Zavřít reklamu

Apple Watch jsou tady s námi již od roku 2015 a za dobu své existence se dočkaly řady parádních změn a vychytávek. O tom se dnes ale bavit nebudeme. Namísto toho se zaměříme na jejich tvar, respektive proč Apple vsadil na obdélníkový tvar místo kulatého těla. Tato otázka ostatně trápí některé jablíčkáře prakticky od samotného začátku. Tvar obdélníku má samozřejmě své opodstatnění a Apple si jej nevybral náhodou.

Ačkoliv ještě před oficiálním představením prvních Apple Watch, když se hodinky označovaly jako iWatch, prakticky všichni očekávali, že přijdou v tradiční podobě s kulatým tělem. Tak je ostatně vykreslovali i samotní designéři na nejrůznějších konceptech a mockupech. Není se vlastně ani čemu divit. Prakticky drtivá většina tradičních hodinek totiž vsází na tento kulatý design, který se během mnoha let osvědčil jako pravděpodobně nejlepší.

Apple a jeho obdélníkové Apple Watch

Když pak už došlo k samotnému představení, jablíčkáři byli tvarem vcelku překvapeni. Někteří dokonce „protestovali“ a volbu designu cupertinskému gigantovi vyčítali, k čemuž přidali narážky, že konkurenční Android hodinky (s kulatým tělem) vypadají mnohem přirozeněji. Zásadní rozdíl však můžeme zpozorovat poměrně rychle, pokud bychom si vedle sebe postavili Apple Watch a konkurenční model, například hodinky Samsung Galaxy Watch 4. Druhý jmenovaný model vypadá na první pohled přímo parádně a možná i ještě o něco lépe při pohledu na jeho kulatý ciferník. U toho to ale zhruba končí.

Pokud bychom na nich chtěli zobrazit například text či jiné notifikace, narazíme na zásadní problém. Kvůli kulatému tělu musí uživatel přistoupit na širokou řadu kompromisů a zkrátka se smířit s tím, že se mu na displeji bude zobrazovat podstatně méně informací. Stejně tak bude muset podstatně častěji scrollovat. Něco podobného Apple Watch vůbec neznají. U těch Apple naopak vsadil na relativně netradiční desing, který ale zajišťuje 100% funkčnost v prakticky všech situacích. Pokud tedy jablíčkáři přijde kratší textová zpráva, může si ji okamžitě přečíst, aniž by na hodinky musel vůbec sahat (scrollovat). Z tohoto hlediska má obdélníkový tvar, prostě a jednoduše, podstatně navrch.

apple watch

Na kulaté Apple Watch můžeme (asi) zapomenout

Podle těchto informací lze navíc tak trošku usoudit, že se kulatých hodinek z dílny cupertinské společnosti dost možná ani nikdy nedočkáme. Mnohokrát se v diskuzních fórech objevily prosby samotných jablíčkářů, kteří by ocenili jejich příchod. Jak už bylo zmíněno výše, takovýto model by jednoznačně nabídl parádní a hlavně přirozenější design, avšak klesala by tak funkčnost celého zařízení, která je v případě hodinek přímo klíčová.

.