Zavřít reklamu

Operační systém macOS Monterey byl poprvé představen během úvodní keynote WWDC21. Po čtyřech měsících je však konečně vydán široké veřejnosti. I přesto si ale všech jeho funkcí nemohou užívat všichni uživatelé počítačů společnosti. Několik funkcí je totiž dostupných pouze pro modely počítačů s čipy M1, M1 Pro a M1 Max. Přečtěte si, které to jsou. 

Když Apple přešel z PowerPC na Intel, společnost rychle upustila od podpory svých starších počítačů. Nyní je Apple uprostřed přechodu od Intelu k vlastnímu čipu Apple Silicon, a to se začíná také projevovat na krácené podpoře funkcí starším strojům. Zatím se ale rozhodně nejedná o ty nejdůležitější. I stroje s Intelem tak např. zvládnou funkci Živý text, kterou chtěl Apple původně poskytnout jen pro své M1 počítače, nakonec ale ustoupil.

FaceTime a režim Portrét 

Aplikace FaceTime doznala v macOS Monterey mnoha vylepšení. Mezi ty největší patří možnost uskutečnit hovor i s uživateli zařízení s Androidem nebo Windows, nebo integrování funkce SharePlay. S ní můžete s ostatními sdílet obsah, který na svém zařízení děláte – ať už sledujete filmy nebo posloucháte hudbu. Apple však představil i režim Portrét ve FaceTimu, který rozostří pozadí za vámi. Tohoto se však stroje s procesory Intel nedočkají.

facetime macos 12 monterey

Mapy 

Abyste v iOS 15 zobrazili interaktivní 3D zeměkouli, stačí vám odzoomovat mapu. V případě macOS Monterey k tomu v aplikaci Mapy vpravo nahoře zvolíte ikonu 3D a následně také odzoomujete. Pokud tedy vlastníte již Mac s čipem M1. S procesorem Intelu si tento zážitek nezobrazíte. Stejně tak neuvidíte detailní mapy velkých světových měst, mezi které patří např. San Francisco, Los Angeles, New York, Londýn a další. Ty obsahují podrobnosti o nadmořské výšce, stromech, budovách, orientačních bodech apod.

Diktování 

Na macOS Monterey pořád můžete text zadávat skrze klávesnici, ale také jen svým hlasem. Dosud byly ke zpracovávání hlasu využívány servery Applu, což se však s novou verzí systému mění, a to především z důvodu bezpečnosti. Zpracovávání tak probíhá jen a pouze v počítači s čipem M1 zcela off-line, ty s procesory Intel mají smůlu. Nově pak zde není žádné časové omezení, takže text můžete diktovat libovolně dlouhou dobu. Majitelé starších zařízení s Intelem na to mají jen jednu minutu. Po jejím vypršení se musí funkce aktivovat znova.

Siri 

Neurónový převod textu na řeč ve více jazycích je k dispozici také pouze pro Macy s čipy M1. S macOS Monterey bude tato funkce navíc dostupná ve více jazycích, a to švédštině, dánštině, norštině a finštině. Pro nás se nejedná o příliš zajímavou funkci, protože česká Siri stále není k dispozici.

Skenování objektů 

S macOS 12 Monterey můžete proměnit sérii 2D obrázků na fotorealistický 3D objekt, který je optimalizován pro AR, a to během několika málo minut právě za přispění výkonu čipu M1. A ano, nikoli za přispění procesoru od Intelu. 

.