Zavřít reklamu

App Store funguje na jablečných platformách jakožto bezpečný obchod s aplikacemi a hrami. Prakticky každý zde může publikovat svůj výtvor, k čemuž potřebuje pouze vývojářský účet (dostupný na bázi ročního předplatného) a splnění podmínek u dané appky. Apple už se následně postará o samotnou distribuci. Právě tento obchod aplikací je nesmírně důležitý v případě platforem iOS/iPadOS, kde jablíčkáři nemají žádný jiný způsob pro instalaci nových nástrojů. Problém ale přichází na řadu v případě, kdy chce vývojář svou aplikaci zpoplatnit, případně do ní zavést předplatné a další.

Dnes už totiž není žádným tajemstvím, že si cupertinský gigant za platby zprostředkované prostřednictvím svého App Storu bere 30% z dané částky jakožto poplatek. Takto to funguje již několik let a dalo by se říct, že se jedná o daň za bezpečnost a jednoduchost, kterou jablečný obchod aplikací nabízí. Ať už je to tak či onak, tento fakt se samozřejmě nezamlouvá samotným vývojářům, a to z jednoho prostého důvodu. Získávají proto méně peněz. O to horší to je z toho důvodu, že podmínky App Storu neumožňují zakomponovat jiný platební systém, případně ten od Applu obejít. Právě z tohoto důvodu odstartoval celý sport Epic vs Apple. Epic totiž do své hry Fortnite zavedl možnost, kdy si hráči mohli zakoupit herní měnu bez využití systému od cupertinského giganta, což je samozřejmě porušením podmínek.

Proč to u některých aplikací funguje

Existují ale také aplikace, které pro své fungování také vyžadují předplatné, avšak zároveň také svým způsobem obcházejí podmínky App Storu. Na rozdíl od hry Fortnite však v jablečném obchodě aplikací stále jsou. V tomto případě máme na mysli především Netflix nebo Spotify. Právě takový Netflix si můžete z App Storu normálně stáhnout, avšak v aplikaci za předplatné zaplatit nemůžete. Společnost totiž lehce obešla podmínky a celý problém vyřešila po svém tak, aby nepřicházela o 30% z každé platby. Tyto peníze by totiž jinak obdržel Apple.

Přesně proto je samotná aplikace po stažení prakticky k ničemu. Ihned po jejím otevření vás totiž vyzývá k tomu, abyste se jakožto předplatitel přihlásili. Nikde už ale nenajdete žádné tlačítko odkazující na oficiální web, stejně tak ani bližší informace o tom, jak si předplatné vlastně pořídit. A to je přesně důvod, díky kterému Netflix neporušuje žádná pravidla. Uživatele iOS/iPadOS totiž nikterak nevyzývá k obcházení platebního systému. Z tohoto důvodu je nutné nejprve na webu zaregistrovat účet, vybrat si samotné předplatné a až následně zaplatit – přímo Netflixu.

Netflix-gaming

Proč na stejný způsob nevsadí všichni vývojáři?

Když to takto vychází Netflixu, proč na stejnou taktiku nevsadí prakticky všichni vývojáři? Ačkoliv by se to zdálo jako logické, je nutné vzít v potaz hned několik faktorů. Netflix jakožto gigant si něco podobného může dovolit, přičemž zároveň nejsou mobilní zařízení jeho cílovou skupinou. Naopak pochopitelně šíří na „větší obrazovky“, kdy lidé pochopitelně za předplatné zaplatí tradiční cestou na počítači, kdežto mobilní aplikace je pro ně dostupná jako jakýsi doplněk.

Menší vývojáři jsou naopak na App Storu závislí. Ten jim totiž zprostředkovává nejen distribuce jejich aplikací, ale zároveň kompletně zaštiťuje platby a celkově tak usnadňuje celou práci. Na druhou stranu to má svou daň v podobě podílu, který je nutný gigantu odvést.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nevidím to jako dvojí metr. Je to přesně tak, jak je psáno. Netflix, HBO a další prostě podmínky a pravidla neobcházejí. Epic je naopak zcela obešel a nejen, že je obešel, ale udělal to schválně, protože přesně věděl, co nastane a pak podal žalobu, jako velkej chudáček, kterýmu sebrali bonbón. Taky bych chtěl bejt takhle bohatej miliardovej chudáček:)

celý text

Čtěte více.