Zavřít reklamu

Jen málokdo dnes neví, jak vypadal historicky první iMac. Tento jablečný počítač zaznamenal za dobu své existence výrazné změny po stránce designu i vnitřní výbavy. Pojďme si v rámci dvacetileté existence iMacu připomenout jeho začátky.

Řada lidí se dnes shoduje na tom, že éra závratného růstu společnosti Apple a její směřování k pozici nejhodnotnější firmy ve Spojených státech začal právě v době, kdy světlo světa spatřil vůbec první iMac. Apple se do té potýkal hned s několika krizemi a jeho pozice na trhu byla značně ohrožena. K dlouho očekávané a vymodlené změně došlo v roce 1997, kdy se do jablečné společnosti vrátil její spoluzakladatel Steve Jobs a posléze se znovu postavil do jejího čela. Netrvalo ani rok a Jobs představil světu zbrusu nové jablečné zařízení: iMac. Dvacáté výročí jeho existence připomněl na síti Twitter i současný CEO Applu Tim Cook.

Nový počítač od Applu již od pohledu absolutně ničím nepřipomínal nic, co mohli uživatelé do té doby vidět. Za tehdejší prodejní cenu ve výši 1299 dolarů prodával Apple něco, co samotný Jobs popisoval jako „neskutečně futuristické zařízení“. „Celá věc je průhledná, můžete se do ní podívat. Je to tak cool,“ jásal Jobs, a zdůrazňoval také madlo, umístěné na vrchní části all-in-one počítače velikosti moderní mikrovlnné trouby. „Mimochodem – tahle věc zezadu vypadá mnohem lépe, než spousta ostatních zepředu,“ neodpustil si rýpnutí do konkurence.

iMac byl trefou do černého. V lednu roku 1999, tedy necelý rok po jeho debutu, se kvartální zisk společnosti Apple ztrojnásobil a list San Francisco Chronicle tento úspěch okamžitě připsal závratné poptávce po novém iMacu. Jeho příchod také předznamenal éru jablečných produktů s malým „i“ v názvu. V roce 2001 byla spuštěna služba iTunes, o něco později následovala první generace revolučního iPodu, příchod iPhonu v roce 2007 a iPadu v roce 2010 se již stihl nesmazatelně zapsat do historie technologického průmyslu. Dnes je na světě již sedmá generace iMaců, která se té první ani v nejmenším nepodobá. Měli jste možnost vyzkoušet si práci s některým z prvních iMaců? Co vás na nich nejvíce zaujalo?

.