Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, tak vám zajisté neucházejí články, ve kterých se společně věnujeme opravování iPhonů a dalším podobným tématům. V minulosti už jsme si například řekli více o tom co dělat, když na iPhone nefunguje po opravě Touch ID, mimo jiné jsem vám nedávno ukázal, jak vypadá můj setup pro opravování jablečných telefonů. Společně se v tomto článku podíváme na další často vyhledávanou záležitost, která souvisí s nefunkčností Face ID na iPhone.

Jedna základní deska = jedno Face ID

Jestliže se alespoň nějakým způsobem zajímáte o hardware, který můžete při opravování jablečných telefonů vidět, tak určitě víte, že stejně jako Touch ID je i Face ID napevno spojené se základní deskou. To jednoduše řečeno znamená, že ke konkrétní desce může být připojen jediný modul Touch ID nebo Face ID. Při opravách je tedy nesmírně nutné se stoprocentně soustředit na to, aby nedošlo k poškození. Zatímco u Touch ID je největším strašákem přetrhnutí kabelu, ke kterému může dojít při výměně displeje, tak u Face ID se jedná o poškození projektoru neviditelných teček, jenž je extrémně křehký. Pokud provádíte klasickou výměnu baterie či displeje, tak se u Face ID přetrhnutí kabelu úplně bát nemusíte – zůstává totiž v těle a žádným způsobem jej nemusíte přemisťovat jako u Touch ID.

Jak se nefunkční Face ID projevuje?

V případě, že dojde k poškození Face ID, tak se tato skutečnost může projevit několika způsoby. V tom prvním případě se na uzamčené obrazovce objeví notifikace, ve které se můžete dočíst o tom, že Face ID není k dispozici. U druhého případu se po startu iPhonu zdá vše v naprostém pořádku a nefunkčnost zjistíte až poté, co se pokusíte zařízení odemknout, popřípadě znovu nastavit Face ID. Oba dva tyto případy nejsou vůbec dobré, každopádně první zmíněný může znamenat, že ještě není vše ztraceno. Pokud se ocitnete v druhém případě, tak byste měli vědět, že se vám Face ID už nejspíše jednoduše opravit nepodaří. Níže naleznete postupy, které můžete v případě nefunkčního Face ID u jednotlivých případů využít.

Zobrazí se notifikace o nedostupnosti Face ID

Jestliže se na vašem iPhonu po opravě objevila notifikace, ve které stojí, že Face ID není k dispozici, tak existuje několik postupů, které se můžete pokusit provést pro opětovné zprovoznění. Hned na začátek je nutné, abyste se podívali, zdali jsou všechny tři konektory (viz obrázek níže) řádně připojené k základní desce. Pokud jsou, tak se můžete pokusit o odpojení a opětovně zapojení. Pokud tento postup nepomůže, tak je pravděpodobné, že došlo k porušení flex kabelu Face ID – proveďte tedy jejich důkladnou kontrolu. Jestliže se vám podaří poškozený kabel identifikovat, tak jej můžete nechat opravit ve specializované firmě.

Hláška o nedostupném Face ID se nezobrazuje

V případě, že jste po opravě iPhone zapnuli a na uzamčené obrazovce se žádná informace o nefunkčním Face ID nezobrazila, tak jste s největší pravděpodobností jablečný telefon opětovně složili a zalepili s vědomím toho, že je vše v pořádku. Face ID však nemusí být funkční ani v případě, když se samotná notifikace nezobrazí – jak bylo řečeno výše, tak to prvně pozná majitel, kterému se iPhone nepodaří pomocí Face ID odemknout. Funkčnost lze mimo jiné ověřit v nastavení, kde proveďte nový záznam Face ID. Pokud na obrazovce vidíte neustále se opakující zprávu o tom, abyste zařízení posunuli výše či níže, tak je jednoduše řečeno zle. Pro zjištění příčiny je prvně nutné, abyste se postavili před zrcadlo a někomu zavolali, čímž zjistíte funkčnost proximity senzoru, chcete-li čidla přiblížení. Funkčnost lze zjistit podle toho, zdali displej iPhonu při volání a přiblížení k uchu zhasne (funkční), anebo nikoliv (nefunkční). Od toho se pak odvíjí samotné určení problému, se kterým vám pomůže diagram, který přikládám níže.

nefunkční face id diagram
Zdroj: YouTube/REWA

Závěr

V případě, že vám po opravě iPhonu přestalo správně fungovat Face ID, tak to rozhodně ihned nemusí znamenat katastrofu, byť to ve většině případech bohužel katastrofa je. Oprava nefunkčního Face ID, potažmo projektoru neviditelných teček, je v dnešní době možná (viz video níže), jedná se ale o nesmírně složitý a zdlouhavý proces, do kterého se nechtějí pouštět ani specializované společnosti, navíc se jedná o drahou záležitost. Při nefunkčním Face ID tedy často uživatelům nezbude nic jiného, než se s tím smířit a k odemykání zařízení nadále využívat pouze kódový zámek.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více