Zavřít reklamu

Od včerejší 19. hodiny si může každý do svého podporovaného iZařízení stáhnout a nainstalovat iOS 6. Jeho nejradikálnější novinkou je upravená aplikace Mapy, která nyní využívá mapové podklady Applu. Ten se po pěti letech rozhodl upustit od zaběhlých Google Map. Nebudeme se zabývat, zda byl tento krok zapříčiněn kvůli neshodám ohledně prodloužení licence, nebo zda se chtěl Apple co nejvíce oprostit od služeb svého konkurenta. Nic z toho koncového uživatele zajímat nemusí a nezajímá. Jednoduše jsme dostali jiné mapy.

Ihned po uvolnění první betaverze iOS 6 jsem sepsal kriticky vyhlížející článek, za který se možná někteří naši čtenáři zlobili, protože jsem porovnával nehotový produkt s tehdejšími Google Mapami na iOS 5. To je možná pravda, ale po chvilce zkoumání map v Golden Master a veřejné verzi iOS 6 jsem nenarazil na příliš mnoho změn. Ty budou jistě přibývat až během ostrého nasazení mezi desítky až stovky milionů jablíčkářů. Co se za uplynulé tři měsíce změnilo?

Standardní mapy

Zmizely křiklavě zelené zalesněné plochy, které jsou nyní viditelné jen při větším oddálení, a to nevýraznou tmavě zelenou barvou. Docela se podobá té z Google Map. Líbí se mi také upravené značení silnic. Dálnice mají své číslo v červeném, evropské mezinárodní silnice (E) v zeleném a ostatní značené silnice v modrém rámečku.

Odstraněn byl problém s mizejícími silnicemi při oddálení. Bohužel pokud se podívám na tentýž úsek v mapách na iOS 5, pořád mi řešení Googlu přijde přehlednější. Silnice jsou díky zvýraznění zastavěných ploch šedou barvou lépe vidět. Na druhou stranu, mapy Applu v některých případech dokáží lépe zvýraznit hlavní silnice (viz Brno níže). Nemůžu si pomoci, ale podle Applu všichni bydlíme v polích u silnic. Neskutečně mě tento nedostatek vytáčí. V některých větších městech lze při značném přiblížení alespoň vidět obrysy budov.

Všiml jsem si, že například v Brně nebo Ostravě zcela chybí zobrazení názvů městských částí, které u velkých měst slouží jako velmi dobrý výchozí orientační bod. V Praze názvy městských částí zobrazeny jsou, avšak až při větším přiblížení. Na tomto nedostatku snad Apple v budoucích měsících zapracuje. Nakonec je potřeba podotknout, že Apple používá pro vykreslování podkladů vektorovou grafiku, kdežto Google používal bitmapy, tedy sady obrázků. Určitě se jedná o krok vpřed.

Satelitní mapy

Ani zde se Apple zrovna nepředvedl a opět je na hony vzdálen předešlým mapám. Ostrostí a detaily snímků je Google o několik tříd výše. Jelikož se jedná o fotografie, není třeba je zdlouhavě popisovat. Podívejte se tedy na srovnání stejných lokalit a určitě budete souhlasit, že pokud si Apple do uvolnění iOS 6 neobstará kvalitnější snímky, má zaděláno na pořádný malér.

Pokud se podívám na mnou známá místa, určitě došlo ke zlepšení, nicméně při maximálním přiblížení nejsou snímky vůbec ostré. Pokud chce být Apple lepší než Google, tohle prostě nestačí. Pro názorný příklad se podívejte na Pražský hrad v již zmíněném dřívějším srovnání. Jak je na tom se snímky vaše lokalita?

3D zobrazení

Určitě se jedná zajímavou novinku, která bude v budoucnu neustále vylepšována. V současné době lze zobrazit v 3D režimu několik desítek světových měst. Pokud se nacházíte nad lokalitou s podporou zobrazení plastických budov, uvidíte v levém dolním rohu tlačítko s mrakodrapy. V opačném případě je na témže místě tlačítko s nápisem 3D.

Osobně vidím v tomto kroku spíše evoluci než revoluci. Zatím mi přijde šoupání prstem mezi budovami spíše jako hračka a zabiják času. Tím samozřejmě nechci Apple hanit, protože do 3D map investoval mnoho financí a úsilí. Zatím je však celá technologie v plenkách, a tak se moc těším, kam se posune v horizontu několika příštích let.

Nelíbí se mi však satelitní mapy nad městy s podporou plastických budov. Namísto 2D satelitních snímku je vše automaticky vykresleno v 3D, aniž bych si to přál. Ano, sice se na mapu dívám kolmo, jenže pořád vidím nevyhlazené hrany 3D budov. Celkově pak takový 3D náhled vypadá hůř než klasický satelitní snímek.

Body zájmů

Na keynote se Scott Forstall chlubil databází 100 milionů objektů (restaurace, bary, školy, hotely, pumpy, …), které mají své hodnocení, fotografie, telefonní číslo nebo webovou adresu. Jenže tyto objekty jsou zprostředkovány pomocí služby Yelp, která má v České republice nulové rozšíření. Proto nepočítejte s vyhledáváním restaurací ve vašem okolí. V našich kotlinách na mapě sice uvidíte nádraží, parky, univerzity a nákupní centra, ale chybí k nim naprosto všechny informace.

Ani dnes se pro českého uživatele nic nemění. Alespoň se na mapách zobrazuje poměrně dost restaurací, klubů, hotelů, benzínových pump a jiných podniků s kontaktními údaji či webovými stránkami (první betaverzi bylo na mapě téměř pusto prázdno). Avšak, stačí to? Absolutně chybí vyznačení zastávek městské hromadné dopravy, výjimku tvoří pražské metro. Dobře zobrazeny a zvýrazněny jsou nemocnice, letiště, parky a nákupní centra. Bodů zájmů bude samozřejmě i dále přibývat a snad zamíří i Yelp do naší české kotliny.

Navigace

Zadáte výchozí místo a cíl, případně vyberete některou z alternativních tras a můžete se vydat na cestu. Samozřejmě musíte mít aktivní datové připojení, uvítal bych proti možnost stažení dat mezi výchozím bodem a cílem pro offline použití. Nedávno jsme vám přinesli video, jak vypadá navigování v češtině. Pokud budu mluvit za sebe, využil jsem za poslední měsíc navigaci dvakrát a vždy pěšky. Na iPhone 3GS je bohužel potřeba jednotlivé odbočky posunout prstem manuálně, proto bych se s ním rozhodně nepouštěl do řízení. Nicméně do cíle jsem byl doveden úspěšně a bez problémů. A co vy, zkoušeli jste se nechat vést podle nových map?

Provoz

Pokud budu mluvit za sebe, je zobrazení provozu tou nejužitečnější funkcí v nových mapách. Vždy, když jedu do nějaké méně známé lokality, letmo mrknu, zda není po cestě uzavírka nebo jiná nepříjemná situace. Informace se zatím zdají být docela aktuální a přesné. Přiznám se, že toho nejvíce najezdím na dálnici mezi Olomoucí a Ostravou, kde je průjezdnost více než dobrá. Avšak zhruba před týdnem jsem jel do Brna, chtěl jsem sjet výjezdem 194. Mapy ukazovaly pouze práci na silnici, jenže sjezd byl uzavřen. Jak se líbí provoz vám? Narazili jste na nepřesné nebo zcela chybné informace?

Závěr podruhé

Ano, ve finální verzi iOS 6 jsou mapy zase o kousek kvalitnější a lépe použitelné, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to ještě zdaleka není ono – ať už se jedná o neslavné satelitní snímky nebo nevyznačení zastavěných ploch. Zajímavé bude jistě srovnat vlastní řešení Googlu, které snad co nejdříve objeví v App Store. Nebudeme si nic nalhávat – má dlouholeté zkušenosti a jako bonus Street View. Nechme novým mapám zase nějaký ten pátek na dozrání, přeci jen je budou moci řádně otestovat masy uživatelů iZařízení.

.