Zavřít reklamu

Příchod nových Maců s druhou generací čipů Apple Silicon pomalu klepe na dveře. První generaci Apple uzavřel čipem M1 Ultra, který zamířil do zbrusu nového desktopu Mac Studio. To však mezi jablíčkáři spustilo velkou diskuzi. Drtivá většina totiž očekávala, že se aktuální generace uzavře představením Macu Pro s čipem nové generace. Nic podobného se ale nestalo a tento profesionální Mac se dodnes spoléhá na procesory z dílny Intelu.

Je tedy otázkou, jak dlouho u něj Apple bude vlastně čekat. V zásadě ale na tom zase tolik nezáleží. Mac Pro jakožto profesionální počítač má podstatně menší cílovou skupinu, kvůli čemuž o něj napříč komunitou není takový zájem. Jablíčkáři jsou naopak spíše zvědaví na základní a pokročilejší čipy Apple Silicon druhé generace, kterých bychom se dle nejrůznějších spekulací a úniků měli dočkat ještě během letošního roku.

Apple Silicon M2: Zopakuje Apple prvotní úspěch?

Cupertinský gigant sám sebe postavil do poměrně obtížné situace. První řada (čipy M1) totiž sklidila neuvěřitelný úspěch, jelikož znatelně zvýšila výkon Maců a snížila jejich spotřebu. Apple tak doručil prakticky přesně to, co při představení přechodu na novou architekturu slíbil. Právě proto se nyní na společnost upínají pohledy samotných fanoušků, uživatelů konkurenčních produktů i expertů. Všichni totiž očekávají, s čím se Apple pochlubí tentokrát a zdali dokáže navázat na úspěch první generace. Celé to lze shrnout poměrně jednoduše. Očekávání na čipy M2 jsou zkrátka vysoká.

Prakticky celá komunita u prvních čipů M1 očekávala, že je budou doprovázet menší problémy a drobné chyby, které by se případně vychytaly až časem. Jak už jsme ale zmínili výše, nic takového se ale ve finále nestalo, čímž si Apple sám trošku naběhl. Na komunitních fórech se proto uživatelé dělí na dva tábory – buďto Apple nepřinese zásadní posun vpřed, nebo nás naopak (znovu) příjemně překvapí. Když se na to však podíváme z širšího úhlu pohledu, je nám už teď víceméně jasné, že se spíše máme na co těšit.

apple_silicon_m2_cip

Proč můžeme být klidní

Ačkoliv na první pohled je spíše nejasné, zdali se tedy Applu podaří zopakovat prvotní úspěch či nikoliv, tak v jádru už o tom můžeme mít víceméně jasno. Přechod z procesorů Intel na vlastní řešení totiž není něco, pro co by se firma rozhodla ze dne na den. Tomuto kroku předcházely roky analýz a vývoje, podle čehož se až usoudilo, že se jedná o správné rozhodnutí. Kdyby si tímto gigant nebyl jistý, ani by se do něčeho podobného logicky nepouštěl. A přesně z toho lze vyvodit jediné. Apple už dávno moc dobře ví, co jeho druhá generace čipů Apple Silicon dokáže nabídnout, a že pravděpodobně jablíčkáře opět překvapí svými schopnostmi.

.