Zavřít reklamu

S aktuální Apple TV 4K představil Apple i vylepšený ovladač Siri Remote, který je vyroben z hliníku a obsahuje klikací kruhový směrovač, který se zdánlivě podobá ovládacímu prvku tolik typickému pro iPod Classic. Ačkoli šlo o příjemné vylepšení, tento ovladač přišel o některé senzory dostupné na předchozích modelech, které by uživatelům umožnily hrát s ním hry. Možná se ale už brzy dočkáme jeho upgradu. 

Beta verze iOS 16 totiž obsahuje řetězce „SiriRemote4“ a „WirelessRemoteFirmware.4“, které neodpovídají žádnému existujícímu ovladači Siri Remote používaného s Apple TV. Aktuální ovladač vydaný v loňském roce je totiž označován jako „SiriRemote3“. To vede k možnosti, že Apple nějaký upgrade skutečně chystá, ať už samostatně nebo ve spojitosti s novou generací svého smart boxu.

V kódu nejsou uvedeny žádné další podrobnosti, takže o potenciálním designu nebo funkcích dálkového ovladače není v tuto chvíli nic známo, stejně tak to nepotvrzuje to, že by Apple ovladač skutečně chystal. Ostré vydání iOS 16 je naplánováno na září letošního roku. Nicméně pokud na něm Apple skutečně pracuje, co by vlastně mohl umět?

Hry a hledání 

Bez akcelerometru a gyroskopu musí mít majitelé nového ovladače ještě ten třetí strany, jen aby mohli plnohodnotně hrát na Apple TV hry. Je to značně limitující už pouze v případě toho, že na zařízení využíváte Apple Arcade. I když nebyl předchozí ovladač nijak skvělý, alespoň základní hříčky jste s ním obsloužili poměrně obstojně.

S designem se pravděpodobně nic moc dít nebude, protože ten je přece jen poměrně nový a maximálně účelný. Je zde ale ještě jedna „velká“ věc, která byla při jeho loňském uvedení poměrně překvapivá. Apple jej totiž neintegroval do své sítě Najít. Jednoduše to znamená, že pokud jej někde zapomenete, už jej najdete. Apple TV se samozřejmě primárně používá v domácnosti, ale i když vám ovladač zapadne pod sedačku, s přesným hledáním jej můžete o poznání jednoduše najít. 

Že se jedná o poměrně vyžadovanou funkci navíc svědčí i ten fakt, že mnoho výrobců třetích stran začalo vyrábět speciální kryty, do kterých můžete ovladač vložit spolu s AirTagem, který přesné jeho vyhledání samozřejmě umožňuje. Ti, co chtěli ušetřit, pak jen použili lepící pásku. Hodně odvážnou spekulací pak je, že by Apple vlastně na nic nesahal a jen vyměnil Lightning konektor pro nabíjení ovladače za ten standardu USB-C. Na to je ale možná ještě příliš brzo, a tato změna pravděpodobně přijde až se stejnou situací u iPhonů.

Levnější Apple TV už v září? 

Ještě v květnu letošního roku uváděl známý analytik Ming-Chi Kuo, že nová Apple TV bude uvedena na trh v druhé polovině roku 2022. Její hlavní devizou by měla být zejména nižší cenovka. Více se ale Kuo nerozpovídal, takže není úplně jasné, zda by nový ovladač Siri Remote mohl být určen právě pro tuto novou a levnější Apple TV. Je to sice možné, ale spíše nepravděpodobné. Pokud by zde byl tlak na peníze, Applu by se určitě nevyplatilo ovladač nějak vylepšovat, jako spíše ořezávat. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.