Zavřít reklamu

Po dlouhých letech čekání jablíčkáře konečně čeká vytoužená změna. iPhone již brzy přejde z vlastního konektoru Lightning na univerzální a moderní USB-C. Apple se této změně zuby nehty bránil po dobu několika let, avšak nyní mu už nezbývá žádná jiná možnost. Evropská unie totiž jasně rozhodla – port USB-C se stává novodobým standardem, kterým budou muset disponovat například všechny telefony, tablety, fotoaparáty, různé doplňky a další, a to počínaje koncem roku 2024.

Podle dostupných informací Apple nehodlá ztrácet čas a změnu zakomponuje již s příchodem iPhonu 15. Jenže jak na tuto velkolepou změnu vlastně reagují samotní jablíčkáři? Ti se v první řadě rozdělili do třech kategorií – na příznivce Lightningu, naopak na příznivce USB a v poslední řadě na lidi, kterým na konektoru vůbec nezáleží. Jaké jsou ale výsledky? Chtějí jablíčkáře přechod jako takový, nebo naopak ne? Pojďme si proto posvítit na výsledky dotazníkového šetření, které se situaci věnuje.

Čeští jablíčkáři a přechod na USB-C

Dotazníkové šetření se zaměřuje na otázky spojené s přechodem iPhonů z konektoru Lightning na USB-C. Celého šetření se celkově zúčastnilo 157 respondentů, což nám dává sice menší, ale stále poměrně zajímavý vzorek. V první řadě je na místě si posvítit na to, jak lidé přechod vlastně vnímají v obecné rovině. V tomto směru jsme na dobré cestě, jelikož 42,7 % respondentů vnímá přechod pozitivně, zatímco jen 28 % negativně. Zbylých 29,3 % zastává neutrální názor a na použitém konektoru jim zase tolik nesejde.

Apple oplétaný kabel

Z hlediska benefitů přechodu na USB-C v tom mají lidé poměrně jasno. Hned 84,1 % z nich označilo univerzálnost a jednoduchost za bezkonkurenčně největší výhodu. Zbývající menší skupina pak vyjádřila hlas pro vyšší přenosové rychlosti a rychlejší nabíjení. Jenže úplně stejně se na to můžeme podívat i z opačné strany barikády – jaká je naopak největší nevýhody. Podle 54,1 % respondentů je nejslabší stránkou USB-C jeho odolnost. Celkově 28,7 % lidí pak ještě zvolilo možnost, že tak Apple ztratí svou pozici a nezávislost, což mu vlastní konektor Lightning zajišťoval. S poměrně zajímavými odpověďmi se ale můžeme setkat u otázky, v jaké podobě by jablíčkáři nejradši viděli iPhone. Zde se totiž hlasy rozdělily do třech skupin vcelku rovnoměrně. Nejvíce 36,3 % preferuje iPhone s USB-C, následuje 33,1 % s Lightningem a zbylých 30,6 % by rádo vidělo kompletně bezportový telefon.

Je přechod správně?

Situace týkající se přechodu iPhonu na konektor USB-C je poměrně složitá a je víceméně jasné, že se na něčem takovým jablíčkáři zkrátka a prostě neshodnou. Zatímco někteří z nich vyjadřují svou podporu a na změnu se vyloženě těší, ostatní ji vnímají velice negativně a obávají se tak o budoucnost jablečných telefonů.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Nechápu obavu jablíčkářů z odolnosti USB-C . Měl jsem tu možnost před zakoupením iphonu používat 3 roky jeden kabel s USB-C který byl k telefonu a fungoval celou dobu. To se nedá říct o lightningu telefon mam 1,5 roku a kabel s lightning konektorem už mam koupený 3ks. Nejenom že je o dost dražší než USB-C kabel ale hlavně o dost víc poruchový.

  To je divné. Mám iphone 11 pro max, tzn 3 roky, ipad 2018 a pořád jeden kabel od každého, tak co s tím kdo pořád dela🤔. Jeden v práci a jeden doma. USB-C měl být dávno..to samé jak Apple škudlil na nabíječkách a dával ty slaboučké, jen ipad měl jakžtakž silnou. To samé jak má Apple pořád 5 GB iCloudu, nebo baterie jen taktak. Je toho hodně čím mě se.ou ale většinově jsem spokojený.

  Nechci poruchovy usb c kabel co se vykla..🤬 Do poslední chvíle budu použivat zlatý lithing kabel. ip14 a možná 15..pak stejně apple přejde na bezdrátové nabíjení s 25W příkonem..Mam záložní Samsung A5 a konektor na mobilu je ožvikany po 5 letech..Jsem spokojený s lithingem a budu se ho držet co to půjde

  Lightning konektor byl geniálně vymyšlený a dodnes nepřekonaný v jednoduchosti a spolehlivosti. Od prvních iPhonů s tímto konektorem jsem nikdy neslyšel o nikom, kdo by s tímhle konektorem měl fyzické problémy. Problémy ve spojení vznikaly samozřejmě v důsledku toho, jak Apple nasazoval různé ochrany, kterými detekoval “dobré” od “špatných”, neoriginálních. Pokud měl někdo problémy s kabely, to už je jiná věc a mě osobně se to nikdy netýkalo. Co se týče budoucnosti – potřebuje Apple nahradit teď už trochu postarší lightning konektor? Podle mě ne. Nenapadá mě žádný důvod. Teda snad kromě toho ekologického dopadu. Jinak ne a vlastně žádný konektor nepotřebuje. To je asi ta správná cesta. Udělat krok vpřed jednoduchosti a voděodolnosti a zároveň se zbavit konektoru.
  A zastavil bych se u místního neduhu – úvodní věta “Po dlouhých letech čekání jablíčkáře konečně čeká vytoužená změna.” má říci co? Pisálek se dopustil hrubé chyby, kdy svůj neomalený názor považuje za fakt. Je to lůza.

  Telefony opravuji a iPhony s jejich lightning portem jsou opravdu časovaná bomba. Port velice zlobí a pokud je problém s nabíjením, nebo (extrémně pomalým) přenosem dat, tak je v 90% na vině port, tzn. část v telefonu, kdežto USB-C jsem ještě neměnil ani jednou, maximálně je třeba ho vyčistit, pokud majitel funguje v prašném prostředí. Z mé vlastní zkušenosti je Céčko mechanicky velmi odolné, což se o lightningu říct nedá, řeči o jeho spolehlivosti jsou dle mého názoru jen marketing, který jak všichni víme, má Apple zvládnutý na jedničku. A pro ty z vás, kteří si myslíte, že iPhone může být bez konektoru, zkuste si prosím uvědomit, že neexistuje funkční řešení jak mezi PC a iPhonem přenášet data, na Macu je sice Airdrop, ale jeho spolehlivost a způsob fungování mě utvrzuje v tom, že bezdrátový iPhone zatím není možný.

celý text

Čtěte více.