Zavřít reklamu

V dnešní době je bezdrátové příslušenství naprosto běžné a pomalu začíná vytlačovat klasické dráty. Není se vlastně ani čemu divit. Jde totiž o podstatně komfortnější alternativu, kdy se uživatelé nemusejí obtěžovat s otravným rozmotáváním kabelů a ostatními problémy. To samé platí i pro svět herních ovladačů neboli takzvaných controllerů. Zde ale můžeme narazit na menší zajímavost. Zatímco konzole Xbox od Microsoftu pro připojení gamepadu používá Wi-Fi, Playstation od Sony nebo třeba iPhone využívá Bluetooth. Je v tom ale vůbec nějaký rozdíl?

V dnešní době, kdy máme k dispozici stále modernější technologie, je rozdíl pro drtivou většinu uživatelů prakticky minimální. Jednoduše totiž stačí ovladač připojit a o víc se starat nemusí – vše zkrátka běží jak má, bez sebemenších problémů a problémové latence. V jádru věci bychom už ale nezpochybnitelné rozdíly našli a málo jich rozhodně není. Svět herních ovladačů ale prakticky nikterak neovlivňují.

Rozdíl mezi Wi-Fi a Bluetooth připojením

Zmiňované technologie jsou v jádru celkem podobné. Obě totiž zajišťují bezdrátovou komunikaci prostřednictvím rádiových vln. Zatímco Wi-Fi ale (primárně) slouží pro poskytnutí vysokorychlostního internetu, Bluetooth se zaměřuje na propojení zařízení pro sdílení informací na krátké vzdálenosti. Zároveň se Bluetooth může pyšnit nižší spotřebou energie a zabírá menší šířku pásma, zato na druhou stranu trpí na podstatně kratší vzdálenost, horší zabezpečení a dokáže si poradit s menším množstvím připojených zařízení. Tyto rozdíly ale nejsou u herních ovladačů úplně podstatné. Stejně totiž hráč v takovém případě sedí přímo u televize v dostatečné vzdálenosti a může tak bez jakýchkoliv obtíží hrát.

SteelSeries Nimbus+
Oblíbeným gamepadem pro Apple zařízení je SteelSeries Nimbus +

Jak už jsme zmínili výše, v případě herních ovladačů na použitém způsobu prakticky nezáleží. Dnešní moderní technologie totiž zajišťují bezchybný a rychlý přenos bez zvýšené latence v obou případech. Proč ale přesto Microsoft vsází na úplně odlišný přístup? Pro přenos mezi Xbox gamepady si totiž gigant vyvinul vlastní řešení s názvem Wi-Fi Direct, které si prakticky zakládá na Wi-Fi připojení. Tento bezdrátový protokol je přímo optimalizovaný pro nízkou latenci při hraní a podporu hlasového chatu, což se postupně ukázalo jako poměrně elegantní a praktické řešení. Aby ale nestrádaly a dokázaly se „domluvit“ například i s telefony a počítači, tak od nich Microsoft od roku 2016 přidal i Bluetooth.

Herní ovladače lze zakoupit zde

.