Zavřít reklamu

Nebyl by to správný den, kdyby se v našem každodenním zpravodajství neobjevila nějaká ta nová informace týkající se Facebooku a Googlu, tedy dvou technologických gigantů, kteří mají poměrně neslavnou historii týkající se soukromí uživatelů a důvěryhodnosti. Tentokrát se podle nezávislé a neziskové organizace Amnesty International obě společnosti provinily tím, že nepřímo podporovaly cenzuru a potlačování osobních práv ve Vietnamu. Takovým evergreenem je pak i nějaký ten nový vesmírný úkaz, tentokrát v podobě jednoho milionu nově objevených galaxií. A chybět nesmí ani nějaká ta menší kuriozita dne, která se tentokrát nese v duchu milovaného i nenáviděného Bitcoinu. Inu, vrhněme se do víru dění.

Ve vesmíru bylo objeveno až milion dalších galaxií. Agentura CSIRO překonala všechna očekávání

Chtěli jste někdy domů malého a roztomilého mimozemšťana E.T.? Inu, toto zbožné přání vám nejspíše nesplníme, avšak zato pro vás máme jinou, naprosto skvělou zprávu. Vědci z australského astronomického programu v rámci agentury CSIRO přišli na nový a poměrně přelomový objev, který se nese v duchu až milionu nově odhalených galaxií. Jedná se tak oficiálně o jeden z největších a nejkomplexnějších pokusů zmapovat onen neznámý a stále poněkud šokující prostor, kterému říkáme vesmír. Zároveň projekt předčil očekávání nejen co se týče rozsahu a intenzity, ale také rychosti, která vám pravděpodobně vytře zrak. Celý objev totiž astronomové sfoukli za pouhé 2 týdny.

Tak či onak, na průkumu věčné temnoty se podílela zejména konstelace řady antén a teleskopů s názvem ASKAP, kterou tvoří dohromady až 36 menších součástí. Ty pořídily za poslední dva týdny stovky snímků a nafotili celkem 300 hodin pohybu. Díky tomu byli vědci schopni analyzovat data a přetvořit předchozí mapu v něco zcela nového. Zdaleka se ale nejedná o konec celého projektu, ba naopak. Zmapování viditelného vesmíru bylo jenom prvním krokem k plnému pochopení toho, kolik galaxií se kolem nás vyskytuje a jak vlastně vznikají a zanikají. Během příštích 5 let tak budou vědci mapu dotvářet a pokoušet se objevit skryté poklady. Uvidíme, co na nás v hlubinách ještě čeká.

Bitcoin se vrací v plné parádě a silnější než kdy jindy. Jeho cena opět překonala rekord

Na dlouhou dobu sešel z očí veřejnosti, přestal lámat rekody a především o něj ztratila z velké části zájem i média. Řeč je o milovaném i nenáviděném Bitcoinu, tedy digitální kryptoměně, která se virtuálním světěm pohybuje již 12 let. Bylo to totiž v roce 2008, co neznámý tvůrce založil technologii blockchainu a detailněji popsal její fungování. Od té doby nabíral Bitcoin na síle a v roce 2017 překonal pomyslný rekord, o němž informovala média po celém světě a kryptoměny se staly lákavou investicí, zejména pak pro nováčky a amatéry. Netrvalo ale dlouho a digitální zlatá mince propadla do hlubin. Její cena místy klesla až o 80 % a jediní, kteří v kryptoměny ještě věřili, byli skalní příznivci.

Nebyl by to ale Bitcoin, aby se nevytasil s nějakým pořádným překvapením, které se tentokrát neslo v podobě dalšího neúměrného růstu. Za náhlou popularitu může zejména společnost Square, která oficiálně oznámila 50 milionovou investici do kryptoměn, a také PayPal, který umožňuje platit Bitcoinem takřka všude po světě. To v čele s pandemií a nedůvěrou v centralizované systémy vystřelilo kryptoměny ke hvězdám, a zejména pak Bitcoin, který se v pondělí pohyboval kolem 19 850 dolarů. Oficiálně tak překonal všechny předchozí rekordy a zapsal se do dějin. V každém případě nezbývá než sledovat, jakým směrem se cena bude nadále ubírat a zda se jedná o další pomíjivý trend, nebo Bitcoin překoná svou místy negativní pověst.

Facebook a Google opět dostali přes prsty. Tentokrát od organizace Amnesty International za cenzuru

Pokud se aktivně zajímáte o politiku, mezinárodní dění nebo lokální konflikty obecně, jistě vám neunikla organizace Amnesty International, která funguje jako neziskový objektivní pozorovatel, jenž upozorňuje patřičné činné orgány v případě, že odhalí nějaké bezpráví nebo potlačování lidských práv a svobod. A jak se ukázalo, tentokrát se mocné kladivo této organizace zaměřilo na Google a Facebook, tedy dva technologické giganty, kteří to mají s cenzurou a potlačováním svobody projevu tak nějak nahnuté. V 78stránkovém hlášení pak pracovníci zmiňují zejména cenzuru ve Vietnamu, kde se na ní obě společnosti aktivně podílí a spolupracují s místní vládou.

Ačkoliv na tom není Vietnam zdaleka tak špatně jako například Čína nebo Bělorusko, podle Amnesty International dochází k blokování internetového obsahu, ovlivňování toku dat a především upravování informací tak, jak se to hodí vládnoucí třídě. Samozřejmě nechybí ani klasika v podobě umlčování uživatelů a snaha zdiskreditovat jakýkoliv odpor. Kromě toho bylo na základě svého názoru do vězení zavřeno až 170 lidí, ještě k tomu bez řádného soudu. Organziace Amnesty International tak kritizuje zejména neochotu obou gigantů s tímto palčivým problémem cokoliv dělat, nebo jejich zdrženlivost co se spolupráce s vládou týče. Uvidíme, zda se situace obrátí k lepšímu, nebo nás čeká další vleklá kauza.

.