Zavřít reklamu

S příchodem operačního systému iOS/iPadOS 14 jsme se dočkali zajímavých změn uživatelského prostředí, mezi než se řadí populární vylepšení widgetů nebo příchod takzvané knihovny aplikací. Po této změně se tak iPhone více přiblížil podobě Androidu, jelikož už všechny nové aplikace nemusí být nutně na ploše, nýbrž schované ve zmiňované knihovně. Ta se nachází hned za poslední plochou a najdeme v ní všechny appky nainstalované na iPhonu či iPadu, navíc šikovně rozřazené do několika kategorií.

Teoreticky se však nabízí zajímavá otázka. Jak by tuto knihovnu aplikací šlo případně vylepšit v iOS 16? Na první pohled se může zdát, že žádné další novinky už snad ani nepotřebuje. Svůj účel totiž plní vesměs dobře – sdružuje appky do příslušných kategorií. Ty se dělí podle toho, jak je najdeme už v samotném obchodě App Store a jedná se tedy o skupiny jako sociální sítě, utility, zábava, tvořivost, finance, produktivita, cestování, nákupy a jídlo, zdraví a fitness, hry a další. Pojďme se ale nyní podívat na případné možnosti pro další vývoj.

Potřebuje knihovna aplikací vylepšení?

Jak už jsme uvedli výše, teoreticky lze říct, že knihovna aplikací je momentálně v celkem dobré kondici. I přesto by se ale nějaký ten prostor pro vylepšení našel. Jablíčkáři se například shodují přidání možnosti vlastní kategorizace, respektive aby do předem rozřazeného systému mohli zasáhnout a udělat v něm změny takové, jaké se jim osobně hodí nejvíce. To by ostatně nemuselo být úplně na škodu a je pravda, že v některých situacích by obdobná změna přišla vhod. Další podobnou změnou je možnost vytvoření vlastních kategorií. To jde ruku v ruce se zmiňovaným vlastním řazením. V praxi by šlo obě tyto změny propojit a přinést tak jablíčkářům další možnosti.

Na druhé straně knihovna aplikací někomu vůbec nemusí vyhovovat. Například pro dlouholeté uživatele jablečných telefonů se s příchodem iOS 14 o tak dobrou novinku jednat nemuselo. Léta jsou totiž zvyklí na jedno řešení – v podobě všech aplikacích rozřazených na několika plochách – kvůli čemuž si nemusí chtít zvykat na novou, s trochou nadsázky „Androiďáckou“ podobu. Právě proto by nebylo na škodu mít možnost pro kompletní vypnutí této funkce. Možností je tedy hned několik a je jen na Applu, jak se k problému postaví.

knihovna aplikací ios 14

Kdy přijdou změny?

Samozřejmě zdali se Apple chystá nějak obměnit knihovnu aplikací prozatím nevíme. Každopádně již v červnu se odehraje vývojářská konference WWDC 2022, při níž se tradičně odhalují nové operační systémy v čele s iOS. O nejbližších novinkách se tedy již brzy dozvíme.

.