Zavřít reklamu

Apple je společností, která pod pokličku svého vývoje zrovna nahlédnout nedává, i když se situace s postupem let mírně mění. Za Steva Jobse bylo totiž nemožné zjistit cokoli, co se ve společnosti dělo. Píše o tom např. Adam Lashinsky, tedy autor knihy Inside Apple: How the America’s Most Admired and Secretive Company Really Works. 

Návrh designu 

O společnosti Apple je známo, že je zde design na prvním místě. A právě podobě jednotlivých produktů se vše přizpůsobuje. Velkou zásluhu na tomto přístupu měl samozřejmě nejen Steve Jobs, ale i dřívější vedoucí designu Jony Ive. Ten se nestaral o to, kolik bude výsledek stát peněz, ani jestli je vlastně praktický. Šlo zde jen o to, jak produkt vypadá, a zbytek už se měl podřídit. Díky tomu také mnozí vzhled produktů kopírovali, protože byl jednoduše unikátní.

Když pak týmy designérů pracují na novém produktu, jsou obvykle odříznutí od zbytku společnosti. Mají vlastní řízení, stejně jako reportovací struktury, ve kterých se konzultuje postup. Mají tedy plné zaměření na svůj úkol a nestarají se o zbytek. Jsou zde také určené osoby, které se starají o jednotlivé cíle typu, kdo je zodpovědný za jaký proces, a kdy bude finální návrh vlastně hotový.

Vývojový proces 

Pak je zde ještě výkonný tým společnosti, který pravidelně pořádá porady s tím, že se zde řeší jednotlivé fáze návrhu. Apple zde má výhodu v tom, že najednou nepracuje na stovkách různých produktů. Přestože se jeho portfolio rozrostlo, pořád je oproti konkurenci značně omezené – v dobrém slova smyslu.

Když se produkt přesouvá z návrhu k výrobě, přichází na scénu manažer inženýrského programu a globální manažer dodávek. Protože Apple prakticky nemá vlastní výrobu (až na určité aspekty Macu Pro), jedná se o lidi, kteří jsou ve výrobních továrnách po celém světě (např. Foxconn je jeden z největších dodavatelů Applu). Pro společnost to má výhodu zbavení se starostí s výrobou, ale i snížení výrobních nákladů. Úkolem těchto manažerů je zajistit, aby byly hotové produkty dodány na trh ve správný čas a samozřejmě i stanovenou cenu.

Klíč je v opakování 

Když ale začne výroba, tak si zaměstnanci Applu nedají nohy na stůl a jen nečekají. Během čtyř až šesti následujících týdnů totiž v Applu podrobují výsledný produkt internímu testování. Toto kolečko pak probíhá ještě v několika dalších cyklech po dobu výroby, kdy se ještě může výsledek mírně inovovat. Po samotné výrobě a montáži přichází na řadu balení. Jedná se o velice hlídaný krok, ze kterého nesmí uniknout podoba ani specifikace finálního produktu na veřejnost. Pokud se jej ta dozví, pravděpodobně je to spíše z výrobních linek.

Uvedení na trh 

Po veškerém testování může jít produkt na trh. Je zde k tomu vytvořen jasný „jízdní řád“, který popisuje jednotlivé odpovědnosti a činnosti, které jsou před zahájením prodeje potřeba provést. Pokud je nějaký zaměstnanec ztratí nebo prozradí, může se se svou pozicí v Applu rozloučit.

Za každým výrobkem společnosti je spousta práce, ale jak je vidět soudě i finančních výsledků, a konečně také zájmu uživatelů, je to práce, která má smysl. Zaběhnuté procesy jsou ověřeny nejen řadou let, ale i úspěšných produktů. Je sice pravda, že některá zařízení trpí jistými porodními bolestmi, ale je evidentní, že se jim společnost snaží všemi možnými způsoby předcházet. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.