadu vzdali kvůli jisté nevyspělosti technologie.

Po určité době se VR sféra začala projevovat v širším měřítku a vznikl například Rift od společnosti Oculus, kterou v březnu roku 2014 koupil Facebook za dvě miliardy dolarů (asi 25 miliard korun). I ostatní významní technologičtí hráči se pustili do vývoje produktů s touto technologií a bylo překvapením, že Apple, který podle všeho měl alespoň okrajové zkušenosti s virtuální realitou, se do této hry nijak významně nezapojoval.

Mezitím však tato společnost učinila zajímavé akvizice v podobě izraelské společnosti PrimeSense zaměřující se na 3D technologie, německé společnosti Metaio, která se specializuje na virtuální a rozšířenou realitu, aplikace Faceshift a nedávného start-upu Flyby, který umožňuje rozšířenou realitou „vidět“ svět okolo pomocí mobilních zařízení, čehož využil i Google a vyvíjel s Flyby týmem 3D technologii pod krycím jménem „Tango“.

Vstupu kalifornského giganta do VR/AR sféry může pomoci také Doug Bowman, kterého si před nedávnem společnost najala, společně s bývalými pracovníky Microsoftu a firmy Lytro.

K celé situaci ohledně této žhavé technologie si poprvé vyjádřil i samotný výkonný ředitel Applu Tim Cook, který sdělil, že virtuální realita je zajímavou oblastí se zajímavými funkcemi. Jinak se ale situace nemění. Apple nadále odmítá poskytovat bližší informace ohledně virtuální reality, jak je jeho zvykem u všech produktů, které chystá.

Všechny informace, které zatím vyšly na povrch, však vypovídají o tom, že Cookova společnost vskutku něco chystá, ovšem nikdo si zatím nemůže být stoprocentně jistý, kdy takový produkt přijde na trh. Nově vytvořený VR/AR tým to jen dokazuje. Od Applu se tradičně očekává, že jejich představené produkty budou vždy špičkou na trhu, tudíž i zde je vysoká šance, že jablečná virtuální realita bude konkurovat nejen headsetu Rift, ale také HoloLens a dalším zařízením.

Zdroj: Financial Times
Foto: Sergey Galyonkin

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.