Zavřít reklamu

Jelikož často cestuji, a proto je iPad můj hlavní pracovní nástroj, hodně jsem se na iPadOS 14 těšil. Při WWDC jsem byl trochu zklamaný, protože jsem doufal ve větší porci novinek, poté mi ale došlo, že mi to vlastně tolik nevadí a některé nové funkce mě opravdu zaujaly. Jaká je ale první betaverze v praxi? Pokud přemýšlíte nad instalací, ale stále váháte, dočtěte tento článek až do konce.

Stabilita a rychlost

Před instalací betaverze jsem se trochu bál toho, že bude systém nestabilní, nebudou fungovat aplikace třetích stran a uživatelský zážitek se zhorší. Tyto obavy se ale velmi rychle vyvrátily. Vše totiž na mém iPadu běží plynule, nic se neseká a nezamrzá, všechny aplikace třetích stran, které jsem vyzkoušel, fungují překvapivě dobře. Pokud bych měl srovnat běh systému s poslední verzí iPadOS 13, rozdíl ve svižnosti je minimální, v některých případech mi dokonce přijde, že vývojářská beta běží lépe, což je ale samozřejmě jen můj subjektivní pohled a nemusí to tak být u každého uživatele. Záseků znemožňujících práci se ale rozhodně bát nemusíte.

Se stabilitou souvisí také neméně důležitá věc, kterou je výdrž. A hned na úvod musím zmínit, že s tak nízkou spotřebou jsem se ještě u žádné betaverze nesetkal. Vzhledem ke svému zraku nepotřebuji velkou obrazovku, proto pracuji na iPadu mini. A pokud bych měl porovnat rozdíl ve výdrži se systémem iPadOS 13, vpodstatě bych jej nenašel. iPad bez problému zvládl den středně náročného používání, kdy jsem používal kancelářské aplikace od Microsoftu, procházel jsem stránky v Safari, sledoval jsem seriály na Netflixu a asi hodinu pracoval se zvukem v aplikaci Ferrite. Když jsem večer připojil nabíječku, na iPadu ještě zůstalo něco kolem 20 % baterie. Výdrž bych tedy hodnotil velmi pozitivně, rozhodně není horší, než v iPadOS 13.

Widgety, knihovna aplikací a práce se soubory

Nejvýraznější změnou v iOS, a tím pádem i v iPadOS, měly být bezesporu widgety. Proč ale píšu měly být? Prvním důvodem, který pro většinu čtenářů nebude tak důležitý, je nekompatibilita s VoiceOverem, kdy odečítací program widgety většinou nečte nebo předčítá jen některé. Chápu, že přístupnost pro zrakově znevýhodněné uživatele není v prvních betaverzích prioritou a Applu to nemám problém odpustit, navíc bez zapnutého VoiceOveru s widgety není žádný výraznější problém, a i když jsem si k nim osobně já nikdy cestu nenašel, pro mnohé uživatele mohou práci usnadnit.

iPadOS 14

Co je ale pro mě absolutně nepochopitelné je nemožnost jejich přesouvání kamkoliv na obrazovku. Na iPhonu to bez problému funguje, pokud je ale chcete použít na iPadu, musíte se přesunout na obrazovku Dnes. Přitom právě ve chvíli, kdybych mohl mít widgety na ploše mezi aplikacemi, si daleko lépe umím představit jejich využitelnost. Co si ale musíme přiznat je to, že na Androidu už je tato funkce hodně dlouho, a jelikož jedno zařízení s Androidem mám, musím uznat, že widgety v iOS a iPadOS byly oproti těm androidím do příchodu iOS 14 hodně omezené. Co se mi však líbí daleko víc je knihovna aplikací a možnost vyhledávání, jako tomu je i ve Spotlightu na Macu. Právě díky hledání se iPad zase o něco více přiblížil počítačům.

Aplikace Překlady

Na překladač od Applu jsem byl doslova natěšený. Samozřejmě ten od Googlu zde už nějakou dobu je, trochu jsem ale doufal, že by jej ten od Applu mohl předčít. Chybějící čeština mě ale rozhodně nepotěšila. Proč nemůže Apple už v základu přidat více jazyků? Nejde tu jenom o ten český, ale i o další státy, které podporu nedostaly a přitom mají daleko více obyvatel než právě Česká republika. Je samozřejmě jasné, že je překladač poměrně nový, proč se jej ale Apple nesnaží dotáhnout více k dokonalosti ještě před představením? Myslím, že 11 podporovaných jazyků pro spokojenost většiny zákazníků nestačí.

Apple Pencil a Siri

Apple Pencil je pro mě nepotřebný nástroj, pro mnohé uživatele je to však produkt, bez kterého si práci na iPadu nedokáží představit. Perfektní funkcí, která potěší nejednoho jablíčkáře, je převádění rukopisu na tiskací text a možnost lepší práce s textem pouze za pomoci Apple Pencilu. Zde se ale opět vyskytují problémy s podporou českého jazyka, konkrétně s diakritikou. Osobně si nemyslím, že je pro Apple tak těžké přidat háčky a čárky do funkce rozpoznávání rukopisu, když na to jazykové podklady má. Dalšími skvělými vylepšeními si prošla Siri, která od této chvíle nezabírá celou obrazovku při poslechu. Vylepšeno bylo také rozpoznávání hlasu, diktování a offline překlady. Proč zde ale opět naráží čeští uživatelé? Nečekal bych, že Siri bude hned přeložena do češtiny, ale třeba offline diktování by si podporu nejen českého jazyka rozhodně zasloužilo.

Další novinky a funkce

Abych však nebyl jen pesimistický, chtěl bych vyzdvihnout věci, které se mi na novém iPadOS opravdu líbí. Při práci se neskutečně hodí to, že Siri a telefonní hovory nepřekryjí celou obrazovku. Dále mě zaujala funkce ve zpřístupnění, kdy dokáže VoiceOver rozpoznávat obrázky a vyčíst z nich text. Nefunguje to úplně spolehlivě a popis je čten pouze v angličtině, o vyložený propadák se ale nejedná a na to, že je tato funkce dostupná jen v betaverzi, pracuje poměrně slušně. Apple v tomto ohledu rozhodně neodvedl špatnou práci. Co se týče přepracovaných Map a Zpráv, vypadají dobře, že by se ale posunuly funkčně na novou úroveň se však říci nedá.

Závěr

Možná vám po přečtení recenze přijde, že jsem z iPadOS převážně zklamaný, to však pravda není. Skvělé je to, že již první betaverze je téměř perfektně odladěná a kromě některých nepřeložených položek v systému žádné výraznější chyby neobsahuje. Na druhou stranu třeba widgety v iPadOS zrovna dotažené nejsou, a upřímně nechápu, z jakého důvodu se s nimi nedá pracovat stejně jako na iPhonu. Mnoho novinek navíc podporuje jen velmi malé množství jazyků, což mi přijde rozhodně škoda. Pokud bych tedy měl říct, jestli instalaci betaverze doporučuji, tak si myslím, že s ní vyloženě chybu neuděláte a některé změny budou velmi příjemné na používání, jestli jste ale očekávali revoluční posun, který přišel například s iPadOS 13, tak vás nový software nenadchne.

.