Zavřít reklamu

Apple v rámci včerejší relativně krátké konferenci představil nový HomePod mini, iPhone 12 (mini) a nové iPhony 12 Pro a Pro Max. Právě na poslední jmenované se podíváme v tomto souhrnném článku, který zrekapituluje to nejdůležitější a nejzajímavější, co se novinek týká.

Nový design

Na první pohled největší změnou je design nových modelů. Apple po letech opouští zaoblené tvary a designově se vrací do období dnes už legendárních iPhonů 4, 4S, 5 a 5S. Nové iPhony do jisté míry kopírují designový jazyk posledních dvou generací iPadů Pro a získaly tedy ostré hrany. Na prezentovaných renderech, fotografiích a videích vypadají nové iPhony naprosto parádně, od příštího pátku uvidíme, zda-li budou stejně skvěle vypadat i v praxi. Samozřejmostí jsou také nové barvy, které v případě iPhonu 12 Pro a Pro Max znamenají grafitově šedou, stříbrnou, zlatou a tichomořsky modrou. Ruku v ruce s novým designem jdou také použité materiály. V případě iPhonů 12 Pro a Pro Max jde o ocel, ze které je vyrobený rám telefonu, a speciální slitinu skla a keramiky, která je použita pro displej a záda telefonu. Ta má nabídnout zatím nevídanou odolnost, což bude jistě zajímavé otestovat v praxi.

MagSafe je zpět

Než se vrhneme na specifikace jako takové, Apple u novinek oživil velice oblíbený a mnohými oplakávaný MagSafe. V případě iPhonů jde o systém magnetů, který se nachází na zadní straně telefonů a umožňuje používat širokou škálu specializovaného příslušenství – jedná se například o bezdrátové nabíječky (nově s podporou až 15 W nabíjení), kryty, obaly či speciální držáky na kreditní karty (nebo Apple Card, máte-li to štěstí), které kruhový magnetický mechanismus na zadní straně iPhonů využívají. Dá se očekávat, že na novou MagSafe vlnu naskočí i další výrobci příslušenství, kterého tak bude co nevidět plno.

A14 Bionic

V srdci všech novinek tepe zcela nový, na 5nm výrobním procesu vyrobený, čip A14 Bionic, který nabídne 6jádrový procesor, 4jádrový grafický akcelerátor, o 47 % větší počet tranzistorů v porovnáním s předchozím SoC a především pak výrazně vyšší výkon. Zástupci Applu při prezentaci nešetřili superlativy a dá se očekávat, že půjde opět o skvělý procesor. Apple už mnohokrát dokázal, že v tomto odvětví disponuje špičkovým týmem, který je každoročně schopný solidně posouvat hranice mobilních SoC a drtit tím konkurenci. Nový procesor dále výrazně posílil v oblasti Neural Enginu a schopností strojového učení, díky kterému ještě více a silněji doplňuje například fotoaparát, jehož schopnosti se opět posunuly výrazně dál.

Vylepšený fotoaparát

Co se týče nových fotografických modulů, modely Pro nabídnou kombinaci tří objektivů. Menší 12 Pro nabízí 12 Mpix širokoúhlý sedmičlenný objektiv se clonou f/1.6, 12 Mpix ultra-širokoúhlý pětičlenný objektiv se clonou f/2.4 a 120 stupňovým zorným polem a 12 Mpix šestičlenný teleoobjektiv se clonou f/2.0. Vrcholný iPhone 12 Pro Max pak nabízí širokoúhlý sedmičlenný objektiv se clonou f/1.6, 12 Mpix ultra-širokoúhlý pětičlenný objektiv se clonou f/2.4 a 120 stupňovým zorným polem a 12 Mpix šestičlenný teleoobjektiv se clonou f/2.2. Co se týče přiblížení, tak 12 Pro nabídne 2× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 10× digitální zoom a 4× rozsah optického zoomu. iPhone 12 Pro Max pak umí 2,5× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 12× digitální zoom a 5× rozsah optického zoomu. Širokoúhlý a ultra-širokoúhlý objektiv u obou modelů nabízí dvojitou optickou stabilizaci obrazu. Širokoúhlý objektiv iPhonu 12 Pro Max nabízí ještě optickou stabilizaci obrazu s posuvem snímače. Díky LiDAR skeneru je pak možné tvořit perfektní portrétové fotografie v nočním režimu. Nechybí podpora Smart HDR 3, režim Apple ProRAW a Deep Fusion.

Co se týče nahrávání videa, tak nové iPhone 12 Pro a 12 Pro Max nabízí nahrávání videa v HDR Dolby Vision až při 60 FPS, popřípadě 4K video až při 60 FPS. Co se týče přiblížení při nahrávání videa, tak iPhone 12 Pro se chlubí 2× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 6× digitální zoom a 4× rozsah optického zoomu, větší iPhone 12 Pro Max pak 2,5× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 7× digitální zoom a 5× rozsah optického zoomu. Zpomalené video lze točit v rozlišení 1080p až při 240 FPS. Nechybí možnost pro točení časosběru se stabilizací a v nočním režimu, při točení 4K videa můžete pořizovat až 8 Mpix fotografie. Přední fotoaparát má 12 Mpix a clonu f/2.2. Ten se dočkal vylepšení portrétního režimu, nechybí noční režim, Deep Fusion, QuickTake či Retina Flash. Přední fotoaparát dokáže taktéž nahrávat HDR Dolby Vision video až při 30 FPS, anebo 4K video při až 60 FPS. Zpomalené video lze poté nahrávat v rozlišení 1080p při 60 FPS.

RAW z iPhonů

iPhony 12 Pro se od levnějších dvanáctek zas tak moc neliší. Jednou z hlavních změn je přítomnost nového formátu Apple ProRaw, který, jak již název napovídá, umožní focení fotografií ve speciálním RAW formátu, na který jsme zvyklí z běžných fotoaparátů. Tento formát nabídne širokou škálu úprav díky obrovskému množství detailů uložených do každého snímku. Přímo v aplikaci Fotky si tak budou moci majitele iPhonů 12 Pro detailně upravovat pořízené fotografie, měnit hodnoty expozice, hrát si se světlem, expozicí scény a upravovat takřka všechny parametry, na které jsme zvyklí z RAW souborů běžných (bez)zrcadlovek. Výrazného vylepšení se dočkal také záznamový materiál z videa. Ten ProRES či jiné RAW formáty neumí, co však nově umí je pořizovat 10-bit HDR, stejně jako pořizovat, přehrávat a upravovat záznam Dolby Vision HDR, čímž se mimochodem žádný jiný smarpthone na světě pochlubit nemůže.

5G, LiDAR a to ostatní

Značnou část včerejší keynote Apple věnoval technologii 5G. Není se moc čemu divit vzhledem k tomu, že podporu pro sítě 5. generace dostaly všechny dnes představené iPhony. Apple se dlouze věnoval tomu, jak ve spolupráci s operátory ladili hardware a software tak, aby nabídli uživatelům pokud možno co nejlepší implementaci 5G kompatibility do smartphonu vůbec. I když zatím nejde o příliš rozšířený fenomén (zejména v naších končinách), z hlediska trvanlivosti zařízení je dobré vědět, že se Apple snažil a nedošlo jen k prachobyčejnému implementování 5G kompatibilního modemu na základní desku telefonu. Další novinkou, jejíž využití je zatím spíše v teoretické (a marketingové) rovině je přítomnost LiDAR senzoru. Ten je u modelů 12 Pro totožný s tím, který Apple přidal do nových iPadů Pro. Stejné jsou také způsoby využití, resp. v současné době spíše nevyužití. To se však snad co nejdříve změní.

Závěr

Subjektivně musím přiznat, že mě letošní line-up Pro modelů trochu zklamal, neboť změny a přidaná hodnota v porovnání s levnější řadou není tak výrazná, nebo se tak v současné době alespoň jeví. Prémiové materiály jsou fajn, ovšem i levnější modely dostanou odolnější sklo, což je pravděpodobně to nejdůležitější. Přítomnost třetího fotoaparátu v modulu za tak velký příplatek nestojí, o LiDAR senzoru ani nemluvě. Z hlediska hardwarové výbavy jsou na tom modely 12 a 12 Pro takřka totožně (kapacitu RAM Apple oficiálně nezveřejnil, loni však byla totožná u všech modelů a letos očekávám, že to bude stejně), tudíž zde se příplatek také neprojeví. Některé vysoce specializované funkce navíc, například Apple ProRaw či HDR video, znějí sice fajn z marketingového hlediska, ale z pohledu běžného uživatele jde o zcela nerelevantní funkce, které smysluplně využije promile majitelů nových vlajkových lodí.

Mnohé navíc zamrzí absence 120Hz displeje, což byla jedna z věcí, na kterou nejeden z fanoušků čekal. I přes to všechno bude iPhone 12 Pro (Max) s největší pravděpodobností skvělým iPhonem a koupí si ho mnohem více lidí, než kolik jej a jeho funkce reálně využije. Je to však ta levnější modelová řada, která dle mého názoru dává větší smysl a pro většinu zákazníků bude daleko zajímavější. iPhone 12 Pro a Pro Max zakoupíte ve variantách 128 GB, 256 GB a 512 GB. Cenově vychází 12 Pro na 29 990 Kč, 32 990 Kč a 38 990 Kč, za 12 Pro Max pak zaplatíte 33 990 Kč, 36 990 Kč a 42 990 Kč. Předobjednávky iPhone 12 Pro startují 16. října, v případě iPhone 12 Pro až 6. listopadu.

.