Zavřít reklamu

S devadesátými lety minulého století je spojené obrovské množství symbolů. Jedním z nich je i Game Boy – přenosná herní konzole od společnosti Nintendo, která své veleúspěšné tažení zámořským trhem zahájila koncem července roku 1989. Příchod Game Boye byl předzvěstí exploze popularity handheld konzolí, díky kterým se mohli hráči zabavit svými oblíbenými hrami kdekoliv a kdykoliv.

Význam Game Boye byl natolik velký, že si tato ikonická konzole vysloužila své místo ve washingtonském národním muzeu po boku prvních mobilních telefonů, PDA zařízení a pagerů. “Game Boy nebyl prvním příručním herním systémem, ale byl zajisté tím nejpopulárnějším,” uvádí Drew Robarge, specialista z muzea americké historie, a dodává, že na popularitě Game Boye měla velkou zásluhu jeho funkčnost. “Game Boy využíval – stejně jako domácí konzole – vyměnitelné cartridge, takže jste mohli hrát různé hry,” připomíná.

V době, kdy první Game Boy spatřil světlo světa, nebyl ruský Tetris příliš známou hrou. Společnost Nintendo se ale v roce 1989 rozhodla, že hra Tetris bude k dispozici i pro majitele Game Boyů. Z padajících kostiček, doprovázených ikonickou melodií a zvuky, se rázem stal obrovský hit. Velikou oblibu si u majitelů Game Boyů ale také získaly tituly jako Super Mario Land, Kirby’s Dream Land nebo The Legend or Zelda.

Pod vynálezem Game Boye je podepsán Gunpei Yokoi z firmy Nintendo, který na tento nápad přišel údajně poté, co pozoroval znuděného byznysmena, který si hrál s LCD kalkulačkou. Na výzkumu a vývoji budoucí herní konzole pracoval Yokoi spolu se svým kolegou Satoru Okadou, vynález byl ve Spojených státech úspěšně patentován v září roku 1985. GameBoy byl opatřen tlačítky A, B, Select a Start, křížovým směrovým ovladačem, otočným ovladačem hlasitosti po pravé straně a ovladačem pro úpravu kontrastu displeje po levé straně. Na horní straně konzole se nacházel slot pro umístění herní cartridge. Provoz zajišťovala čtveřice klasických tužkových baterií, GameBoy ale bylo také možné připojit do sítě. Konzole byla vybavená také 3,5mm sluchátkovým jackem a černobílým LCD displejem bez podsvícení o rozměrech 47 x 43 mm a s rozlišením 160 x 144 pixelů.

Společnost Nintendo uvedla svůj GameBoy do prodeje v Japonsku 21. dubna roku 1989 – během relativně krátké doby se úspěšně vyprodalo všech 300 tisíc kusů. S podobným úspěchem se konzole setkala v létě roku 1989 ve Spojených státech, kdy se během prvního dne od uvedení do prodeje podařilo prodat 40 tisíc kusů. V průběhu několika málo týdnů po uvedení se již jednalo o rekordní jeden milion prodaných Game Boyů.

Zdroje: Smithsonianmag, BussinesInsider, The Guardian

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více