Zavřít reklamu

Od debaklu v roce 2012, který přinesl příchod vlastních map Applu, si dala kalifornská firma hodně záležet, aby svou mapovou službu řádně zlepšila. Pokroky udělaly Apple Mapy skutečně velké a pro mnohé uživatele se již staly rovnocenným konkurentem map od Googlu. V České republice to ovšem stále nestačí.

Zásadní změna přišla v iOS 9, ve kterém Apple své mapy vylepšil snad po všech stránkách a nabídl uživatelům podobné možnosti, které už dlouho předtím mohli nalézt například u zmiňovaného Googlu. Jeho mapy přeci jen patří k nejpoužívanějším vůbec, a tak se Apple s nikým menším srovnávat nemůže.

Na blogu Thrilllist nyní Joe McGauley napsal text „Proč byste měli odkopnout Google Mapy ve prospěch Apple Map“, v němž popsal své zkušenosti a předložil několik bodů, kvůli kterým stojí za to po letech ohrnování nosu jablečný produkt znovu vyzkoušet. Zároveň však tyto body skvěle ilustrují, proč přesně něco takového – tedy vyměnit v tomto případě Google za Apple – nemá smysl dělat v České republice.

Podívejme se na McGauleyho argumenty pro Apple Mapy popořadě.

„Navigace hromadnou dopravou je nekonečně lepší než u Google Map“

Je to možné, jenže je tu jeden velký háček – v Česku na žádné jízdní řády autobusů, vlaků, tramvají nebo metra nenarazíme. Apple vypouští tato data postupně a má momentálně pokrytý jen zlomek trhu, zejména Spojené státy a roste v Číně. Pokud tedy chce mít český uživatel vše pohromadě včetně hromadné dopravy, Apple Mapy rozhodně jeho volba nebudou.

„Nyní už můžete věřit Siri, aby vás navigovala“

Mluvení je skutečně rychlejší než psaní a například pokud řídíte, je vyvolání navigace hlasem velice užitečné a také bezpečné. Jenže ani Siri v České republice, jak známo, vůbec nefunguje, takže tato šikovná funkce je nám opět odepřena.

Google Mapy sice nedisponují komplexním hlasovým asistentem, ale všechny záchytné nebo cílové body, které hledáte, můžete také pohodlně nadiktovat. Navigaci už pak musíte zahájit stiskem tlačítka, ale zkušenost není tak vzdálená jako se Siri.

„Vyhledávání je rychlejší a konkrétnější než u Google Map“

Opět problém našeho trhu. Vyhledávání možná může být rychlejší a efektivnější, jenže v České republice budete z hledání v Apple Mapách spíše frustrováni. Zatímco Google Mapy se tváří jako „český produkt“ a obvykle vyhledávají automaticky místa a body zájmu v rámci České republiky, Apple vám klidně zapíchne první špendlík do Mexika, byť je zřejmé, že tam svou oblíbenou restauraci rozhodně nehledáte.

Využití Apple Map v České republice navíc zásadně znevýhodňuje slabá databáze všech bodů zájmu, jako jsou obchody, restaurace a další místa, které byste mohli chtít v mapě hledat. U Googlu jsem skutečně jen málokdy neuspěl, v přímém porovnání jsem v Apple Mapách u specifických míst naopak uspěl jen občas.

„Turn-by-turn navigace na uzamčené obrazovce iPhonu“

Neustále viditelná navigace při uzamčeném iPhonu je skutečně užitečná. To ostatně demonstruje výhodu vestavěné aplikace. Google k takové funkci jako třetí strana nebude mít nikdy přístup. Nicméně je otázka, jak často budeme mít při spuštěné navigaci zamčený iPhone?

Pokud ovšem mají Apple Mapy něco navíc, co mohou využít i uživatelé v České republice, pak je to tato maličkost. Některým se v určitých situacích může hodit.

„Supermanovská prohlídka města“

Za „supermanovskou“ funkci označil McGauley tzv. FlyOver, což je velice efektní interaktivní 3D prohlídka městem, kdy si připadáte, jako byste nad ním přelétali v helikoptéře. FlyOver byl součástí Apple Map od samého počátku a firma ho ráda ukazovala jako funkci, kterou se odlišuje od konkurence. Tomu tak skutečně je, jenže jde ve finále jen o takovou funkci na efekt, která v reálu nemá příliš užitku. Sám jsem FlyOver zapnul snad jen ve chvíli, kdy v něm přibyly Brno a Praha.

To Google Mapy jsou se svým Street View mnohem efektivnější, když vám například při příjezdu do cílové destinace rovnou ukážu fotku domu nebo místa, které hledáte. Apple se snaží v tomto ohledu Google dohnat, ale v České republice se toho rozhodně v dohledné době nedočkáme.

„Poslání souřadnic z Macu přímo do iPhonu“

Posílání vyhledaných tras přes Handoff z Macu do iPhonu a naopak je šikovné. Doma si u počítače naplánujete cestu a abyste ji v iPhonu nemuseli složitě zadávat znovu, jen si ji do něj bezdrátově pošlete. Google sice nativní OS X aplikaci nemá, na druhou stranu se však vše, co hledáte na jakémkoliv zařízení (kde jste přihlášeni pod svým Google účtem), synchronizuje, a tak i na iPhonu ihned najdete to, co jste před chvílí hledali na Macu. „Systémové“ řešení Applu je o něco pohodlnější, ale Google dělá maximum, aby nabídl podobný zážitek.

„Apple vylepšil data, abyste se vyhnuli zácpám a našli rychlejší cesty“

Co se týče informací o dopravě, je Česká republika (možná trochu překvapivě) mezi zhruba třicítkou zemí, ve kterých Apple tato data poskytuje. Ani s Apple Mapami byste tedy neměli zbytečně stát v koloně, když do cíle existuje aktuálně rychlejší cesta, nicméně znovu se jedná hlavně o dohánění Googlu.

Projet například celou Prahou ve špičce vám může s Google Mapami opravdu zabrat mnohem méně času, když si budete vybírat rychlejší trasy a sledovat aktuální dopravní situaci. To by měl v podobné míře nabídnout i Apple, jenže Google boduje například integrací aplikací třetích stran. Neocenitelné se tak mohou stát hlášení o aktuálních dopravních událostech například z komunitní Waze (kterou Google koupil).

 

***

Z výše uvedeného tak není příliš těžké vydedukovat, že odhazování Google Map ve prospěch Apple Map nemusí být v České republice zrovna krok správným směrem. Většina argumentů, které američtí uživatelé pro tento tah předkládají, je u nás buď neplatná nebo minimálně diskutabilní.

Apple Mapy českému uživateli nenabídnou nic vyloženě navíc proti Google Mapám, které disponují přesnějšími a objemnějšími daty, což při navigování pocítíte. Navíc se Google opravdu snaží a pravidelně svou aplikaci pro iPhone vylepšuje. V posledním updatu přidal velice šikovnou funkci „pit stopů“ a integroval 3D Touch. Jablečné mapy proti tomu příliš pokročilých možnosti nenabízejí, například ani tak základní, jako je vyhnutí se zpoplatněným úsekům.

Apple Mapy tak před sebou mají ještě dlouhou cestu. Globální jedničkou jednoznačně zůstává Google a pro mnoho lidí jí bude i v České republice, byť mají v kapse iPhone.

.