Zavřít reklamu

Server Global Mail informoval, že se hackeři nabourali do účtů stovek uživatelů iTunes a ukradli jim peníze z iTunes kreditu a dárkových poukazů (Gift Card).

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Poškození uživatelé se ozvali na fóru podpory na stránkách Applu. Hackeři podle nich utratili jejich kredit v iTunes a zároveň byly napadeny a zneužity PayPal účty s obchodem provázané. Pokud se jedná o skutečný bezpečnostní problém, je ohroženo až 200 milionů uživatelů. Apple poškozeným ztrátu nahradil, ale prohlásil, že se jednalo pouze o výjimku.

Jedna Britka, Fiona McKinlay, například nabila svůj účet pomocí Gift Card na 25 liber, aby posléze druhý den zjistila, že jí na účtu zbývá pouhá libra, zbytek peněz byl utracen za nákupy v aplikaci (In-App Purchase), které však neudělala ona. Apple její účet zablokoval, vrátil peníze, deautorizoval všechny počítače s účtem svázané a účet opět zaktivoval. Jiný uživatel však takové štěstí neměl. Podvodník utratil jeho 50 dolarů za opakovaný nákup v aplikaci u hry od Segy (Kingdom Conquest). Společnost mu poradila aby se obrátil na Apple, ten však vrácení peněz odmítl s tím, že není zodpovědný za nákupy v aplikaci.

Ačkoliv Aple tvrdí, že útoky jsou ojedinělé, znepokojení uživatelé jsou toho názoru, že Apple čelí mnohem většímu problému. Podle některých uživatelů po útoku hackerů byly pozměněny dokonce údaje na jejich účtech.

Podobné incidenty nejsou však úplně ojedinělé. Před dvěma lety Vietnamec Thuat Nguyen údajně prolomil až 400 účtů, aby zvýšil prodej své aplikace, nicméně byl poté vyřazen z vývojářského programu. Od té doby bylo na online podpoře Applu nahlášeno přes 1 000 podobných incidentů a podle odborníků by mohli hackeři využít napadené účty především ke generování dárkových poukazů.

„Apple provádí předběžné opatření, aby zabezpečil vaše osobní údaje proti ztrátě, odcizení a zneužití,“ řekl mluvčí Applu. Více se však firma k aktuálnímu problému nevyjádřila. Na všech online stránkách s uživatelskými údaji se používá šifrování. Uživatelům, kteří se cítí ohroženi, mluvčí Applu doporučil, aby změnili své heslo.

Celá tato aféra možná souvisí i s aktuálními problémy s uživatelskými účty, kdy iTunes odmítají přijmout platební karty MasterCard a Visa, které ještě včera fungovaly. S problémem se uživatelé potýkají na celém světě, včetně České republiky a Slovenska.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: DailyMail.co.uk

Diskuze k článku

    No hackeři se nabourali… tipoval bych, že jednoduše lidi nalítli na phishing maily a sami jim poslali své přihlašovací údaje.

    Tiez mi nejdu platby, vcera mi prestalo akceptovat visa electron kartu od tatrabanky.

    No ty karty jsou blokly asi prave z tohoto duvodu, ale podle me nekdo dostal fake darkovy poukaz a nalitl na phishingovy email a pak uz to zrotovalo. Mam tam starou neplatnou kartu a zadny kredit – platit nechci to je nejlepsi reseni

    Taky mi vybrali z uctu 10 000 a dnes mi apple posila penize zpět..

    Mozna hloupy dotaz – ale kdyz nekdo nakoupi z meho uctu Gift cards, asi bych to mel taky videt na takovem tom tydennim (?) vypisu ze Store, co chodi mailem, nebo? Jde mi jen o to, jak na to clovek prijde (mysleno samozrejme tak, ze ten dotycny nevybili cely ucet, coz by pak uz asi poznal kazdy)?

celý text

Čtěte více