Zavřít reklamu

Apple minulý týden představil několik novinek, mezi které patří také nový iPad Pro. Ten kromě nového (a o něco výkonnějšího) SoC a zvýšené kapacity operační paměti nabízí také inovovaný systém fotoaparátů, které jsou doplněné novým LIDAR senzorem. Na YouTube se objevilo video, které jasně demonstruje, co tento senzor umí a k čemu se bude v praxi využívat.

LIDAR je zkratka pro Light Detection And Ranging a jak již název napovídá, tento senzor má za cíl mapování oblasti před fotoaparátem iPadu za pomocí laserového skenování okolí. To může být poněkud těžko představitelné a právě s tím pomáhá nově zveřejněné video na YouTube, na kterém je velmi dobře vidět, jak mapování v reálném čase probíhá.

Díky novému LIDAR senzoru je iPad Pro schopný lépe zmapovat okolní prostředí a „přečíst“ tak kde se vše kolem nachází s ohledem na iPad jakožto středobod mapované oblasti. To je velmi důležité zejména s ohledem na využití aplikací a funkcí určených pro rozšířenou realitu. Ty totiž budou moci nově lépe „číst“ okolí a být jednak daleko přesnější, zároveň také schopnější s ohledem na využití prostoru, do kterého se věci z rozšířené reality promítají.

LIDAR senzor zatím nemá tolik využití, neboť možnosti rozšířené reality jsou v aplikacích stále ještě poměrně omezené. Je to však právě nový LIDAR senzor, který by měl výrazně přispět k tomu, že se AR aplikace výrazně zlepší a rozšíří mezi běžné uživatele. Navíc se dá očekávat, že se LIDAR senzory rozšíří i do nových iPhonů, čímž se výrazně zvětší uživatelská základna, což by mělo o to více motivovat vývojáře k vývoji nových aplikací pro AR. Z čehož můžeme jedině těžit.

.