Zavřít reklamu

Ne, Apple nepatří mezi společnosti, které by holdovaly uživatelským úpravám hardwaru a ve většině případů to ani neumožňuje. Dokonce, když se mu naskytne příležitost, tuto možnost odstraní z některých svých zařízení. Příkladem toho je Mac mini, který dříve umožňoval jak výměnu operační paměti RAM, tak výměnu nebo přidání druhého pevného disku. Tato možnost se ovšem vytratila v roce 2014, kdy Apple vydal novou verzi počítače. Dnes jsou tedy 27″ iMac s 5K Retina displejem, Mac mini a Mac Pro jedinými zařízeními, která se dají do jisté míry upravovat i doma.

Apple ovšem umožňuje upravovat hardware ještě předtím, než si jej koupíte, a to přímo v jeho Online Store nebo u autorizovaných prodejců. Jedná se tedy o konfigurace Configure to Order neboli CTO. Používá se ale i zkratka BTO, tedy Build to Order. Za příplatek si tak můžete svůj nadcházející Mac vylepšit o větší paměť RAM, lepší procesor, větší úložiště nebo grafickou kartu. Různé počítače nabízí různé možnosti úpravy a také platí, že na dodání počítače si počkáte několik dní nebo týdnů.

Pokud se rozhodnete koupit počítač CTO/BTO, pak je důležité zvážit několik faktorů. V první řadě se očekává, že když si kupujete výkonnější hardware, hodláte jej také využít. Před koupí bych tedy rozhodně doporučil podívat se na požadavky softwaru nebo na požadavky specifických funkcí, jako je podpora 3D v Adobe Photoshopu nebo renderování videa v různé kvalitě. Pokud se chystáte renderovat 4K video, ano, rozhodně budete potřebovat lepší konfiguraci a typ Macu, který je na takovou zátěž připravený. Ano, 4K video můžete renderovat i na MacBooku Air, ale bude to trvat znatelně déle a je to spíše o tom, že to ten počítač dokáže, než aby šlo o každodenní rutinu.

Jaké možnosti konfigurace Apple nabízí?

 • Procesor: Rychlejší procesor je k dispozici pouze pro vybraná zařízení a i zde se může stát, že je vylepšení dostupné pouze pro vyšší a dražší verze zařízení. Výkonnější procesor má samozřejmě různá využití, ať už chce uživatel na počítači dělat víc v oblasti 3D grafiky nebo dělá s nástroji, které vyžadují hodně logického výkonu. Své využití má také při občasném hraní her a rozhodně jej využijete při virtualizaci operačních systémů přes nástroje typu Parallels.
 • Grafická karta: Zde není o čem. Pokud potřebujete pracovat s videem nebo náročnou grafikou (renderování hotových ulic nebo detailních budov) a nechcete, aby se počítač trápil, pak určitě využijete výkonnější grafickou kartu. Zde bych pak ještě doporučil přečíst si recenze karet včetně benchmarků, díky čemu nejlépe zjistíte, která karta je pro vás nejvhodnější. Pro ty, kteří chtějí pracovat s filmy na Macu Pro, bych pak určitě doporučil kartu Apple Afterburner.
 • Apple Afterburner karta: Speciální karta společnosti Apple určená pouze pro Mac Pro slouží výhradně k hardwarové akceleraci Pro Res a Pro Res RAW videa v programech Final Cut Pro X, QuickTime Pro a dalších, které je podporují. Tím pádem šetří výkon procesoru a grafické karty, který mohou uživatelé využít na jiné úkony. Kartu je možno zakoupit nejen před koupením počítače, ale také po něm a dá se dodatečně připojit do PCI Express x16 portu, který je využíván zejména grafickými kartami. Na rozdíl od nich však Afterburner nedisponuje žádnými porty.
 • Paměť: Čím více operační paměti počítač má, tím lépe se jeho uživateli pracuje s více aplikacemi najednou. Svého využití si více paměti RAM najde i když plánujete používat svůj Mac pouze na práci s internetem, protože když pracujete s opravdu ohromným množstvím záložek (třeba když píšete diplomovku a opíráte se o internetové zdroje), může se lehce stát, že kvůli nedostatku operační paměti se vám budou různé záložky znovu a znovu načítávat nebo vám Safari vyhodí chybu, že se je nepodařilo načíst. U méně výkonných zařízení jako je MacBook Air je to pak způsob přípravy na budoucnost, protože paměti nikdy není dost. Důkazem toho je i legendární hláška připisována Billu Gatesovi: „Nikdo nebude potřebovat více než 640 kB u paměti“
 • Úložiště: Jedna z věcí, která může ovlivnit koupi počítače u běžnějších uživatelů, je velikost úložiště. Pro studenty může být 128 GB paměť fajn, ale dá se říct to samé o fotografech, kteří preferují notebooky a nechtějí s sebou nosit množství kabelů? Tam může být úložiště opravdovým kamenem úrazu, zvláště, když jde o RAW fotografie. Zde bych také doporučil podívat se na to, jaký displej má zařízení, které chcete kupovat. U iMaců bych také doporučil podívat se i na druh úložiště. Jistě, 1 TB je lákavé číslo, na druhou stranu jde o SSD, Fusion Drive nebo obyčejný pevný disk s 5400 RPM?
 • Ethernet Port: Mac mini nabízí exkluzivní možnost výměny gigabitového Ethernet portu za mnohem rychlejší Nbase-T 10Gbit Ethernet port, který je také součástí iMacu Pro a Macu Pro. Zcela narovinu ovšem můžeme říct, že většina by tento port prozatím v ČR/SR nevyužila a je vhodný spíš pro firmy, které si budují vysokorychlostní síť pro interní účely. Použití je tak praktické zejména v spojitosti s LAN konektivitou.

Jaké možnosti úpravy nabízí jednotlivé modely Macu?

 • MacBook Air: Úložiště, operační paměť RAM
 • 13″ MacBook Pro: Procesor, úložiště, operační paměť RAM
 • 16″ MacBook Pro: Procesor, úložiště, operační paměť RAM, grafická karta
 • 21,5″ iMac (4K): Procesor, úložiště, operační paměť RAM, grafická karta
 • 27″ iMac (5K): Procesor, úložiště, operační paměť RAM, grafická karta. Operační paměť si může uživatel upravit dodatečně.
 • iMac Pro: Procesor, úložiště, operační paměť RAM, grafická karta
 • Mac Pro: Procesor, úložiště, operační paměť RAM, grafická karta, karta Apple Afterburner, bedna/rack. Zařízení je také připraveno pro dodatečná vylepšení ze strany uživatele.
 • Mac mini: Procesor, úložiště, operační paměť RAM, Ethernet port
Mac mini FB
.