Zavřít reklamu

Ve 43. Jablečném týdnu tohoto roku se dočtete o červeném Macu Pro vyrobeným pro charitu, odchodu viceprezidenta Mac hardwaru do Tesly, o Sculleym a Blackberry nebo o nedostatku nových iPadů mini s Retina displejem…

Jony Ive vytvořil pro charitu červený Mac Pro (23. 10.)

Nová profesionální řada počítačů Mac Pro se ještě ani nezačala prodávat, ale zájemci už mohou pokukovat po alternativním modelu. Tedy alespoň ti movití. Hlavní designér Applu Jony Ive totiž spolu s Marcem Newsonem navrhl červenou verzi s označením (RED). Prodávat se bude v aukční síni Sotheby’s a výtěžek poputuje na výzkum AIDS. Aukční síň odhaduje konečnou cenu tohoto unikátního kusu elektroniky na 740 000–1 100 000 Kč.

Dvojice designérů pro charitu vytvořila také speciální verzi fotoaparátu Leica M, hliníkový pracovní stůl nebo sluchátka EarPods ze 14karátového zlata.

Zdroj: Sotheby’s

Apple neporušil patenty WiLAN (23. 10.)

Nezávislý soud potvrdil, že Apple neporušil patenty držené společností WiLAN. Apple byl jednou z řady technologických firem, na které podala kanadská společnost trestní oznámení. HTC, HP i další se rozhodli pro mimosoudní vyrovnání, pouze Apple si stál za svým.

Důvodem neúspěchu soudní stížnosti byl fakt, že za údajné zneužití patentů není odpovědný samotný výrobce iPhonu, ale Qualcomm jakožto dodavatel náležitých součástek. WiLAN ale podle obhjaoby napadl raději Apple, protože se od něj mohl dočkat tučnějšího šeku v podobě poplatků za každý prodaný iPhone.

Společnost WiLAN její rozhodnutí bojovat s velkými technologickými firmami stálo velké finanční náklady. Ty se pokusila pokrýt dalším soudním sporem, tento plán ale úplně nevyšel a pouze firmu posunul do červených čísel.

Zdroj: 9to5mac.com

Apple vypadl z desítky nejjednodušších firem (23. 10.)

Vyšlo čtvrté vydání žebříčku Global Brand Simplicity Index od Siegel+Gale, který dotázal více než 10 tisíc zákazníků ze Severní Ameriky, Evropy, Asie i Střední Východu. Do první desítky „nejjednodušších“ firem se dostaly tři technologické společnosti: Amazon, Google a Samsung. Naopak Nokia a Apple tyto pozice vyklidily. V tomto indexu se společnosti hodnotí na základě jednoduchosti/komplexnosti jejich produktů, služeb, interakcí a komunikací.

Na první místo se letos vyhoupl německá síť obchodů ALDI, druhý skončil Amazon, třetí Google, čtvrtý McDonald’s a páté KFC. Nokia se propadla o pět míst na 12. pozici, Apple dokonce o čtrnáct míst a je devatenáctý.

Zdroj: TheNextWeb.com

Viceprezident Mac hardwaru odchází k Tesle (24. 10.)

Tesla Motors získala výraznou posilu do svého týmu. Jmenuje se Doug Field, který posledních pět let působil v roli viceprezidenta hardwarového inženýrství divize Mac. Do Tesly přichází Field na pozici viceprezidenta vozového programu a bude zodpovědný za vývoj nových elektromobilů značky Tesla. K dopravním prostředkům Douf Field nepřichází jako zelenáč, devět let před tím, než přišel do Applu, pracoval pro Segway, ještě dříve byl ve Ford Motor Company.

„Než přišla Tesla, nikdy jsem nezvažoval, že Apple opustím. Svou kariéru jsem začínal s cílem vytvářet neuvěřitelná auta, ale nakonec jsem automobilový průmysl opustil, hledaje nové inženýrské výzvy. Jako první společnost v moderní historii vyrábějící high-tech auta, je pro mě Tesla příležitostí následovat svůj sen a stavět nejlepší auta na světě,“ prohlásil o svém přestupu z Applu do Tesly Field.

Zdroj: CultofMac.com

Zachrání bývalý CEO Applu John Sculley Blackberry? (24. 10.)

Od roku 2007 se svět mobilních telefonů změnil k nepoznání. Apple vydal svůj první iPhone a tehdejší technologické společnosti nevěřily v jeho úspěch. A tak trochu zaspali dobu. Jedním z těch, kteří utrpěli nejvíce, je společnost BlackBerry. Už několik let se potýká s finančními problémy a zatím se nedokázala vzpamatovat z rapidního poklesu zájmu o značku.

Pomoci by jí podle serveru The Globe and Mail mohl i bývalý generální ředitel Applu John Sculley. Ten je notoricky známý za své neshody se Stevem Jobsem, ovšem jeho činy mnohdy fanoušci Applu emocionálně zveličují. Jak vám potvrdí životopisné knihy i flmy, za odchod Steva Jobse může z velké části jeho vlastní odpojení od reality. John Sculley nepřivedl Apple do záhuby, to se povedlo až jeho nástupcům, kteří jej sesadili kvůli chybnému rozhodnutí upřednostnit platformu PowerPC před Intelem.

Sculley by tak teoreticky nemusel být pro BlackBerry špatným ředitelem. Může být tato společnost ale ještě zachráněna? Sám Sculley v to věří: „Bez zkušených lidí a strategického plánu by to bylo velmi náročné, ale BlackBerry má budoucnost.“

Zdroj: CultofMac.com

Zásoby iPadu mini s Retina displejem budou velice omezené (24. 10.)

Na iPad mini s Retina displejem mnozí čekali celý jeden rok. I po jeho oznámení to ale vypadá, že si počkáme ještě o trochu déle. Podle serveru CNET jsou zásoby malých iPadů velmi omezené a neočekává se, že by se jich objevil „smysluplný objem“ před prvním čtvrtletím roku 2014.

The Telegraph dále informoval, že zásoby jsou oproti představení původního iPadu mini třetinové. Tím pádem se uvedení nových iPadů tak rychle neprojeví ani na grafech s prodejními čísly. Analytici očekávají, že se ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku prodá nových mini pouze 2,2 milionů kusů. V loňském roce to bylo o hodně více, první generace menšího iPadu se prodalo 6,6 milionů.

Největším problémem je údajně výroba Retina displejů, již musí dodavatelé Applu nejdříve řádně optimalizovat a vychytat všechny problémy. Neočekávejte proto, že by byly nové iPady rozumně k dostání u českých přeprodejců.

Zdroj: MacRumors.com

Iris od Intelu zvýší grafický výkon nových Retina MacBooků Pro o 50 % a víc (25. 10.)

Integrovaná grafická karta Iris od Intelu, kterou je osazen nový 13palcový Retina MacBook Pro, vykazuje skutečně výrazný nárůst ve výkonu, ukázaly nejnovější testy. Server Macworld porovnával tento týden představené modely s těmi předešlými, které měly starší grafiku HD 4000, a výsledky jsou jasné. V testu Cinebench r15 OpenGL a Unigine Valley Benchmark mají nové Retina MacBooky Pro 45–50procentní nárůst ve výkonu, v Unigine Heaven Benchmarku dokonce až 65 procent.

Zdroj: MacRumors.com

V krátkosti:

  • 22. 10.: Výkonný ředitel Applu zasedl do dozorčí rady čínské Tsingua University School of Economics and Management. Cook tak chce patrně prohloubit své kontakty v Číně, jelikož v radě sedí také někteří klíčoví politici a další důležité osobnosti.

  • 24. 10.: Na keynote to sice Apple neuvedl, ale v jeho obchodu se neobjevil jen nový iPad mini s Retina displejem ve vesmírně šedé barvě, ale vedle stříbrné varianty je vesmírná šedá nově nabízena také u iPadu mini první generace.

Další události z tohoto týdne:

[related-posts]

Autoři: Filip Novotný, Ondřej Holzman

.