Zavřít reklamu

Svět se pomalu, ale jistě přehoupl do nového roku i nové dekády, a byť se předchozí rok příliš nepovedl a v mnoha ohledech poznamenal celé lidstvo na hodně dlouhou dobu, neznamená to, že technologický svět si ustlal na vavřínech. Právě naopak, analytici neočekávají, že by se situace měla brzy měnit, což znamená, že se drtivá většina firem zaměřuje na digitalizaci, automobilky čím dál úzkostlivěji tíhnou k elektromobilům a dovážka jídla bez nutnosti přítomnosti řidiče není budoucí utopií, ale každodenní realitou. Pojďme se tedy podívat na několik přelomových novinek, které o Vánocích a na Silvestra lomcovaly technologickým světem.

Elon Musk nezaspal a pochlubil se dechberoucími plány

Když přijde na hluboký vesmír a společnost SpaceX, skoro to až vypadá, že si ani přes Vánoce vědci v čele s Elonem Muskem nedali pauzu. Konec konců, technologický svět se neustále mění a generální ředitel vesmírného giganta chce být evidentně ve všem napřed. O tom vypovídají i megalomanské plány týkající se obrovské lodi Starship, která si v prosinci odbyla svou premiéru. Sice těsně po přistání explodovala, což by mnozí mohli považovat za neúspěch, ale je tomu právě naopak. Výškový let totiž raketa absolvovala bez sebemenších problémů a jako by toho bylo málo, přišel Elon Musk dokonce s nápadem, jak celý proces zefektivnit. A to ještě před tím, než se vesmírné lety v režii Starship staly rutinou.

Vesmírná doprava má totiž fungovat co nejrychleji, podobně jako ta pozemská, na což společnost SpaceX hledí. I z tohoto důvodu se vizionář vytasil s nápadem, který by pořádně mohl otřást základy dosavadního standardního postupu. Speciální modul Super Heavy, který slouží jako booster rakety, se totiž umí sám vrátit zpátky na Zemi, což není sice žádnou novinkou, nicméně dosud byla poněkud potíž s efektivním zachytáváním. Naštěstí ale Elon Musk přišel s řešením, a to využít speciální robotickou ruku, která by těsně před dosednutím booster vysvobodila z oblohy a připravila ho na další let. A to za méně než hodinu.

Stát Massachusets si posvítí na spalovací motory. Zakáže je v roce 2035

Většina expertů tvrdí, že budoucnsot patří elektromobilům a není pochyb, že tomu tak je. V každém případě se najde stále dost zájemců o klasické spalovací motory, proti němuž vyjádřila nevoli jak Evropská unie, tak zbytek civilizovaného světa. Dokonce i v poměrně konzervativních Spojených státech se v tomto ohledu ozývají hlasy, které volají po definitivním zakázání neekologických spalovacích motorů a nastolení zcela nové formy přepravy. A jak to tak vypadá, někteří státníci a politici se tohoto motta chytili a dospěli k závěru, že je třeba za érou klasických automobilů udělat tlustou čáru a vykročit vstříc směrem budoucnosti.

Zářným příkladem je pak stát Massachusets, který přišel s nanejvýš nelehkým a nestandardním řešením, a to zakázat v roce 2035 prodej jakýchkoliv spalovacích motorů a klasických automobilů. Konec konců, představitelé státu před nějakou dobou zveřejnili speciální manifest pojednávající o uhlíkové neutralitě a ambiciózním plánu zbavit zemi škodlivých plynů. I z tohoto důvodu politici přešli k tomuto nepříliš oblíbenému kroku, který zatne spalovacím motorům tipec a jediný, kdo bude moci standardní automobily prodávat budou obchodníci s oježděnými vozidly. Po Kalifornii se tak Massachusets stává oficiálně druhým státem, který se vydal touto cestou.

Společnost Nuro bude jako první v Kalifornii rozvážet jídlo pouze samořídícími vozidly

O autonomních vozidlech se mluví poměrně často, a to i v největších světových plátcích a nejsledovanějších televizních kanálech. Konec konců, Uber plánuje robotické taxíky, Tesla aktuálně pracuje na softwaru umožňujícím řízení bez asistence řidiče a Apple hodlá nejspíše v roce 2024 představit vůbec první autonomní vozidlo. V celkovém konceptu ale často chybí rozvážky jídla, které jsou v dnešní době na denním pořádku a jen za uplynulý rok jejich počet povyskočil o stovky a tisíce procent. Společnost Nuro se tak rozhodla využít této díry na trhu a přispěchala s řešením – autonomní rozvážkou ve speciálním vozidle, které by bylo plně automatizované a nevyžadovalo by žádného pracovníka.

Je třeba poznamenat, že společnost Nuro tato vozidla testovala již na začátku loňského roku, nicméně až nyní obdržela oficiální povolení, které ji opravňuje jako první využívat této futuristické metody. Samozřejmě tímto krokem nevzniká zcela nová rozvážková služba konkurující zavedeným službám, nicméně se představitelé společnosti vyjádřili v tom smyslu, že se spojí s nejvhodnějším partnerem a pokusí se tuto formu doručení maximálně rozšířit, a to ve většině středně velkých měst, kde je po podobné službě obrovská poptávka. V každém případě se dá očekávat, že další státy budou rychle následovat.

 

Všechny články autora

Diskuze k článku

    „Speciální modul Super Heavy, který slouží jako booster rakety, se totiž umí sám vrátit zpátky na Zemi, což není sice žádnou novinkou, nicméně dosud byla poněkud potíž s efektivním zachytáváním.“ – Toto je dost zavádějící tvrzení. Super Heavy doposud neletěla a je ve fázy stavby prototypu. Nicméně s návratem a automatickým přistání se počítá.

    Budoucnost zatím elektromobilům nepatří. Alespoň ne do té doby, než se nevyřeší jejich nabíjení. Není možné, aby současná elektrická infrastruktura dokázala vydržet nápor, který by byl přes noc vyvíjen nabíjením automobilů obyvatel celého státu. Nehledě na to, že ne každý má přístup ke garáži či soukromé dobíjecí stanici – to mají jen lidé s vlastním pozemkem. A prodlužovačky si lidé na parkoviště asi natahovat nebudou. A také tu máme ekologické hledisko. Elektromobil sice jezdí s nulovými lokálními emisemi, ale 1. je důležité si uvědomit, kolik emisí se vyprodukuje při výrobě baterií do elektro automobilu – mnohonásobně více než při výrobě konvenčních automobilů. A následná likvidace baterií taky není moc “eko”. A 2. kde se elektřina vyrábí. Podíl solární a větrné energie je z celkového mixu výroby elektřiny opravdu minimální. Proto mě rozčilují tyto alibistické postoje, které samozřejmě vidí budoucnost pouze v elektromobilech, ale problémy, které s sebou takovéto vozy nesou, nechtějí v celém tom nadšení z Tesly vidět. Podíl provozu automobilů je na celkových emisích minimální a měly by se řešit spíše závažnější ekologické újmy.

celý text

Čtěte více.