Zavřít reklamu

Týden nám zatím plyne jako voda a nebyl by to správný souhrn, aby se v něm neobjevila nějaká ta zmínka o hlubokém vesmíru. Konec konců, skoro to až vypadá, že se všichni snaží pokořit všechny dosavadní rekordy a vyslat na oběžnou dráhu pokud možno co nejvíce raket a modulů ještě před koncem roku. My si ale vůbec nestěžujeme, ba právě naopak. V posledních dnech se to totiž jen hemží samou zajímavou misí, ať už se jedná o japonský výlet na asteroid Ryuga nebo příslib Elona Muska, že se vesmírná loď Starship v brzké době opět podívá na zemskou atmosféru. Nebudeme tedy dálet otálet a rovnou se vrhneme do víru dění.

Cyberpunku 2077 se daří. Night City ještě zdaleka neřeklo své poslední slovo

Pokud jste posledních pár let nežili pod kamenem nebo snad v jeskyni, jistě vám neunikla hra Cyberpunk 2077 z dílny našich polských sousedů, CD Projektu RED. Ačkoliv od oznámení uběhlo již dlouhých 8 let, vývojáři celou dobu pilně pracovali a v posledních pár měsících dokonce více, než je zdrávo. Studio sice za přetěžování svých zaměstnanců schytalo pořádnou kritiku, jelikož někteří pracovníci v kancelářích trávili až 60 hodin týdně, nicméně i tak fanoušci přijali pokornou omluvu CDPR a rozhodli se v problému nadále příliš nešťourat. V každém případě, minulost nechme stranou a zaměřme se na budoucnost. Pořádně kyberpunkovou budoucnost, abychom byli přesní.

Cyberpunk 2077 totiž vychází za pár dní, konkrétně 10. prosince, a jak se ukázalo, přehnaně vysoká očekávání byla i tak z nějakého důvodu více či méně naplněna. Ačkoliv si řada recenzentů stěžuje na nepříjemné bugy a glitche, v mnoha případech tyto neduhy opraví aktualizace hned při vydání. Kromě toho se však podle mnoha zdrojů, které se nebály hře udělit 9 až 10 z 10, jedná o vynikající počin, který dokonale kombinuje prvky RPG, FPS a především zcela unikátního žánru, který nemá v herním světě obdoby. Průměrná hodnocení se tak pohybují na vysoce nadprůměrné úrovni, a byť mnozí zlí jazykové hře věštili neúspěch, zase tak horké to očividně nebude. Bugy se vychytají, ale epické dobrodružství v Night City zůstane. Těšíte se na výlet do dystopické budoucnosti?

Japonská asteroidová mise skončila úspěchem. Sonda domů odnesla celou plejádu vzorků

Ačkoliv jsme se v poslední době věnovali primárně společnosti SpaceX, vesmírné agentuře ESA a dalším světově známým organizacím, nesmíme opomenout ani další přelomové objevy a mise, které se však dějí na úplně opačné polokouli. Řeč je zejména o Japonsku a misi, kdy si vědci dali za cíl vyslat k asteroidu Ryuga malou sondu Hayabusha 2. Tento vznešený cíl měl vyústit v odebrání dostatečného počtu vzorků, které budou následně zkoumány a analyzovány zde na Zemi. Nenechte se však zmýlit, iniciativa nevznikla přes noc a celý projekt trval dlouhých šest let s tím, že bylo poněkud nejasné, zda se ho vůbec podaří dotáhnout do konce.

Přistání sondy na asteroidu může sice znít banálně, nicméně se jedná o neuvěřitelně komplexní zákrok, který je třeba propočítat a především naplánovat tak, aby vědce nezaskočilo několik tisíc proměnných. I tak se ale podařilo vzorky úspěšně odebrat a dokonce je dopravit i zpět na Zemi. A jak se vyjádřil zástupce ředitele společnosti JAXA, pod níž spadá institut pro vesmírné lety a vědu, jedná se o zlomový okamžik, který si nezadá s dalšími historickými momenty. Zde však mise zdaleka nekončí, a byť byla její vesmírná část úspěšná, alfou a omegou teď bude roztřídit vzorky, přenést je do laboratoří a zajistit adekvátní rozbor. Uvidíme, co vše nás ještě čeká.

Elon Musk se opět chlubí svými výtvory. Tentokrát přišla na řadu vesmírná loď Starship

O legendárním vizionáři Elonu Muskovi se bavíme snad každý den. Nicméně ne každý den se stává i to, že se generální ředitel SpaceX a Tesly pochlubí s unikátními fotkami některého ze svých výtvorů, jako je například vesmírná loď Starship. V jejím případě se sice můžeme dohadovat o tom, do jaké míry se jedná o obyčejnou raketu, avšak i tak jde o působivé dílo. Navíc je nutné podotknout, že dosavadní design je pouze experimentální a má se změnit k nepoznání. Ačkoliv tak loď vypadá jak „gigantické letající silo“, stále je to prototyp, v jehož případě jde pouze o test zážehových motorů a toho, jak se dokáží vypořádat s obrovskou velikostí.

V každém případě, zlomovým bodem má být další test Starshipu, který obra vystřelí do výšky 12.5 kilometrů, čímž dokonale protěží nejen to, zda motory dokáží takovou váhu vůbec unést, ale především pohyblivost a motoriku vesmírné lodi. Tak či onak se ale počítá i s neúspěchem, jak se Elon Musk vyjádřil před pár měsíci. Konec konců, postavit takto gigantickou loď je běh na dlouhou trať, a to se zkrátka bez nějakého toho zádrhelu nepovede. V každém případě nezbývá než čekat jak se situace vyvine, držet týmu inženýrů palce a především doufat, že má SpaceX v zásobě i nějaké ty epické designové návrhy, které ze Starshipu udělají pravou futuristickou loď.

 

.