Zavřít reklamu

Hlavním dodavatelem čipů pro Apple je tchajwanská společnost TSMC. Právě ta se stará o produkci například čipu M1 či A14, případně chystaného A15. Podle nejnovějších informací z portálu Nikkei Asia se firma nyní připravuje na výrobu s 2nm výrobním procesem, čímž se prakticky dostává na míle daleko před konkurenci. Kvůli tomu by se dokonce měla vybudovat nová továrna v tchajwanském městě Sin-ču, přičemž s výstavbou se začne v roce 2022 a s produkcí o rok později.

iPhone 13 Pro nabídne čip A15 Bionic:

Prozatím ale není jasné, kdy by se podobné čipy s 2nm výrobním procesem mohly objevit v jablečných produktech. Doposud žádný respektovaný zdroj totiž nezmínil, že by se gigant z Cupertina na podobných přechod připravoval. Jelikož ale TSMC představuje hlavního dodavatele, jedná se o spíše pravděpodobnou možnost, která se do pár let projeví na samotných zařízeních. Pokud by Apple pokračoval v současném pojmenování, tak by první čipy s 2nm výrobním procesem mohly být A18 (pro iPhone a iPad) a M5 (pro Macy).

koncept iPhone 13 Pro v provedení Sunset Gold
Nové barevné provedení Sunset Gold, ve kterém by měl přijít iPhone 13 Pro Zdroj: EveryThingApplePro

Po zveřejnění této zprávy se jablíčkáři začali vysmívat Intelu, který se na kapacity TSMC zkrátka nechytá. Začátkem tohoto týdne dokonce Intel oznámil plány výroby čipů pro Qualcomm. Nejnovější jablečné čipy A14 a M1, které si svou premiéru odbyly již v minulém roce u iPadu Air a Macu mini, MacBooku Air a 13″ MacBooku Pro, si zakládají na 5nm výrobním procesu a už tak nabízejí dechberoucí výkon. Apple již údajně objednal u TSMC výrobu 4nm Apple Silicon čipů, které by se mohly začít vyrábět ještě letos. Zároveň se hovoří o čipech s 3nm výrobním procesem pro rok 2022. Jak na tyto zprávy zareaguje konkurenční Intel je prozatím samozřejmě nejasné. Vtipné každopádně zůstává, že i přesto firma vede kampaň goPC, ve které srovnává Mac a PC. Konkrétně tedy poukazuje na výhody, které u jablečných počítačů nezískáte. Nalejme si ale čistého vína. Skutečně je potřebujeme?

Diskuze k článku

    Intel je úplně mimo. A Gelsinger (omlouvám se, jestli to píšu špatně), od toho jsem čekal, že hlavně trochu upraví kulturu té společnosti, aby to nebylo jen o zesměšňování a podobně. Ale to se nestalo. Naopak. Intel si začal hrát na to, že o nějaké nanometry tu vůbec nejde a do budoucna záměrně přjmenoval své výrobní procesy tak, aby to vyhovovalo jejich marketingu. To samo o sobě není nic proti ničemu. Apple to dělá taky, třeba u finančních kvartálů a určitě by se našli i jiné pčípady. Tohle je ale něco jako u T-Mobilu a O2, když schválně říkají o svých sítích, že jsou HD, 4. generace, 6. generace a podobně. Je to čistě a pouze jen marketing, aby to zmátlo lidi. A to se mi nelíbí. Já jsem nikdy Intel nemusel. Vždycky jsem používal AMD procesory a většinou i grafiky. Nehoním se za největším výkonem, prostě chci rozumnou kvalitu, rozumnej výkon, rozumnou cenu. A to AMD vždy nabízelo. Teď už je i lepší, ale ty ceny také pochopitelně už jsou jinde:) Každopádně bude dobře, když se Intel bude snažit, aby si ostatní nemysleli, že už mají vyhráno. Ale momentálně na ně nemá.

celý text

Čtěte více