Zavřít reklamu

Apple si dal v posledních letech na svých iPadech záležet. Poměrně zásadních vylepšení se konkrétně dočkaly modely Pro a Air, které dnes již disponují výkonným čipsetem Apple M1, novým designem a řadou dalších parádních vlastností, včetně USB-C konektoru. Není se proto čemu divit, že jejich popularita postupně vzrůstá. V čem lze ale spatřit poměrně silné nedostatky, je ve softwarové výbavě, respektive v operačním systému iPadOS.

Ačkoliv Apple své iPady propaguje jakožto plnohodnotnou náhradu za klasické počítače, tak je nutné tyto výroky brát s velkou rezervou. Zmiňovaný operační systém iPadOS si totiž nedokáže tak dobře poradit s multitaskingem a z iPadu spíše dělá telefon s větší obrazovkou. Obecně by šlo říct, že celé zařízení dosti silně limituje. Na druhou stranu Apple na něm neustále pracuje a je tedy jen otázkou času, než se dočkáme plnohodnotného narovnání.

Scházející funkce

Když pomineme scházející funkce pro multitasking, tak i přesto narazíme na řadu nedostatků, které jednoduše v rámci operačního systému iPadOS schází. Jednou z nich mohou být například uživatelské účty tak, jak je známe na klasických počítačích (Windows, Mac, Linux). Počítače lze díky tomu sdílet mezi více osobami, jelikož jsou účty a data podstatně lépe odděleny a fungují nezávisle na sobě. Tou samou funkcí dokonce disponují i některé konkurenční tablety, zatímco Apple tuto možnost bohužel nenabízí. Kvůli tomu je iPad určen přímo pro jednotlivce a je poměrně obtížné jej sdílet například v rámci rodiny.

Pokud bychom iPad chtěli používat k přistupování například sociálních sítích, pracovních záležitostí či komunikátorů, a přitom sdílet zařízení s ostatními, tak se nám celá situace znatelně ztěžuje. V takovém případě se totiž z daných služeb musíme pokaždé odhlásit a po návratu se naopak přihlásit, což si žádá zbytečný čas. Je poměrně zvláštní, že něco takového v iPadOS schází. V rámci chytré domácnosti Apple HomeKit totiž iPady mohou fungovat jako takzvaná domácí centra, která se v dané domácnosti starají o její samotnou správu. Právě proto je domácím centrem produkt, jenž je doma prakticky neustále.

iPad Pro s Magic Keyboard

Účet hosta

Částečným řešením by mohlo být přidání takzvaného účtu hosta. Ten můžete znát z operačních systému Windows nebo macOS, kde slouží pro ostatní návštěvníky, kteří potřebují použít konkrétní zařízení. Díky tomu jsou veškerá osobní data, údaje a další položky kompletně odděleny od zmiňovaného účtu, čímž se zajišťuje maximální bezpečnost a soukromí. Tuto možnost by navíc řada jablíčkářů preferovala. Tablet jako takový je sice většinou používaný jediným uživatelem, ale v určitých situacích, například v rámci domácnosti, je dobré mít možnost jej snadno sdílet s ostatními. Sami uživatelé v tomto případě navrhují, aby mohli pro tento „druhý účet“ nastavit jeho privilegia a sdílení tabletu si tak o dost více zjednodušit.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tento článek je velká lež nekompetentního pisálka začínající „Ačkoliv Apple své iPady propaguje jakožto plnohodnotnou náhradu za klasické počítače, tak je nutné tyto výroky brát s velkou rezervou.“ Zdá se že nám vyrůstá mládež s velmi pestrou fantazií s obsahem plných dezinformací. Je strašně úsměvný kam se doba posunula kdy se nestydí zveřejňovat tyto nepravdy. To si ty hňupe nejsi schopen ověřit skutečnosti.

    Hezký den, Vojto,

    mohl byste mi prosím říct, co na tom není pravda? Případně pokud máte na téma odlišný pohled, klidně se můžeme spojit a probrat to z více stran. Možná by takováto diskuze mohla být zajímavá. :-)

    Mockrát děkuji, mějte se!

celý text

Čtěte více.