Zavřít reklamu

Operačnímu systému iPadOS 15 se Apple na svém WWDC21 věnoval poměrně hodně. Jenže dle mnohých skončil za jejich očekáváním. Sice posouvá funkčnost iPadu zase dál, ale pořád ne tak daleko, jak mnozí doufali. Na tabletech od společnosti Apple běžel již od dob uvedení prvního iPadu v roce 2010 operační systém iOS, což se změnilo až v roce 2019. Historie samotného operačního systému iPadOS je tedy sice krátká, ale doufejme, že se bude dále rozvíjet.

iPadOS 13

První verze operačního systému iPadOS pro všechny uživatele byla vydána 24. září roku 2019. Jedná se v podstatě o speciálně upravenou verzi mobilního operačního systému iOS, u které Apple ještě více zapracoval na funkcích pro multitasking nebo podpoře pro periferie, jako je externí hardwarová klávesnice nebo myš. První verze operačního systému pro jablečné tablety nesla označení iPadOS 13. Operační systém iPadOS 13 přinesl novinky v podobě celosystémového tmavého režimu, vylepšeného multitaskingu, zmíněné podpory externího hardwaru a úložišť nebo třeba přepracovaného prohlížeče Safari.

iPadOS 14

Nástupcem iPadOS 13 se v září roku 2020 stal operační systém iPadOS 14, který na tabletech od Applu běží ve své oficiální verzi dodnes. Došlo u něj k přepracování rozhraní Siri nebo třeba příchozích hovorů, přičemž prvky těchto rozhraní získaly mnohem kompaktnější podobu. Aplikace Fotky se dočkala přepracování a získala boční panel pro lepší práci a orientaci, v Safari a App Storu přibyly nové funkce pro ochranu soukromí uživatelů, v nativních Zprávách zase přibyla možnost připínání zpráv, došlo k vylepšení skupinových konverzací, a v zobrazení Dnes nově přibyla možnost přidávání widgetů. Do Ovládacího centra bylo také přidáno ovládání automatizací pro aplikaci Domácnost, a na celosystémové úrovni byla vylepšena a rozšířena podpora funkcí Apple Pencil.

iPadOS 15

Nejnovějším přírůstkem do rodiny operačních systémů pro tablety od Applu je iPadOS 15. V současné chvíli je k dispozici pouze ve své vývojářské betaverzi, verze pro všechny uživatele by měla být vydána v září po skončení podzimní Keynote. V iPadOS 15 budou uživatelé moci přidávat widgety i na plochu, funkce multitaskingu se dočkají výrazného vylepšení. Přibyla možnost správy plochy, Knihovna aplikací, nativní aplikace Přeložit, možnost mazání jednotlivých stránek plochy, vylepšené poznámky a funkce Rychlá poznámka, která umožňuje zahájit psaní poznámky prakticky odkudkoliv. Stejně jako ostatní nové operační systémy od Applu nabídne také iPadOS 15 funkci Soustředění.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více