Zavřít reklamu

Zaujala vás na WWDC 2011 služba iCloud a s ní spojená možnost mít svoji hudební knihovnu iTunes dostupnou pro všechna svá zařízení přes servery Applu?  A což teprve iTunes Match, které za poplatek 24,99 USD umožní mít takto k dispozici i hudbu nekoupenou v iTunes a, co si budeme povídat, v podstatě zlegalizovat vaše sbírky s nejrůznější historií. Jestli ano, asi pro vás nebudu mít dobré zprávy.


Když jsem sledoval představení iCloudu a to, jak v něm budou fungovat iTunes, pochvalně jsem pokyvoval hlavou, vymyšlené skvěle. A když Steve Jobs pronesl oblíbené „One more thing“, už jsem téměř jásal. Brzy mi ale došlo, že to pro nás v České republice bude mít zřejmě opět háček, což se potvrzuje.

Fungování iTunes v iCloudu

Shrňme si, jak bude iTunes Cloud a služba iTunes Match za ideálních (amerických) podmínek fungovat od podzimu tohoto roku. Jde o to, dostat vaši muziku do iCloudu, tedy na servery Applu, a pak už k ní mít přístup ze všech svých počítačů, iPodů, iPadů, iPhonů bez toho, abyste museli zdlouhavě tato zařízení vzájemně synchronizovat, přenášet data na discích, nebo dokonce hudbu znovu kupovat. Už jsem si tuhle písničku jednou pořídil? Mám ji v notebooku, v iPhonu, iPadu nebo na PC? Jak ji přenesu z jednoho zařízení do druhého? Ne. Služba iTunes in the Cloud prostě bude vědět, že danou písničku vlastníte a ta tak už je ve vaší knihovně a vy si ji jen jednoduše stáhnete třeba do iPhonu, nemusíte znovu platit, nemusíte synchronizovat.

Skvěle je vymyšlené to, jak do iCloudu vaší knihovnu dostanete, elegantní řešení předčící konkurenční služby Googlu a Amazonu. Apple eliminuje proces, kdy si muziku nejprve odněkud ze sítě stahujete, abyste ji pak znovu museli nahrávat na své vzdálené úložiště, jak je tomu právě v případě zmiňovaných konkurentů. Žádné uploadování desítek GB někam na server. Apple předpokládá, že jste hudbu koupili v iTunes, a tak si prostě jen vaši stávající knihovnu oskenuje, data ze skenu porovná s vlastní databází a vy nikam nic nahrávat nemusíte, ta hudba už tam přeci  dávno je.

To, co nemáte zakoupeno v iTunes, vyřeší placená služba iTunes Match, kdy zaplatíte 24,99 dolarů a knihovna se sesynchronizuje stejně, jako v předešlém případě a pokud přeci jen vlastníte něco, co iTunes nemají v databázi, uploadujete jen tento zbytek. Navíc, když je vaše hudba v chabé kvalitě, je nahrazena nahrávkami z iTunes v prémiové kvalitě 256kbps AAC bez dalších poplatků, bez ochrany DRM. Toť v kostce. Zdá se vám to skvělé? Nejásejte, jsme totiž v ČR.


iTunes Music Store  v České republice

Jak je z předchozího textu zřejmé, vše je navázáno na iTunes Music Store, funkční iTunes Music Store. A to je kámen úrazu, protože ten v Čechách zatím stále k dispozici není. A dokonce i země, kde iTunes Music Store funguje, se výše uvedených služeb dočkají se zpožděním oproti USA, jak jsem zmiňoval například v předešlém článku iTunes Cloud v Anglii v roce 2012. Chtěl jsem tedy zjistit, jak a zda vůbec se situace vyvíjí u nás. A protože vše stojí a padá na iTunes Music Store, začal jsem právě tam. Dostat jakoukoliv informaci z Applu samotného je nadlidský výkon, zkusil jsem to z druhé strany. Úvaha byla jednoduchá, pokud chce Apple vstoupit na český trh, musí jednat s autorskými svazy a vydavatelstvími.

Oslovil jsem Ochraný svaz autorský (OSA), Mezinárodní federaci hudebního průmyslu v ČR (IFPI) a všechna významná vydavatelství. Položil jsem jim poměrně jednoduchý dotaz, zda jsou se společností Apple v tuto chvíli vedena nějaká jednání o vstupu iTunes Music Store na český trh, v jakém jsou případně stádiu a kdy bychom se této služby mohli dočkat. Odpovědi mi radost neudělaly. Všechny v podstatě potvrzují nulovou aktivitu Applu v tomto směru. Z vybraných odpovědí si myslím dokážete obrázek udělat sami:

Ochranný Svaz Autorský: „Bohužel celá záležitost je na straně iTunes a ochotě vstoupit na český trh.  Ze strany OSA jsme připraveni vejít do jednání s tímto partnerem ve věci ošetření autorských práv hudby OSA zastupovaných autorů. Z proklamovaného stanoviska, neměl iTunes o země neplatící Eurem  a vůbec  o  východoevropský trh zájem. Doufáme,  že v brzké době dojde ke změně jejich obchodní strategie.“

Supraphon: „Službu iTunes Music Store bychom v ČR uvítali samozřejmě velmi i my, ale bohužel informace tohoto typu nemáme žádné.“

Sony Music: „O žádných jednáních o vstupu iTunes na český trh nemáme zprávy.“

Popron: „Obraťte se, prosím, na iTunes.“

Bohužel tak budeme i nadále ochuzeni o možnosti, které jsou dostupné zejména v USA a dalších vybraných zemích. Jak dlouho bude ještě Apple považovat „východoevropský“ trh za nezajímavý, je otázka.


.