Zavřít reklamu

Pokud stále váháte, zda koupit čtvrtou generaci Apple Watch, funkce EKG by neměla hrát roli. Dle kardiologů totiž většině populace nic nepřinese. Naopak nemocným může i zachránit život.

Příslušenství typu Apple Watch si nejčastěji kupují zákazníci ve věku 18–34 let. Což je paradoxně vzorek lidí, kteří jsou obvykle zdraví a nemají problém s vážnými nemocemi. Naopak, ohrožená věková skupina začínající od zhruba 65 let si tato zařízení pořizuje nejméně.

Tip: Jsou i levnější hodinky, které dokáží měřit tep, saturaci kyslíku krvi, nebo orientačně krevní tlak. Například Smartomat hodinky s těmito funkcemi začínají na 690,-

K tomu dále přidejme fakt, že fibrilací síní trpí pouze 2 % populace mladší 65 let. Odhaduje se, že zhruba necelé procento pak dosud nemoc nemá diagnostikovánu. Na druhou stranu jsou projevy u těchto lidí velmi krátké a obvykle nevyžadují vážnější léčbu.

Jinými slovy, pokud jste zdravý jedinec, který netrpí fibrilací síní, pak je pro vás přínos funkce EKG v Apple Watch téměř nulový.

Apple Watch EKG
Přílišné sebeměření škodí

Paradoxně se tedy stává, že mladí lidé příliš úpěnlivě sledují výsledky naměřené hodinkami a zbytečně kontaktují doktory. Odborníci se obávají, zda nemohou chytré hodinky jako Apple Watch vést k nadměrnému nárůstu péče navíc. Ostatně na trh se chystá nová generace chytrých hodinek od Samsungu, která bude rovněž umět měřit EKG.

Samozřejmě nikdo netvrdí, že EKG v Apple Watch je zcela k ničemu. Už několikrát bylo zdokumentováno, že hodinky pomohly včas odhalit zdravotní potíže i u mladších jedinců. Jde sice o jednotky případů, ale jde také často o zachráněné životy.

Funkce tudíž nemá valný přínos pro většinovou populaci a zejména pro většinového zákazníka. Na druhou stranu je ceněnou pomůckou pro ty, kteří fibrilací síní trpí. Doktoři však stále upřednostňují zařízení, která dokáží pacientův stav sledovat v delším časovém úseku.

Standardní zařízení mívají mnohem větší vypovídající hodnotu, jelikož dokáží zachytit srdce z větší perspektivy. Krátké měření skrze Apple Watch může vynechat mnoho proměnných a je navíc izolováno v čase.

S přibývajícími daty se teprve ukáže, jak přesné je měření pomocí Apple Watch a zda je časem doktoři budou moci doporučit jako alternativu ke standardním přístrojům.

Zdroj: 9to5Mac

.