Zavřít reklamu

Pokud již z rána sledujete náš magazín, tak vám zcela jistě před několika minutami neunikl unboxing nového iPhonu 13 Pro, který se právě dnes, a to v 8:00, začal oficiálně prodávat. To znamená, že se nám podařilo do redakce jeden nový iPhone 13 Pro ukořistit. Tento nový model si už nějakou dobu osahávám a nějakým způsobem si v hlavě uspořádávám myšlenky, přičemž píšu právě tyto první dojmy. Říká se totiž, že první dojmy jsou u hodnocení nových věcí nejdůležitější a u tohoto článku si můžete být jistí tím, že vše, co mám zrovna na jazyku, se objeví právě v tomto textu.

Abych pravdu řekl, tak poprvé, když jsem vzal iPhone 13 Pro do ruky, tak jsem měl stejný pocit jako vloni u iPhonu 12 Pro. Jedná se o pocit moderního designu s ostrými hranami, který je prostě jedinečný. Na druhou stranu je ale nutné zmínit, že i nadále vlastním postarší iPhone XS se zaoblenými hranami, a proto je pro mě „ostrý“ design jednoduše nevšední. Je jasné, že kdyby vzal do ruky nový iPhone 13 Pro člověk, který již rok vlastní iPhone 12 Pro, tak žádné změny nepozná. Přiznejme si ale, kdo z majitelů iPhonu 12 Pro letos na nové „Pročko“ přejde? Možná je několik nadšenců, kteří mění iPhone každý rok, popřípadě takový uživatel, který si nezvykl na určitou velikost a chce si pořídit jinou. Pro obyčejného uživatele však samozřejmě výměna loňského modelu za ten letošní smysl nedává.

iPhone 13 Pro Jablíčkář

Díky ostrým hranám se iPhone opravdu skvěle drží v ruce. Mnoho jedinců, kteří iPhone 12 a novější prozatím v ruce nedrželi, si myslí, že se tyto ostré hrany musí zařezávat do kůže. Opak je ale pravdou – o žádném zařezávání nemůžeme mluvit a navíc k tomu se tyto novější modely drží o mnoho jistěji, a to bez pocitu, že by vám iPhone mohl vyklouznout z ruky. Právě kvůli tomuto pocitu musím mít na mém iPhonu XS nasazený kryt, jelikož mám strach, že bych jej mohl bez něj upustit. Všeobecně jsou iPhony 13 letos o něco robustnější, a to kvůli tomu, jelikož jsou nepatrně tlustější a o trochu více patrně těžší. Na papíře se jedná o malé rozdíly, každopádně po chytnutí do ruky to lze prostě a jednoduše poznat. Osobně mi vůbec nevadí, že jsou letošní iPhony o něco málo tlustší, jelikož se mi právě lépe drží a jako benefit k tomu mohl Apple využít také větší baterie.

V loňských prvních dojmech jsem se zmínil o tom, že je model 12 Pro naprosto ideálním zařízením, tedy co se velikosti týče. Letos tento výrok můžu potvrdit, rozhodně už bych se za něj ale nepopral. Tím nechci říct, že by byl iPhone 13 Pro malý, potažmo že by mi nevyhovoval. Postupem času už si ale tak nějak dovedu představit, že bych v ruce mohl držet klidně ještě něco většího, tedy něco, co má název iPhone 13 Pro Max. Mnozí z vás samozřejmě řeknou, že se jedná o „pádlo“, osobně se ale k tomuto modelu začínám čím dál tím více přikloňovat. A kdo ví, třeba se za rok u recenze iPhonu 14 Pro, pokud tedy bude velikostně stejný, rozpovídám o tom, že už bych chtěl největší variantu. Kdybych pak měl porovnat skok z iPhonu XS na iPhone 13 Pro, tak jsem si zvykl okamžitě, během pár minut.

Pokud bych měl zmínit jedinou věc, kterou Apple u svých telefonů umí nejlépe, tak se zcela bez váhání jedná o displej – bereme-li tedy v potaz věci, které jdou vidět na první pohled, nikoliv tedy vnitřnosti. Pokaždé, když mám možnost poprvé zapnout nový iPhone, tak mi z displeje spadne brada. Hned v prvních sekundách jsem schopný zpozorovat rozdíly oproti mému současnému iPhonu XS, a to především na poli jasu. Jakmile tak prvních pár minut zbrusu nový jablečný telefon používáte, tak si řeknete ano, tak na takový displej se chci dívat po dobu několika dalších let. Na lepší se samozřejmě zvyká vždy o mnoho jednodušeji. Když tedy vezmu do ruky znova můj iPhone XS, tak si zase říkám, jak s tím vlastně můžu fungovat. I když tedy při představení nových iPhonů wow efekt chybí, tak se dostaví při prvních minutách používání.

Letos jsme se navíc v horní části displeje dočkali zmenšeného výřezu pro Face ID. Osobně jsem s výřezem nikdy neměl sebemenší problém a vím, že snad všichni čekali na zmenšení. Zcela upřímně se mi ale z hlediska designu o mnoho více líbí právě výřez u starších iPhonů, než třeba kulatý průstřel u telefonů s Androidem. Zkrátka a jednoduše se nemůžu zbavit přesvědčení, že průstřel patří právě na Android, a že na iPhonu nemá co dělat. Tím chci říct, že o 20 % menší výřez je samozřejmě skvělý. Pokud by však měl Apple v budoucnu výřez ještě zmenšit, a to tak, že by se z něj stal téměř čtvereček, tak bych nebyl vůbec nadšený, ba naopak. V příštích letech bych tedy rozhodně uvítal iPhone buď se stávajícím výřezem, anebo kompletně bez něj.

Zapřít nemůžeme ani nadstandardní výkon, který Apple každoročně u svých vlajkových lodí nabízí. Po pár minutách používání jsem se klasicky rozhodl na iPhonu 13 Pro začít dělat vše možné – od stahování nových aplikací, přes prohlížení webu až po sledování videí na YouTube. Zcela očekávaně jsem nezpozoroval žádný zásek či jiný problém. Čip A15 Bionic je tedy opravdu výkonný a navíc k tomu mohu s chladnou hlavou říct, že 6 GB RAM bude i letos dostačovat. Co se tedy týče nějakého shrnutí prvních dojmů, tak mohu říci, že jsem opravdu nadšený. Skok mezi iPhonem XS a iPhonem 13 Pro je opět o něco výraznější a já začínám opět uvažovat o výměně. Kompletní recenzi si na našem magazínu budete moci přečíst již za několik dní.

.