Zavřít reklamu

Design Apple Watch je od nulté generace prakticky netknutý. Jablečné hodinky si tedy celou dobu drží stejnou podobu a zachovávají tak čtvercový ciferník, který se parádně osvědčil a jednoduše funguje. Konkurence na to však má trošku jiný pohled. Naopak u ostatních modelů častokrát narazíme na chytré hodinky s kulatým ciferníkem. Prakticky tak kopírují podobu klasických analogových hodinek. Přestože se už v minulosti několikrát hovořilo o možném příchodu kulatých Apple Watch, cupertinský gigant se stále k tomuto kroku neodhodlal, a pravděpodobně ani neodhodlá.

Současná podoba Apple Watch má totiž řadu nezpochybnitelných benefitů, o než by byla škoda se připravit. Na to celé se samozřejmě můžeme podívat i z opačné strany a vnímat přímo negativa kulatého designu. V tomto článku se proto zaměříme na to, proč se kulatých Apple Watch pravděpodobně nedočkáme a proč.

Proč Apple drží stávající design

Pojďme si tedy posvítit na to, proč se Apple drží dosavadního designu. Jak už jsme zmínili hned v úvodu, pro konkurenční chytré hodinky je kulatý ciferník poměrně typický. Skvěle to můžeme vidět i na hlavním konkurentovi Apple Watch, respektive na hodinkách Samsung Galaxy Watch. Na první pohled se kulatý design může jevit perfektně. Hodinky v takovém případě vypadají esteticky a slušivě, což samo o sobě vychází již ze samotného zvyku analogových modelů. Bohužel ve světě smartwatch s tím přichází i řada negativ. Konkrétně tak ztrácíme spoustu prostoru ve formě displeje, který by jinak mohl vyobrazovat řadu důležitých informací.

Při pohledu na pouhý ciferník si toho nemusíme všimnout. Chytré hodinky jako takové ale neslouží jen pro zobrazování času, ba naopak. Nainstalovat si do nich můžeme řadu chytrých aplikací, pro něž je pak displej zcela klíčový. A právě v tomto ohledu kulaté modely narážejí, zatímco Apple Watch se staví do zcela dominantní pozice. To ostatně potvrzují i samotní uživatelé. Na diskuzních fórech uživatelé Galaxy Watch vyzdvihují jejich design, avšak kritizují používání hodinek v případě některých aplikací. Nejen že je dostupný prostor omezený, ale zároveň je nutné, aby vývojáři soustředili hlavní prvky do středu, kde je pochopitelně nejvíce místa. To může opět přinést více negativ než pozitiv – při špatném návrhu uživatelského prostředí se mohou některé prvky ztratit, nebo nemusí působit úplně přirozeně.

3-052_hands-on_galaxy_watch5_sapphire_LI
Samsung Galaxy Watch5

Jsou kulaté chytré hodinky špatně?

Logicky se proto nabízí poměrně zajímavá otázka. Jsou kulaté chytré hodinky špatně? Přestože na první pohled se jejich vlastnosti, které pramení z použití kulatého ciferníku, mohou jevit negativně, je nutné se na celou situaci podívat z obou stran. Ve finále totiž záleží na preferencích každého konkrétního uživatele. Pro někoho je zkrátka tento návrh klíčový a dokáže v takovém případě oželet chybějící okraje obrazovky, jelikož je pro něj kulatý ciferník jednoduše prioritou.

S tím také souvisí debata o tom, zda se někdy dočkáme takovýchto smartwatch i z dílny jablečné společnosti. Jak už jsme zmínili výše, přestože se v minulosti již objevilo několik takových spekulací, vývoj kulatých Apple Watch se prozatím jeví jako nepravdpěodobný. Apple totiž pokračuje v nastoleném trendu. Během posledních osmi let se totiž současný návrh více než osvědčil a dá se říct, že zkrátka funguje. Uvítali byste Apple Watch s kulatým displejem, nebo vám vyhovuje současná podoba?

.