Zavřít reklamu

Dnešnímu světu vládne především fenomén hudebních streamovacích služeb. Uživatelé už jen zřídkakdy nakupují hudbu na internetu a dávají raději přednost využívání aplikací typu Apple Music nebo Spotify. Před lety tomu ale bylo jinak. V únoru roku 2008 začínal rozmach služby iTunes Store. Navzdory počátečním rozpakům a pochybám si poměrně rychle získala mezi uživateli velikou oblibu. V dnešním díle našeho seriálu o významných událostech z historie Applu zavzpomínáme na den, kdy se online služba iTunes Music Store stala druhým největším prodejcem hudby.

Společnost Apple vydala ve druhé polovině února roku 2008 prohlášení, ve kterém s pýchou uváděla, že se její služba iTunes Music Store po necelých pěti letech od svého uvedení do provozu stala druhým největším prodejcem hudby ve Spojených státech – tenkrát ji předběhl řetězec Wal-Mart. V průběhu tohoto relativně krátkého období se na iTunes prodaly více než čtyři miliardy skladeb více než padesáti milionům uživatelů. Pro Apple se jednalo o obrovský úspěch a potvrzení toho, že je tato firma schopná obstát i na trhu s hudbou. “Chtěli bychom poděkovat více než padesáti milionům milovníků hudby, kteří službě iTunes Store pomohli k tomu, aby dosáhla tohoto neuvěřitelného milníku,” uvedl v tiskové zprávě Eddy Cue, který v té době působil v Applu na pozici viceprezidenta služby iTunes. Cue dále dodal, že má Apple v plánu do iTunes zařadit také službu půjčování filmů. O umístění iTunes Music Store na stříbrnou příčku žebříčků prodejců hudby informovala společnost The NDP Group, která se zabývá průzkumem trhu, a která tehdy uspořádala dotazník s názvem MusicWatch. Vzhledem k tomu, že uživatelé dávali přednost nákupu jednotlivých skladeb před pořizováním celých alb, provedla The NDP Group příslušnou kalkulaci tak, že vždy dvanáct samostatných skladeb počítala jako jedno CD.

Podívejte se, jak vypadala služba iTunes v letech 2007 a 2008:

Provoz služby iTunes Music Store byl oficiálně zahájen koncem dubna roku 2003. V té době lidé kupovali hudbu převážně na fyzických nosičích a stahování hudby z internetu bylo spojováno spíše s pirátstvím. Applu se ale s iTunes Music Store podařilo řadu předsudků tohoto typu úspěšně překonat, a lidé si k novému způsobu pořizování hudby rychle našli cestu.

.