Zavřít reklamu

Operační systém iOS 14.5 s sebou přinese dlouho očekávanou novinku, kdy se aplikace budou vyžadovat souhlas, zdali nás mohou sledovat napříč ostatními aplikacemi a webovými stránkami. Podle nejnovější studie jablíčkáři tuto možnost chystají využít a sledování tak zablokovat. Nadále Epic Games poukazuje na „monopolní chování“ Applu tím, že cupertinský gigant nechce zpřístupnit svou vlastní platformu, kterou vyvinul exkluzivně pro své systémy, i pro konkurenční Android.

Dvě třetiny uživatelů nepovolí sledování napříč aplikacemi a weby

Již brzy bychom se měli dočkat vydání operačního systému iOS 14.5 pro veřejnost, který by s sebou měl přinést očekávanou novinku. Již při samotném představení systému se nám Apple pochlubil novým pravidlem, kdy každá aplikace, která sbírá data uživatele napříč internetovými stránkami a ostatními aplikacemi, bude muset o souhlas uživatele výslovně požádat. Následně je už jen na uživateli, zdali programu umožní přístup k reklamnímu identifikátoru či IDFA, který tyto informace sbírá a následně slouží pro tvorbu personalizované, lépe cílené reklamy.

Jak bude vypadat upozornění na sledování; Zdroj: MacRumors
Jak bude vypadat upozornění na sledování

Podle nejnovějších informací ze studie portálu AdWeek 68 % uživatelů iPhonu aplikacím zablokuje tuto možnost sledování, což by mohlo znatelně zpomalit reklamní průmysl. K celé situaci se vyjádřil i analytik z marketingové společnosti Epsilon Loch Rose, podle které nikdo prozatím neví, jaký dopad bude tohle nové pravidlo na celý byznys mít. Dá se ale očekávat, že ceny za reklamu klesnou až o 50 % podle situace. Studie nadále zmiňuje, že zhruba 58 % inzerentů se přesune z jablečného ekosystému jinak, především tedy do Androidu a oblasti chytrých televizorů.

Apple nepřímo prozradil, proč iMessage není na Androidu

Na jablečných produktech můžeme s ostatními jablíčkáři komunikovat prostřednictvím platformy iMessage, která se obrovské oblibě těší především ve Spojených státech amerických. Přesně proto je logické, že si tuto součást svých systémů budou držet pod vlastními křídly a neotevřou ji konkurenci. Stejný názor každopádně nesdílí společnost Epic Games. Ta aktuálně sdílela nové soudní poznatky, ve kterých poukazuje na fakt, že Apple nechce vyvinout verzi iMessage pro Android.

Epic Games konkrétně poukazuje na e-mailovou komunikaci a výpovědi jablečných představitelů, přičemž jmenovitě jde o lidi jako Eddie Cue, Craig Federighi a Phil Schiller, kteří údajně chtějí držet jablíčkáře takzvaně „uzamčené“ v jejich ekosystému. Sdílený dokument například zmiňuje e-mail z roku 2016 od nejmenovaného, bývalého zaměstnance Applu, který si na ono uzamykání kvůli iMessage stěžoval. Na to dostal odpověď od Schillera, který tvrdil, že poskytnutí jejich chatovací platformy pro Android by přineslo více škody než užitku. Cupertinský gigant mohl tuto verzi vyvinout již v roce 2013, ale nakonec se rozhodl jinak. Do celé situace se totiž vložil Federighi, podle kterého by tento krok odstranil překážku pro rodiny, kde vlastní pouze iPhony a svým dětem by kvůli tomu mohli zakoupit i konkurenční model.

Na tyto kroky od společnosti Epic Games se na diskuzních fórech strhla lavina kritiky. Uživatelům totiž přijde neadekvátní, aby se poukazovalo na fakt, že platforma, kterou si Apple sám vyvinul, není přístupná i pro konkurenci. Stále se totiž nabízí desítky alternativních aplikací pro zabezpečenou komunikaci. Ve finále se navíc jedná výhradně o „problém“ ve Spojených státech, jelikož například v Evropě iMessage takové zastoupení nemá. Jakou platformu pro komunikaci s rodinou či přáteli využíváte nejvíce vy?

.