Zavřít reklamu

Věřte nebo ne, rok 2020 se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Nacházíme se totiž v již 41. týdnu letošního roku a co si budeme nalhávat – Vánoce jsou doopravdy za rohem a většina z nás už zajisté řeší vánoční dárky. Kromě toho jsme se dnes dočkali rozeslání pozvánek na říjnovou jablečnou konferenci, na které Apple představí nové iPhony 12, které se dost možná stanou skvělým potenciálním dárkem na zmíněné Vánoce. V dnešním IT souhrnu se však chystaným iPhonům věnovat nebudeme. Konkrétně se podíváme na to, jak Instagram slaví své 10. výročí a na skvělou a dlouho chtěnou funkci, která přichází do Spotify. Vrhněme se přímo na věc.

Instagram slaví 10 let

I když se to může zdát jako nereálné, tak Instagram doopravdy dnes slaví již 10. výročí od jeho založení. K dispozici je hned několik nových funkcí, které dost možná někteří z vás rádi využijí – pojďme se na ně společně podívat. První nová funkce se týká sekce Archiv, do kterého se ukládají veškeré příběhy, které jste sdíleli, společně s příspěvky, které nechcete na profilu zobrazit, ale zároveň je nechcete smazat. Nově v Archivu najdete ještě další kolonku, ve které si můžete na mapě jednoduše zobrazit, kde byly jednotlivé příběhy vyfocené. Jednoduše tak můžete „zavzpomínat“ na to, kde jste určité příběhy vyfotili a všeobecně si zobrazit, kde všude už jste byli. Další funkce se zaměřuje na potlačení kyberšikany, která je v posledních letech na internetu více než zřejmá a technologičtí giganti se proti ní snaží různě bojovat. Nová funkce dokáže automaticky skrýt pohoršující komentáře. Tyto komentáře nejsou kompletně smazané, ale jednoduše skryté a uživatel si je popřípadě může prohlédnout.

S výše uvedenou funkcí poté souvisí i další funkce, která se snaží zabrání publikování nenávistných, vulgárních či pohoršujících komentářů. Pokud uživatel na Instagramu několikrát po sobě takový komentář zveřejní, tak na to bude upozorněn. Již delší dobu je poté v Instagramu k dispozici funkce, která uživatele před odesláním nenávistného komentáře informuje a dá mu šanci jej změnit. Cílem Instagramu je, aby uživatelé vážili svých slov a zamysleli se nad tím, že někomu dokáží ublížit. Poslední funkcí, se kterou Instagram přišel, je možnost pro změnu ikony aplikace. Tato možnost bude k dispozici pouze jeden měsíc, během kterého bude možné ikonu změnit. K dispozici je například úplně původní ikona Instagramu, nechybí však také ikona z roku 2010 či 2011. Zároveň si můžete prohlédnout a nastavit jiným způsobem upravenou současnou ikonu. Tuto změnu můžete jednoduše provést v Nastavení, kde stačí sjet úplně dolů.

Spotify přichází s novou funkcí, po které uživatelé dlouho volali

Každý z nás už se zajisté ocitl v situaci, kdy jsme pomocí slov potřebovali najít nějakou skladbu. V tomto případě většina z nás do Google píše slova, která jsme ve skladbě zaslechli, a modlí se, že bude hledání úspěšné. Co si budeme nalhávat, často vyhledávání skončí neúspěšně a ani ne tak kvůli tomu, že by Google skladby podle textu vyhledat neuměl – spíše totiž v cizím jazyce rozumíme úplně jiná slova, než která se ve skladbě doopravdy nachází. V tomto případě samozřejmě záleží na tom, jak moc je dotyčný uživatel zdatný v cizím jazyce, nejčastěji tedy v angličtině. Jestliže patříte mezi ty zdatnější uživatele, nedělá vám problém porozumět skladbám v cizím jazyce a zároveň používáte Spotify, tak pro vás mám naprosto skvělou zprávu. Tato streamovací služba totiž začala podporovat vyhledávání skladeb pomocí textu.

Pro uživatele jako takového to tedy znamená, že už nebude muset nutně do vyhledávacího pole ze Spotify vždy vepsat název skladby, ale klidně také text. Většinou lze název skladby sice zjistit pomocí Shazamu, každopádně někdy se může stát, že Shazam skladbě neporozumí, anebo proces rozpoznání jednoduše nestihnete aktivovat, jelikož skladba dříve skončí. Již před několika lety tuto funkci přidala jablečná společnost do Apple Music a konečně si na své přišli i uživatelé Spotify. Pokud tedy znáte slova z nějaké skladby, kterou chcete najít, tak je stačí vepsat do vyhledávacího pole v horní části Spotify. Kromě samotné skladby se vám zobrazí také album, ze kterého skladba pochází, společně s playlisty, ve kterých se nachází. Funkce vyhledávání pomocí textu vznikla díky služby Musixmatch, se kterou Spotify již několik měsíců spolupracuje pro poskytování textů ke skladbám.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.