Zavřít reklamu

iPady jsou tu s námi již pěknou řádku let, co se však týče nového operačního systému iPadOS, Apple jej představil až s verzí 13 v roce 2019. Pomalu ale jistě se nám blíží vydání finálního softwaru s číslovkou 14, systém je ale již poměrně dlouhou dobu v betatestování. I když novinek bylo spíše méně, některé užitečné si v tomto článku ukážeme. Samozřejmě se ale může stát, že se ve finální verzi některé funkce jednoduše neobjeví, popřípadě se jejich využívání nějakým způsobem změní – je nutné s tím tedy počítat.

Vylepšené vyhledávání

Pokud patříte mezi experty v zapomínání a jste z Macu zvyklí vyhledávat, tak prakticky úplně stejně můžete vyhledávat i v rámci iPadOS 14. Pomocí Spotlightu dokážete jednoduše vyhledat nejen aplikace, ale i soubory nebo webové výsledky. Bez externí klávesnice vyhledávání spustíte přejetím prstu shora dolů na domovské obrazovce. Pokud máte připojenou hardwarovou klávesnici, stačí stisknout klávesovou zkratku Cmd + mezerník a pro otevření nejlepšího výsledku klávesu Enter.

Drag and Drop aneb táhni a pusť

Uživatelé macOS jistě důvěrně znají funkci, díky které při otevření více oken najednou stačí určitý soubor z aplikace chytit, a poté jej přetáhnout do druhé aplikace. Tato funkce se nazývá Drag and Drop, popřípadě v češtině táhni a pusť. To se hodí například při přidávání příloh do e-mailové zprávy nebo fotografií do prezentace. Od příchodu nového operačního systému pro iPady, tedy iPadOS 14, najdete Drag and Drop i zde. Použít tuto funkci lze jak na dotykové obrazovce, tak i s pomocí myši.

iPadOS 14:

Lepší využití Apple Pencil

Apple Pencil si oblíbili téměř všichni uživatelé, kteří s ním začali pracovat, od studentů až po grafiky a designéry. S novým operačním systémem budete moci psát do jakéhokoliv textového pole a systém automaticky provede převod textu do tiskacího písma. To se hodí nejen při zapisování poznámek, ale i například při vyhledávání v prohlížeči. Já osobně takovou funkci využít nemohu, od mých známých ale vím, že jetě stále není kompletně vyladěná. Jednak mezi podporovanými jazyky není ten český, hlavní problém ale je, že nerozpozná rukopis vždy správně. Bylo by ale nesmyslné hodnotit funkčnost ve chvíli, kdy Apple nevydal finální verzi.

Apple Pencil:

Vylepšený VoiceOver

Odečítací program pro nevidomé, VoiceOver, je předinstalovaný v naprosté většině zařízeních od Applu. I v aktuální verzi se dočkal několika vylepšení, mezi něž patří rozpoznávání obrázků, vyčítání textu z nich a snaha o čtení informací z nepřístupných aplikací pro nevidomé. Upřímně ale musím konstatovat, že v iPadOS 14 mohl Apple na přístupnosti zapracovat o něco výrazněji. Popis obrázků je ještě poměrně zdařilý, byť v anglickém jazyce, to ale neplatí o zpřístupnění v aplikacích. Tuto funkci jsem si musel po čase vypnout, protože výsledek byl spíše horší než lepší. VoiceOver někdy nereagoval nebo reagoval zpožděně, občas nevyčítal některé položky, které byly předtím čteny správně a celkově nebyl výsledek nijak uspokojivý. Přístupnost je asi největší neduh, který betaverzi jak iPadOS, tak i iOS trápí.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více