Zavřít reklamu

Apple si na sebe sám upletl bič. Uživatelé jej často pranýřují za to, když přináší nové funkce, ale často s chybami. Naopak když se firma rozhodne věnovat veškerý čas „vyžehlení“ systému a jeho optimalizaci, je opět kritizována za nedostatek novinek.

Ostatně stejně tomu tak bylo v případě iOS 12. Ten jedna skupina uživatelů chválila, neboť systém byl opravdu stabilní, svižný a hlavně bez velkých chyb. Jenže druhá skupina uživatelů si stěžovala, že dvanáctka v podstatě nepřináší žádné nové funkce a neposouvá systém dále.

S iOS 13 zatím zažíváme opačnou situaci. Novinek je dostatečná míra, ale ne vždy fungují tak, jak by měly. Apple už vydal celou sérii opravných aktualizací a stále s laděním nekončí. Za rohem je pak iOS 13.2 s režimem Deep Fusion, který se už nachází ve čtvrté betaverzi.

Chybám neunikl ani operační systém macOS Catalina, ač příliš mnoho zásadních novinek nepřinesl. Uživatelé ale přesto hlásí řadu potíží, které komplikují jejich každodenní práci, ať už jde chyby přímo v systému, nebo potíže s ovladači či softwarem. A to nezmiňujeme fakt, že valné části uživatelů instalace zamrzla při obrazovce nastavení.

To vše vyvolává dojem, že Apple není schopen vydat bezproblémovou verzi software.

Situaci se pokouší vysvětlit David Shayer v příspěvku pro TidBITS. Shayer pracoval v Applu přes 18 let na pozici vývojáře na mnoha projektech. Ví tedy z první ruky, jak vývoj softwaru ve firmě probíhá a kde se stala chyba.

iOS 13 Craig Federighi WWDC

Staré chyby systému se neřeší

Apple má svůj systém hodnocení nahlášených chyb. Vše podstupuje prioritizaci, kdy jsou upřednostňovány novější chyby před těmi staršími.

Když vývojář omylem rozbije nějakou funkčnost, říkáme tomu regrese. Očekává se, že vše opraví.

Jakmile nahlásíte chybu vy, bude ohodnocena QA inženýrem. Pokud zjistí, že se chyba objevila už v předchozích sestaveních softwaru, označí ji jako „neregresní“. Z definice tedy vyplývá, že nejde o novou nýbrž starou chybu. Šance že ji někdo opraví je malá.

Netvrdím, že tak fungují všechny týmy. Jenže většina ano a z toho jsem šílel. Jeden tým si dokonce vyrobil trička s nápisem „neregresní“. Pokud chyba není regresní, nemusí ji opravovat. To je důvod, proč například chyba s nahráváním fotek do iCloudu nebo chyba se synchronizací kontaktů nemusí být nikdy opravena.

Jedna z častých chyb v macOS Catalina při zamrznutí externí grafické karty:

Jedna z častých chyb v macOS Catalina při zamrznutí externí grafické karty

Shyer také odmítá tvrzení, že kdysi byl software kvalitnější. Apple má dnes mnohem více zákazníků než kdysi, takže je software pod větším drobnohledem. Navíc je všechen mnohem propracovanější. Jinými slovy pryč jsou doby, kdy vyšel update OS X pro malou skupinu uživatelů. Dnes se systém po vydání aktualizace dostává najednou na miliony zařízení.

Moderní operační systémy Applu mají miliony řádků kódu. Váš Mac, iPhone, iPad, Watch, AirPods a HomePod neustále komunikují mezi sebou a iCloudem. Aplikace pracují ve vláknech a komunikují přes (nedokonalý) internet. 

Následně pak Shayer dodává, že testovat takto komplexní systémy je obrovská výzva, která si žádá mnoho zdrojů. A ani tak nemusí vždy dopadnout dobře, o čemž jsme se ostatně už letos přesvědčili.

.