Zavřít reklamu

O gamingu na Macích sní poměrně malé procento jablíčkářů. Naopak většina z nich vnímá jablečné počítače jako skvělé nástroje pro práci či multimédia. I přesto se však na diskuzních fórech často otevírá zajímavá diskuze věnující se gamingu a Macům celkově. Před několika lety na tom byly Macy o něco lépe a naopak měly slušně našlápnuto k tomu, aby byl pro ně gaming zcela běžný. Bohužel špatná rozhodnutí a některé chyby nás dostaly do současné situace, kdy je platforma ze strany herních vývojářů spíše ignorována – a to zcela oprávněně.

Tip: Baví vás číst o hrách? Pak by vám neměl uniknout herní magazín GamesMag.cz 

V květnu 2000 Steve Jobs odprezentoval poměrně zajímavou novinku a ukázal tak sílu tehdejšího Macintoshe. Konkrétně totiž mluvil o příchodu hry Halo na jablečnou platformu. Halo je dnes jednou z nejlepších herních sérií vůbec, která spadá pod konkurenční Microsoft. Bohužel netrvalo dlouho a zhruba měsíc poté se gamingovou komunitou prohnala zpráva, že studio Bungie, které za vývojem první hry Halo stálo, odkupuje Microsoft pod svá křídla. Vydání tohoto konkrétního titulu se jablíčkáři sice ještě dočkali, ale pak měli jednoduše smůlu. Není se proto čemu divit, že si někteří fanoušci kladou zajímavou otázku. Jaká by byla situace, kdyby akvizici provedl naopak Apple a zabředl do světa videoher?

Apple zaspal příležitost

Samozřejmě nyní už můžeme jen polemizovat o tom, jak by to celé mohlo vypadat. Jablečná platforma pro herní vývojáře bohužel není atraktivní, kvůli čemuž nemáme k dispozici kvalitní AAA tituly. Mac je jednoduše malá platforma, a jak už bylo zmíněno, pouze malá část z těchto jablíčkářů má vůbec zájem o gaming. Z ekonomického hlediska se studiím proto nevyplatí portovat hry pro macOS. Celé to lze shrnout velice jednoduše. Apple zkrátka zaspal dobu a promarnil většinu příležitostí. Zatímco Microsoft skupoval herní studia, Apple tento segment ignoroval, což nás přivádí až do současné chvíle.

Naděje na změnu přišla s příchodem čipsetů Apple Silicon. Jablečné počítače si totiž z hlediska výkonu nevídaně polepšily a posunuly se tak o několik úrovní vpřed. Výkonem to ale ještě nekončí. Nové Macy jsou díky tomu také úspornější, díky čemuž už tolik netrpí na přehřívání, jako tomu bylo v dřívějších generacích. Jenže ani to pro gaming nestačí. Operační systém macOS totiž postrádá univerzální grafické API, které by bylo mezi hráčskou komunitou, především tedy mezi vývojáři, rozšířené. Apple se naopak snaží tlačit svůj Metal. Ten sice nabízí perfektní výsledky, ale je exkluzivní jen pro macOS, což jeho možnosti znatelně omezuje.

mpv-shot0832

Výkon tedy jablečným počítačům rozhodně nechybí. To ostatně ukazuje AAA titul Resident Evil Village, který byl původně vyvinut pro konzole současné generace jako Playstation 5 a Xbox Series X. Tato hra nyní vyšla i pro macOS, plně optimalizována pro Macy s Apple Silicon s využitím API Metal. A běží nad očekávání uživatelů. Příjemně překvapila také technologie MetalFX pro upscaling obrazu. Dalším skvělým příkladem je srovnání čipsetů Apple A15 Bionic a Nvidia Tegra X1, který tepe v handheld herní konzoli Nintendo Switch. Výkonnostně jablečný čip jednoznačně vítězí, ale přesto je z hlediska gamingu Switch na zcela jiné úrovni.

Chybějící hry

Celou záležitost kolem gamingu na platformách od Applu by vyřešil příchod optimalizovaných her. Nic jiného zkrátka nechybí. Jak už jsme ale zmínili výše, pro herní vývojáře se nevyplatí investovat čas a finance do portu jejich titulů, což je tím největším problémem. Kdyby se cupertinský gigant vydal stejnou cestou jako Microsoft, je dost pravděpodobné, že by hraní na Macích bylo dnes už zcela normální. Ačkoliv naděje na změnu moc velké nejsou, tak to ještě neznamená, že je vše ztraceno.

Letos se totiž ukázalo, že Apple jednal o odkoupení společnosti EA, která je v komunitě hráčů známá pro své tituly jako FIFA, Battlefield, NHL, F1, UFC a mnoho dalších. Akvizice ale ve finále neproběhla. Je proto otázkou, zda se změny vlastně někdy dočkáme.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Slepice, nebo vejce… tedy hardware nebo software.

    Nezlobte se , ale při té penetraci mezi uživateli strojů Mac s Intel GPU, který tu budou ještě za deset let. To samé staré IPhony , nebo iPad je tu vélký problém… …pro SW studia , nebo výrobce periférií platforma kde i ty nejdražší konfigurace neposkytují žádné ohromující zážitky nevidí jako tolik perspektivu.

    Nějaký upscaling to nezachrání a mimo asijského publika SWITCH není terno, takže nehledal bych uklidnění v mobilní platformě. Statistiky herních serverů ( epic, steam, EA atd…) a né výrobní statistiky Nintenda….

    V HC hraní bylo PC je master rasa a tam patřil i Mac. Lépe řečeno modely PRO s lepší grafikou, nebo iMac27 s lepší grafikou. Uvidíme co tedy bude dál. Zatím GPU výkon Mx mimo offscreen renderování xK videa budí u hráčů kyselý úsměv a připadá super někomu kdo měl grafický deakcelerátor od Intelu…..

celý text

Čtěte více.