Zavřít reklamu

Apple si dal v posledních letech na svých iPadech záležet. Poměrně zásadních vylepšení se konkrétně dočkaly modely Pro a Air, které dnes již disponují výkonným čipsetem Apple M1, novým designem a řadou dalších parádních vlastností, včetně USB-C konektoru. Není se proto čemu divit, že jejich popularita postupně vzrůstá. V čem lze ale spatřit poměrně silné nedostatky, je ve softwarové výbavě, respektive v operačním systému iPadOS.

Ačkoliv Apple své iPady propaguje jakožto plnohodnotnou náhradu za klasické počítače, tak je nutné tyto výroky brát s velkou rezervou. Zmiňovaný operační systém iPadOS si totiž nedokáže tak dobře poradit s multitaskingem a z iPadu spíše dělá telefon s větší obrazovkou. Obecně by šlo říct, že celé zařízení dosti silně limituje. Na druhou stranu Apple na něm neustále pracuje a je tedy jen otázkou času, než se dočkáme plnohodnotného narovnání.

Scházející funkce

Když pomineme scházející funkce pro multitasking, tak i přesto narazíme na řadu nedostatků, které jednoduše v rámci operačního systému iPadOS schází. Jednou z nich mohou být například uživatelské účty tak, jak je známe na klasických počítačích (Windows, Mac, Linux). Počítače lze díky tomu sdílet mezi více osobami, jelikož jsou účty a data podstatně lépe odděleny a fungují nezávisle na sobě. Tou samou funkcí dokonce disponují i některé konkurenční tablety, zatímco Apple tuto možnost bohužel nenabízí. Kvůli tomu je iPad určen přímo pro jednotlivce a je poměrně obtížné jej sdílet například v rámci rodiny.

Pokud bychom iPad chtěli používat k přistupování například sociálních sítích, pracovních záležitostí či komunikátorů, a přitom sdílet zařízení s ostatními, tak se nám celá situace znatelně ztěžuje. V takovém případě se totiž z daných služeb musíme pokaždé odhlásit a po návratu se naopak přihlásit, což si žádá zbytečný čas. Je poměrně zvláštní, že něco takového v iPadOS schází. V rámci chytré domácnosti Apple HomeKit totiž iPady mohou fungovat jako takzvaná domácí centra, která se v dané domácnosti starají o její samotnou správu. Právě proto je domácím centrem produkt, jenž je doma prakticky neustále.

iPad Pro s Magic Keyboard

Účet hosta

Částečným řešením by mohlo být přidání takzvaného účtu hosta. Ten můžete znát z operačních systému Windows nebo macOS, kde slouží pro ostatní návštěvníky, kteří potřebují použít konkrétní zařízení. Díky tomu jsou veškerá osobní data, údaje a další položky kompletně odděleny od zmiňovaného účtu, čímž se zajišťuje maximální bezpečnost a soukromí. Tuto možnost by navíc řada jablíčkářů preferovala. Tablet jako takový je sice většinou používaný jediným uživatelem, ale v určitých situacích, například v rámci domácnosti, je dobré mít možnost jej snadno sdílet s ostatními. Sami uživatelé v tomto případě navrhují, aby mohli pro tento „druhý účet“ nastavit jeho privilegia a sdílení tabletu si tak o dost více zjednodušit.

.